גורמים בארה"ב: בכירים ברוסיה דנו בדרכים להשפיע על טראמפ דרך עוזריו

לפי הגורמים, השיחות התקיימו בקיץ שעבר במהלך המרוץ לנשיאות והתמקדו בקשרים עם יו"ר הקמפיין של טראמפ פול מנפורט ומייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי לשעבר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בפגישתו עם שר החוץ הרוסי לברוב (משמאל) והשגריר הרוסי קיסליאק בבית הלבן ב-2017
טראמפ בפגישתו עם שר החוץ הרוסי לברוב (משמאל) והשגריר הרוסי קיסליאק בבית הלבן ב-2017צילום: HO/אי־אף־פי

בכירים בסוכנויות המודיעין של רוסיה ופוליטיקאים במדינה דנו בדרכים להשפיע על דונלד טראמפ דרך עוזריו, כך דיווח בניו יורק טיימס בהתבסס על מידע שאספו סוכני ביון בארה"ב בקיץ.

בעיתון צוטטו שלושה בכירים בוושינגטון בעבר ובהווה. לדבריהם, השיחות התמקדו בפול מנפורט, יו"ר הקמפיין של טראמפ, והגנרל מייקל פלין, שהתפטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ לאחר שהתברר כי הטעה את הבית הלבן בנוגע לשיחותיו עם שגריר רוסיה בוושינגטון, סרגיי קיסליאק. לאותם גורמים היה קשר עקיף עם בכירים ברוסיה, שהביעו ביטחון ביכולתם להשפיע על עמדתו של טראמפ לגבי מדינתם. חלקם התרברבו בקשריהם עם פלין, ואחרים דנו בדרכים למנף את הקשרים עם נשיא אוקראינה לשעבר ויקטור יאנוקוביץ', שבאותה תקופה קיים קשרים קרובים עם מנפורט.

המידע שנאסף נחשב אמין דיו כדי שסוכניות הביון יעבירו אותו ל-FBI, שבאותה תקופה החלה בחקירת הקשרים בין אנשי טראמפ לגורמים רשמיים ברוסיה. עם זאת, עדיין לא ברור אם הבכירים הרוסים אכן ניסו להשפיע באופן ישיר על מנפורט ופלין. האחרונים דחו את הטענות לפיהם היו בקשר עם גורמי ממשל רוסים בזמן המרוץ לנשיאות.

השאלה אם גורמים רוסים פעלו ישירות מול יועצי טראמפ היא אחת המרכזיות בחקירה הפדרלית, שכעת מובלת על ידי החוקר המיוחד, רוברט מולר. טראמפ מכחיש את הטענות להתערבות רוסיה בבחירות, וכינה אותן חדשות כוזבות. לדבריו, לא היה קשר בין הקמפיין שלו למוסקבה. 

"אם היו ניסיונות מטעם רוסיה להשפיע עלי", מסר יו"ר הקמפיין מנפורט, "לא הייתי מודע אליהם והם היו נכשלים". הבית הלבן, ה-FBI וה-CIA סירבו להגיב לדיווח.

הפרסום מהווה את האינדיקציה האחרונה לעומק החשש במודיעין האמריקאי על מאמצי רוסיה להטות את הבחירות לטובת טראמפ. הוא מצטרף לעדותו של ראש ה-CIA לשעבר ג'ון ברנן השבוע בפני הקונגרס. ברנן אמר כי הוא נחשף למידע מודיעיני לפיו רוסיה רצתה להשתמש לצורך כך בצוות הקמפיין, בין אם ביודעין ובין אם לא. הוא דיבר באופן מעורפל על קשרים בין מקורבי טראמפ וגורמים רוסיים - מבלי לציין שמות - ואמר כי הם "העלו שאלות לגבי האם רוסיה יכולה להשיג שיתוף פעולה עם פרטים אלה". 

"הייתי משוכנע בקיץ שרוסים מנסים להתערב בבחירות, והם היו תקיפים מאוד", אמר ברנן, אך סייג: "יש לי שאלות לא פתורות לגבי כמה הם היו מוצלחים בגיוס אישים בארה"ב, מהקמפיין או לא, כדי לעבוד לצדם". 

ביום שני סרב פלין לזימון שקיבל מועדת המודיעין של הסנאט, כך על פי מקור בוושינגטון ששוחח בנושא עם סוכנות הידיעות אי-פי. על פי המקור, פלין השתמש בתיקון החמישי לחוקה כדי להימנע ממסירת מסמכים לסנאט, על אף שזומן על ידי ועדת המודיעין לשם כך. תיקון זה מעגן את זכותם של חשודים להליך משפטי הוגן ומגן עליהם מפני הפללה עצמית.

בשבוע שעבר דיווח הניו יורק טיימס כי הנשיא טראמפ ביקש מראש ה-FBI לשעבר לעצור את החקירה המתנהלת לגבי קשריו של פלין עם רוסיה. על פי אותו דיווח, ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שפוטר במפתיע על ידי טראמפ בשבוע שעבר, חיבר לאורך ארבעת החודשים האחרונים כמה תזכירים. בתזכירים אלו תועדו כל שיחה ופגישה בינו לנשיא מאז כניסתו לבית הלבן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ