היום יפוג הצו המעכב העברת השגרירות לירושלים; CNN: טראמפ ישאיר אותה בתל אביב

נשיא ארה"ב צריך להחליט ביממה הקרובה אם להעביר את השגרירות. אתמול אמר דובר הבית הלבן כי טראמפ טרם קיבל החלטה בנושא

אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ בבית הלבן, היום
אמיר תיבון
וושינגטון

תוקפו של הצו הנשיאותי המעכב את העברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים יפוג היום (חמישי), דבר המחייב את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להחליט אם בכוונתו להעביר את השגרירות, או להשאיר את המצב הקיים על כנו. רשת CNN דיווחה הערב כי טראמפ מתכוון להשאיר את השגרירות בתל אביב לעת עתה, אולם דובר הבית הלבן, שון ספייסר, אמר אתמול כי הנשיא טרם קיבל החלטה בנושא. "נעדכן אתכם ברגע שתתקבל החלטה", אמר ספייסר בתדרוך היומי שלו לכתבים בבית הלבן.

על פי חוק שאישר הקונגרס האמריקאי בשנת 1995, ממשלת ארצות הברית מחויבת להעביר את השגרירות לירושלים, אולם כל הנשיאים שכיהנו מאז אישור החוק בחרו לדחות את מימוש ההחלטה באמצעות חתימה על צו מיוחד המעכב את העברת השגרירות מתל אביב לירושלים משיקולי ביטחון לאומי.

טראמפ הבטיח במסע הבחירות שלו לנשיאות לא לחתום על הצו ולהתחיל בתהליך העברת השגרירות; אלא שמאז כניסתו לבית הלבן בחודש ינואר, סירב טראמפ להתחייב שהוא אכן יממש את ההבטחה. גם בביקורו בישראל וברשות הפלסטינית לפני כשבוע וחצי נמנע נשיא ארצות הברית לחלוטין מלהזכיר את סוגיית השגרירות.

בדצמבר האחרון חתם נשיא ארצות הברית הקודם, ברק אובמה, על צו המעכב את העברת השגרירות, סמוך לסיום כהונתו. הצו שעליו חתם אובמה תקף עד 1 ביוני. אי־חתימה על הצו הנשיאותי מחייבת את ארצות הברית לפעול להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. חתימה על הצו הנשיאותי תהווה הפרה של הבטחת הבחירות של טראמפ בנושא השגרירות, והיא צפויה לחשוף אותו לביקורת מצד ארגונים בימין היהודי־אמריקאי שתמכו בו בבחירות האחרונות.

הגורם הבכיר היחיד בממשל טראמפ שהתייחס להעברת השגרירות לירושלים באופן פומבי בשבועות האחרונים היה סגן הנשיא מייק פנס, שאמר בכמה הזדמנויות כי טראמפ "שוקל ברצינות" לממש את הבטחת הבחירות הזו. פנס צפוי לשאת נאום בכנס תורמים של המפלגה הרפובליקאית שייערך בשבוע הבא בוושינגטון ויוקדש לבני הזוג שלדון ומרים אדלסון, התורמים הגדולים ביותר בשורות המפלגה, שתרמו עשרות מיליוני דולרים למסע הבחירות של טראמפ. על פי כמה דיווחים שפורסמו בתקשורת האמריקאית בחודשים האחרונים, אדלסון הביע תסכול ואכזבה מכך שטראמפ אינו מקדם את העברת השגרירות לירושלים כפי שהבטיח.

טראמפ עצמו הקפיד לומר בראיונות שבמהלכם נשאל על נושא השגרירות, כי "עדיין מוקדם" עבורו לדון בנושא. בתוך הממשל התקיים ויכוח ממושך בנושא, וכמה מיועציו הפוליטיים הבכירים של נשיא ארצות הברית — בהם השגריר החדש בישראל, דייוויד פרידמן — ניסו לשכנע את טראמפ לעמוד בהבטחתו, ואילו שר ההגנה ג'יימס מאטיס, שר החוץ רקס טילרסון והיועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הגנרל הרברט מקמאסטר, המליצו לנשיא להימנע מצעד זה, בין השאר בטענה כי הדבר יפגע בסיכויים לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ