בניגוד להבטחותיו בקמפיין: טראמפ חתם על הצו שמשאיר את שגרירות ארה"ב בתל אביב

בפגישתם בירושלים ביקש נתניהו מטראמפ לא לחתום על הצו. הבית הלבן: ההחלטה נועדה למצות את הסיכויים להסכם שלום. לשכת ראש הממשלה: "קיום שגרירויות מחוץ לבירה מרחיק את השלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, אתמול

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם היום (חמישי) על הצו הנשיאותי המעכב את יישום החוק להעברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. פקידים בכירים בבית הלבן אמרו כי הממשל האמריקאי עדכן היום את ישראל ואת הפלסטינים בהחלטתו של טראמפ. 

הבית הלבן הפיץ היום הודעה רשמית שבה נכתב כי טראמפ החליט לדחות את העברת השגרירות כדי לנסות למצות את הסיכויים להסכם שלום ישראלי-פלסטיני, ולנוכח מחויבותו לביטחון הלאומי של ארה"ב. עם זאת, בהודעה הודגש כי אין לפרש את הצעד הזה כנסיגה מתמיכתו בברית הישראלית-אמריקאית, וכי הוא מתכוון לממש את הבטחתו בעתיד. ״השאלה היא לא האם זה יקרה, אלא מתי", נכתב. הצו מעכב את יישום בחוק בשישה חודשים.

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה: "עמדתה העקבית של ישראל היא שהשגרירות האמריקאית, כמו שאר השגרירויות, צריכה להיות בירושלים, בירתנו הנצחית. קיום שגרירויות מחוץ לבירה מרחיק את השלום, מכיוון שהוא תורם להחייאת האשליה הפלסטינית, שלעם היהודי ולמדינתו אין קשר לירושלים. על אף האכזבה מאי-העברת השגרירות בעת הזאת, ישראל מעריכה את דברי הידידות של הנשיא טראמפ ומחויבותו להעברת השגרירות בהמשך".

לפני כשבוע וחצי ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מטראמפ בפגישתם בירושלים לא לחתום על הצו הנשיאותי המקפיא את העברת השגרירות. פקיד ישראלי בכיר אמר כי נתניהו הבהיר לטראמפ כי ישראל מעוניינת בהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים וכי הוא אינו סבור שהדבר יביא להסלמה במצב הביטחוני בגדה המערבית.

היום פקע הצו הנשיאותי שעליו חתם נשיא ארה"ב הקודם ברק אובמה לפני כחצי שנה. פקידים אמריקאים בכירים אישרו ביממה האחרונה כי טראמפ צפוי לחדש את החתימה על הצו ולעכב את העברת השגרירות. לדבריהם, המניע העיקרי מאחורי החלטתו של הנשיא הוא רצונו שלא לחבל במאמצים לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

לדברי הפקיד הישראלי הבכיר, גם אחרי השיחה בין נתניהו לטראמפ בשבוע שעבר נמשכה העברת המסרים לממשל האמריקאי בנושא. שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר שוחח בימים האחרונים עם כמה בכירים בבית הלבן והדגיש כי ישראל מעוניינת שהנשיא לא יחתום על הצו הנשיאותי. בתחילת השבוע, לפני חג השבועות, שוחח נתניהו בטלפון עם שגריר ארה"ב בתל אביב דיוויד פרידמן והעביר לו מסר זהה.

הפקיד הישראלי הבכיר לא הסכים לומר מה היתה תגובתו של טראמפ לבקשתו של נתניהו, אך הדגיש כי כבר תקופה ארוכה התגבשה ההבנה בלשכת ראש הממשלה בירושלים כי טראמפ אינו מתכוון בשלב זה להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. לדבריו, במסרים שהגיעו מהממשל האמריקאי בנושא העברת השגרירות הודגש מצד אחד כי הבית הלבן אינו סבור כי העיתוי כעת מתאים לביצוע המהלך, ועם זאת הובהר כי הנשיא מחויב להבטחת הבחירות שלו ומתכוון לעמוד בה בהמשך כהונתו. 

טראמפ הבטיח במסע הבחירות שלו לנשיאות לא לחתום על הצו ולהתחיל בתהליך העברת השגרירות; אלא שמאז כניסתו לבית הלבן בחודש ינואר, סירב להתחייב שהוא אכן יממש את ההבטחה. בביקורו בישראל וברשות הפלסטינית לפני כשבוע וחצי נמנע טראמפ לחלוטין מלהזכיר את סוגיית השגרירות. גם אתמול אמר דובר הבית הלבן שון ספייסר כי טראמפ טרם קיבל החלטה בנושא.

השר יריב לוין אמר בתגובה לחתימה על הצו כי "הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של ישראל. דווקא משום כך האכזבה על אי העברת השגרירות היא גדולה. This is not the way to make America great again".

השר נפתלי בנט אמר בתגובה: "אין שלום המבוסס על חלוקת ירושלים. עיכוב העברת השגרירות דווקא מקשה על הסיכוי לשלום אמת מכיון שהוא מטפח ציפיית שווא בקרב הפלסטינים לחלוקת ירושלים, דבר שלעולם לא יקרה. רק הכרה מלאה בירושלים מאוחדת בריבונות ישראל תשים סוף לאשליות ותסלול אפשרות לשלום אמת עם שכנינו".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, הגיב אף הוא על ההחלטה ואמר כי "העברת שגרירות ארה"ב, כמו גם כל שגרירות אחרת לירושלים, היא דבר מתבקש". עוד אמר הרצוג: "לצערי, נתניהו למד היום שיעור נוסף, שאין קיצורי דרך ומי שרוצה בהכרה בינלאומית צריך להגיע להסדר מדיני אמיץ.  את מה שמבין טראמפ, אני מקווה שלאחר 50 שנה גם נתניהו יפנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ