הנשיא טראמפ: ארה"ב פורשת מהסכם האקלים

הנשיא הודיע רשמית על יציאת ארצו מההסכם שנחתם בפריז למאבק בהתחממות הגלובלית, עליו חתומות 195 מדינות: "בחרו בי כדי לייצג את תושבי פיטסבורג, לא פריז"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, היום
טראמפ בבית הלבן, היוםצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע הערב (חמישי) במסיבת עיתונאים בבית הלבן על פרישת ארצו מהסכם האקלים שנחתם בפריז. טראמפ טען כי ההסכם פוגע בכלכלה האמריקאית, ולדבריו, "איני יכול לתמוך בהסכם שמעניש את ארה"ב".

הנשיא האמריקאי אמר שמדינתו תפסיק יישום כל הרכיבים הבלתי-מחייבים של הסכם פריז "החל מהיום". לדבריו, הוא ינסה כעת לפתוח במשא ומתן לכניסה מחודשת של ארה"ב להסכם פריז בתנאים שיהיו "הוגנים" כלפיה וכלפי השווקים שלה - או שיפעל להשגת הסכם חדש. טראמפ הוסיף: "ארה"ב תחת נשיאותי תמשיך להיות המדינה הנקייה והידידותית ביותר לסביבה בעולם. אבל לא נעמיד את העסקים שלנו בסכנה כדי להשיג זאת".

לדברי הנשיא, הסכם פריז פגע בארה"ב ובה בעת העצים את המדינות המזהמות העיקריות בעולם, כמו הודו, והעניק להן יתרון בלתי הוגן מול מדינתו. "אני לא אתן לזה לקרות כל עוד אני הנשיא", אמר. "תפקידי הוא לעשות כל שביכולתי להעניק לארה"ב מגרש משחקים הוגן, שיהפוך את ארה"ב למדינה הפוריה ביותר בעולם, עם רמת החיים והגנת הסביביה הגבוהים ביותר בעולם. אני שם את ארה"ב ראשונה, ותמיד אעשה זאת. בחרו בי כדי לייצג את תושבי פיטסבורג, לא פריז".

טראמפ הודיע כי "אם לא נעזוב את ההסכם, או ננסח אחד מחדש, ההסכמים האלה נוטים להיות יותר שאפתניים. כלומר - הסכם פריז הוא רק נקודת התחלה, רעה ככל שהיא כעת. יציאה מגנה על ארה"ב מפגיעה עתידית בריבונות שלה והתחייבויות משפטיות עצומות. הסכם פריז יפגע בכלכלה, יפגע בעובדים, יציב אותנו בפני סכנה משפטית וישים אותנו בנקודת נחיתות מול מדינות אחרות בעולם. הגיע הזמן לעזוב אותו. הגיע הזמן למצוא הסכם חדש".

איטליה, צרפת וגרמניה הודיעו בתגובה משותפת היום כי הן מצרות על כך שהנשיא טראמפ החליט לפרוש מההסכם ודוחות את הצעתו לשפר אותו. "אנחנו סבורים כי המומנטום שבו הושג הסכם פריז ב-2015 בלתי הפיך ואנחנו מאמינים שהוא לא בר החלפה משום שהוא כלי הכרחי לכדור הארץ שלנו, לחברות ולכלכלות שלנו", כתבו מנהיגי שלוש המדינות. ראש ממשלת איטליה, פאולו ג'נטילוני, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרון, קראו לכל בעלי בריתן להאיץ את המאמצים להילחם בשינויי האקלים והוסיפו כי יעשו יותר כדי לסייע למדינות מתפתחות להסתגל אליהם.

לדברי נשיא צרפת עמנואל מקרון, "ארה"ב הפנתה את גבה לעולם אבל צרפת לא תפנה את גבה אליה". הוא קרא למדענים וחוקרים מארה"ב להגיע ולעבוד בצרפת במאבק בשינויי האקלים. הבית הלבן הודיע כי טראמפ עצמו שוחח הלילה עם מנהיגי גרמניה, צרפת, בריטניה וקנדה והסביר את הרקע להחלטתו לפרוש מההסכם. לפי הבית הלבן, "הנשיא אמר לארבעת המנהיגים כי ארה"ב נשארת מחויבת לברית הטרנס-אלטנטית".

היציאה מהסכם פריז מממשת את הבטחת קמפיין הבחירות של טראמפ ופוגעת קשות בהסכם למאבק בהתחממות הגלובלית, עליו חתומות 195 מדינות בעולם. היציאה צפויה להחליש מאוד את הניסיונות לצמצם את ההתחממות הגלובלית ותסלול את הדרך לעזיבתן של מדינות נוספות, או שתחליש את מחויבותן.

מנכ"ל ארגון גרינפיס ג'ניפר מורגן מסרה בתגובה על הודעת טראמפ: "בפרישה מהסכם פריז ארה"ב הפסידה את מקומה כמנהיגת אקלים בין-לאומית. החלטה זו היא לא פחות מפשיטת רגל מוסרית שטראמפ עוד יתחרט עליה. פעולה גלובלית למען האקלים אינה דיון חוקי או פוליטי, זו חובה שלא ניתן לברוח ממנה כדי להגן על האנשים ועל כדור הארץ".

עובד במפעל פלדה בפיטסבורג, ב-2015צילום: בלומברג

מנהל מכון פוטסדאם לחקר השפעת האקלים בגרמניה, האנס יואכים שלאנהובר, אחד מגופי המחקר החשובים בעולם בתחום, אמר בתגובה להודעת טראמפ כי "אם ארצות הברית אכן תעזוב את הסכם פאריס, זה לא יפגע באופן משמעותי בפעולות להתמודדות עם משבר האקלים, אבל כן יפגע בכלכלת ארצות הברית ובחברה האמריקאית. אירופה וסין כבר עשו צעדים רבים לכיוון של צמיחה ירוקה והם יתחזקו עוד יותר אם ארצות הברית תפגר בתחום זה. עם זאת, מדינות חדשניות כמו קליפורניה, שהיא הכלכלה השישית בגודלה בעולם, ימשיכו לפעול בנושא האקלים".

בפסגת מדינות הג'י-7 בשבוע שעבר ניסו המדינות החברות - בהן קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן ובריטניה - לשכנע את טראמפ להישאר במסגרת ההסכם. סוגיית האקלים הגבירה את המתיחות בין ארה"ב למשתתפות בפסגה, ובמיוחד גרמניה. הקאנצלרית אנגלה מרקל אמרה בתום הפסגה כי שיחות האקלים היו "מאוד לא משביעות רצון". יום לאחר מכן קבעה כי על סמך חוויותיה בפסגה, אירופה כבר לא יכולה לסמוך לחלוטין על בעלות בריתה, ארה"ב ובריטניה, כבעבר. יום למחרת חזרה על דבריה שוב ואמרה כי "מאירועי הימים האחרונים לא ניתן לסמוך עוד על שותפות".

מומחים למדיניות חוץ התריעו כי הוצאת ארה"ב מהסכם האקלים תפגע באמינותה ותחליש את טראמפ בעת ניהול מו"מ בנושאים אחרים, כמו הסכמי סחר ולחימה בטרור. "מנקודת מבט של מדיניות חוץ, זו טעות קולוסאלית - ויתור על הובלה אמריקאית", אמר ניקולס ברנס, לשעבר תת שר החוץ בממשל הנשיא ג'ורג בוש הבן. "הצלחת מדיניות החוץ שלנו - בסחר, בצבא, בכל סוג אחר של משא ומתן - תלויה באמינות שלנו. אני לא יכול לחשוב על משהו שפוגע בה יותר, מהמהלך הזה", הוסיף.

במארס, כחודשיים אחרי כניסתו לתפקיד, חתם טראמפ על צו נשיאותי המבטל שורת תקנות של ממשל אובמה למאבק בשינויי האקלים ובהתחממות הגלובלית. כשהוא מוקף בכורי פחם במשרדי הסוכנות להגנת הסביבה, חתם הנשיא על הצו "עצמאות אנרגטית", המנחה את אנשי הסוכנות להתחיל לכתוב מחדש את התקנות הסביבתיות שהתקין הממשל הקודם, אשר זכו לכינוי "חוק האנרגיה הנקייה". הוא הבטיח לסובבים אותו שממשלו יפעל לשים סוף ל"מלחמה בפחם" בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ