החוקר המיוחד לבדיקת קשרי טראמפ ורוסיה יחקור את היועץ לביטחון לאומי לשעבר פלין

רוברט מולר שמונה רק בחודש שעבר הרחיב את החקירה ויבדוק בין השאר את עסקיו של מייקל פלין עם איש עסקים טורקי המקורב לשלטון באנקרה וביקש להפליל את פתהוללה גולן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רוברט מולר, החוקר המיוחד שמינה בחודש שעבר משרד המשפטים האמריקאי כדי לחקור את הקשרים בין רוסיה לקמפיין הנשיא דונלד טראמפ בבחירות, מרחיב את החקירה כך שתכלול את היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין. כך אמרו שלושה גורמים לסוכנות הידיעות רויטרס.

משמעות ההחלטה היא שחקירתו של מולר, ראש ה-FBI לשעבר, תכלול גם את עסקיו של פלין עם איש עסקים טורקי ב-2016 שהיה מקורב לשלטון באנקרה. בנוסף הוא יבדוק את הקשרים בין בכירים רוסים לבין פלין ומקורבים אחרים של הנשיא טראמפ במהלך הבחירות ולאחריהן.

פלין בפלורידה, בפברואר
פלין בפלורידה, בפברוארצילום: Carlos Barria/רויטרס

תובעים פדרלים בווירג'יניה בודקים את החוזה שנחתם בין פלין לבין איש העסקים הטורקי אקים אלפטקין כחלק מחקירה פלילית מיוחדת. החברה של אלפטקין היושבת בהולנד, אינובו BV, שילמה לפלין עבור שירותי הייעוץ שלו 530 אלף דולר בין ספטמבר לנובמבר. זאת, במטרה להפיק סרט דוקומנטרי ומחקר על פתהוללה גולן, איש הדת הטורקי ויריבו הפוליטי של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, המואשם על ידי הרשויות בתכנון ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה ביולי אשתקד.

אלפטקין, מקורב של ארדואן, אמר לרויטרס כי הוא שכר את שירותיו של פלין כדי שיסייע לבדוק כיצד "הרעיל גולן את האטמוספירה בין טורקיה לבין ארה"ב". גולן עצמו הכחיש כל קשר לניסיון ההפיכה ודחה את טענות טורקיה לפיהן הוא מוביל ארגון טרור.

במסגרת הרחבת החקירה, התובעים בווירג'יניה הוציאו הזמנות לבית דין לכמה משותפיו העסקיים של פלין שמעורבים בעבודתו באינובו. לפי אחת ההזמנות למשפט שהגיעה לידי רויטרס, התובעים דורשים לידיהם מסמכים ופרטי התקשרות הקשורים לפלין, לחברה שלו ולאלפטקין.

ההחלטה של מולר להרחיב את החקירה ממחישה את סמכויותיו הנרחבות כחוקר מיוחד מטעם משרד המשפטים. סגן שר המשפטים, רוד רוזנשטיין, נתן למולר סמכות להרחיב את החקירה לכל נושא שעולה או עשוי לעלות באופן ישיר מחקירתו.

אתמול דווח כי פלין ועורך דינו של הנשיא טראמפ, מייקל כהן, זומנו לשימוע בוועדת המודיעין של הסנאט, כחלק מהבדיקה שמנהלת גם הוועדה על הקשרים בין צוות הקמפיין של טראמפ לגורמי ממשל רוסיים. בשבוע שעבר סרב פלין לזימון שקיבל מהוועדה. הוא השתמש בתיקון החמישי לחוקה כדי להימנע ממסירת מסמכים לסנאט, על אף שזומן על ידי ועדת המודיעין לשם כך. תיקון זה מעגן את זכותם של חשודים להליך משפטי הוגן ומגן עליהם מפני הפללה עצמית.

פלין הודח מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לאחר שהתברר כי הטעה בכירים בבית הלבן בנוגע לשיחות שקיים עם שגריר רוסיה בוושינגטון, סרגיי קיסליאק. פלין שוחח עם השגריר על סנקציות שהטילה ארה״ב על רוסיה בשל התערבותה בבחירות, אך לא דיווח על כך כשנשאל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ