קומי יעיד בסנאט: טראמפ דרש שאהיה נאמן לו ואצהיר כי הוא לא תחת חקירה

הסנאט פרסם את ההצהרה שיישא ראש ה–FBI לשעבר במסגרת חקירת רוסיה והבחירות. קומי: הנשיא ביקש שאפסיק לחקור את פלין. ראש המודיעין הלאומי לשעבר: פרשת ווטרגייט מחווירה מול פרשת רוסיה־טראמפ

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ וקומי לוחצים ידיים בבית הלבן יומיים אחרי השבעת הנשיא בינואר
טראמפ וקומי לוחצים ידיים בבית הלבן יומיים אחרי השבעת הנשיא בינוארצילום: בלומברג

ועדת המודיעין של הסנאט פרסמה אתמול (רביעי) את הצהרת הפתיחה של ראש ה-FBI  לשעבר, ג'יימס קומי, אותה יישא היום בפתח עדותו במסגרת חקירת קשרי רוסיה ומטה טראמפ בבחירות בארה"ב אשתקד. לפי ההצהרה, טראמפ ניסה לשכנע את קומי להודיע בפומבי שהוא לא חוקר באופן אישי את הנשיא.

קומי כתב כי טראמפ, שפיטר אותו בחודש מאי, שוחח עמו ב-30 במארס ושאל אותו מה אפשר לעשות כדי "לפזר את הערפל" מעליו בכל הנוגע לחקירת רוסיה. במהלך אותה שיחה הנשיא אמר לקומי כי החקירה פוגעת ביכולת שלו למשול במדינה. קומי אמר כי לפחות פעם אחת במהלך חודש ינואר הוא אמר לטראמפ שהוא לא נמצא תחת חקירה בשום שלב. קומי כתב בהצהרה כי אמר לטראמפ גם בשיחה בחודש מארס כי ה-FBI  לא חוקר את הנשיא באופן אישי וכי הדבר נמסר גם לבכירים בקונגרס.

לפי הצהרת קומי, בינו לבין טראמפ נערכו כתשע שיחות בתוך ארבע חודשים, שלוש מהן נערכו בארבע עיניים ועוד שש בטלפון. קומי אישר בהצהרה כי הוא כתב דו"ח על השיחה עם טראמפ וכי הוא אמר לטראמפ שהיועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, שהתפטר מתפקידו, "הוא בחור טוב". לפי קומי, טראמפ אמר שהוא מקווה שכראש ה–FBI הוא יוכל לשחרר את פלין מחקירתו.

קומי הוסיף כי במהלך ארוחת ערב שנערכה עם הנשיא טראמפ ב-27 בינואר, טראמפ ביקש ממנו להיות נאמן לו: "אני צריך נאמנות ואני מצפה לנאמנות". לדברי קומי, הוא חשש שארוחת הערב היתה בחלקה ניסיון "ליצור סוג של יחסים פטרוניים ביניהם". באותה ארוחה הוא גם שאל את קומי אם הוא רוצה להישאר בתפקידו כראש הבולשת.

טראמפ פיטר את קומי לאחר שטען כי הוא נכשל בתפקידו. עם זאת, רבים טענו כי הוא עשה זאת על רקע חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות וקשריו לקרמלין. אתמול דווח כי קומי ביקש משר המשפטים ג'ף סשנס שלא ישאיר אותו לבד עם הנשיא. קומי פנה לסשנס בפברואר, יום אחרי שטראמפ ביקש ממנו ביחידות לסגור את החקירה המתנהלת נגד פלין, שפוטר זמן קצר קודם לכן לאחר שהתגלה ששיקר בנוגע לקשריו עם רוסיה.

סשנס יעיד אף הוא היום מול ועדת המודיעין של הסנאט. אתמול מסרו בכירים בבית הלבן כי סשנס הציע באחרונה לנשיא טראמפ להתפטר עקב המתח הרב השורר ביניהם. הנשיא לא קיבל את הצעתו, אך בבית הלבן לא הסכימו להתחייב כי טראמפ עדיין בוטח בשר המשפטים שלו. לפי הדיווח, המתיחות בין השניים החלה לאחר שסשנס הודיע כי פסל עצמו מעיסוק בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, לאחר שנודע כי שיקר לסנאט בשימוע למינויו.

אתמול החלו להעיד בסנאט בכירים ביטחוניים בהם ראש מערך המודיעין הלאומי, דן קוטס, ממלא מקום ראש ה-FBI, אנדרו מקייב, מנהל ה-NSA, מייקל רוג'רס וסגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין.

קוטס סירב במהלך עדותו להתייחס לדיווח לפיו טראמפ דחף אותו לנסות לשים קץ לחקירה המתנהלת נגד פלין. "אני לא סבור שמתאים לי לענות על השאלה הזאת בדיון ציבורי", אמר קוטס. גם רוג'רס סירב להתייחס לדיווח לפיו טראמפ ביקש ממנו להעלים ראיות אפשריות לקנוניות בין מקורבי טראמפ לבכירים רוסים. הוא ציין כי אינו זוכר שמישהו לחץ עליו לפעול באופן בלתי הולם בשלוש השנים שלו בתפקיד.

בתוך כך, ראש מערך המודיעין הלאומי של ארה"ב לשעבר, ג'יימס קלאפר, אמר אתמול כי האירועים בוושינגטון סביב חקירת הקשרים בין מטה הנשיא דולנד טראמפ לרוסיה חמורים הרבה יותר מפרשת ווטרגייט שנחשפה בשנות ה-70, וכי הם מחייבים את החוקרים לרדת לשורש החשדות לקשר בין ממשל טראמפ לממשלת פוטין.

קלאפר ניצל את נאומו מול כלי תקשורת בקנברה שבאוסטרליה כדי לבקר את הנשיא טראמפ ותיאר את הדלפת המידע המסווג שמסר טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בחודש שעבר "בעייתית מאוד". את פיטוריו של ראש ה-FBI  לשעבר הוא תיאר כ"שערורייתיים ובלתי נסלחים".

קלאפר, שעזב את תפקידו עם תום כהונת הנשיא לשעבר ברק אובמה, נשאל איך האירועים האחרונים בארה"ב דומים לסקנדל ווטרגייט, ועל כך אמר שהחקירה הנוכחית חמורה יותר. "אני סבור שאם משווים בין השניים אז פרשת ווטרגייט מחווירה לעומת מה שאנחנו עומדים מולו עכשיו", אמר קלאפר.

קלאפר אמר לכלי התקשורת האוסטרליים כי "חשוב מאוד שנרד לשורש העניין הזה למען ארה"ב, ולמעשה למען העולם, הנשיאות, הרפובליקאים, הדמוקרטים והאומה שלנו בכללי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ