טראמפ: מוכן להעיד תחת שבועה על שיחותיי עם קומי

הנשיא האשים את ראש ה-FBI המודח בשקר תחת שבועה, עבירה שעונשה חמש שנות מאסר, והכחיש שהורה לסגור את חקירת פלין. עורך דינו צפוי להגיש תלונה נגד קומי, על הדלפת השיחה עם הנשיא

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בוושינגטון, אתמול
גרדיאן ו"הארץ"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכחיש הערב (שישי) את עדותו בקונגרס של ראש ה-FBI המודח, ג'יימס קומי, לפיה הוא ביקש לסגור את חקירת היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין. טראמפ אמר כי הוא מוכן להעיד על כך תחת שבועה. "לא אמרתי את זה", אמר טראמפ לעיתונאים וכשנשאל אם יהיה מוכן לספר את הצד שלו בסיפור תחת שבועה השיב: "מאה אחוז". 

היום טראמפ צייץ בטוויטר לראשונה מאז השימוע אמש, וכינה את קומי מדליף. "למרות כל כך הרבה הצהרות כוזבות, שקרים – זיכוי מוחלט, ואוו קומי הוא מדליף!", כתב. נראה שטראמפ מאשים את קומי בשקר בפני הקונגרס – פשע שהעונש המרבי עליו הוא חמש שנים במאסר. 

ברשת CNN דווח כי עורך הדין של הנשיא, מארק קוסוביץ', מתכנן להגיש תלונה נגד ראש ה-FBI המודח  בעקבות  העדות. התלונה תעסוק בהודאתו של קומי שלפיה הוא הדליף תזכיר משיחה פרטית עם הנשיא לתקשורת.

לא ברור מתי קוסוביץ יגיש את התלונה, אבל הגורמים אמרו כי הם החלו לבדוק את הנושא. עם זאת, למשרד המשפטים יש יכולת מוגבלת לשפוט עובדים לשעבר בו. הם יוכלו לחקור, אך אם יגלו כי היה פסול בהתנהלותו של קומי, הם יוכלו לכתוב הערה בתיקו האישי, למקרה שאי פעם ירצה להיות מועסק שוב על ידי המשרד.

קומי, שפוטר בתשעה במאי, ענה על שאלות במשך כמעט שלוש שעות על שיחותיו עם טראמפ ועל חקירת התערבות רוסיה בבחירות. הוא אמר כי תיעד את השיחה עם טראמפ שבה ביקש ממנו הנשיא להפסיק את חקירת היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין מתוך חשש שטראמפ ישקר לגבי תוכנה. הוא הסביר כי הדליף תיעוד זה כדי לזרז את מינוי השופט המיוחד. על פי הדיווחים, טראמפ צפה בחלקים מהשימוע עם עורכי דינו, לאחר מכן, בזמן שהשימוע עוד התנהל הוא נאם בפני תומכיו, מבלי להזכיר את דברי קומי.

חוקרים מהסנאט ומהקונגרס שיגרו מאוחר יותר בקשות לתזכירים שכתב קומי בשיחותיו הפרטיות עם טראמפ, ולכל הקלטה שלהן שהבית הלבן עשוי היה לשמור מהן. ראשי חקירת הקשר עם רוסיה, חבר הקונגרס הרפובליקאי מייקל קונוואי, וחבר הקונגרס הדמוקרטי אדם שיף שלחו בקשה ישירות לקומי בבקשה לקבל את תיעודי השיחות. גם בבקשה נפרדת לבית הלבן הן ביקשו תיעודי שיחות, לרבות הקלטות טראמפ איים בעבר בחשבון הטוויטר שלו שיפרסם הקלטות מהשיחות עם קומי, שיוכיחו שהוא שיקר, אולם לא ברור אם הבית הלבן אכן מחזיק בכאלה.

הקונגרס קבע שקומי והבית הלבן צריכים להעביר את החומרים עד 23 ביוני. במקביל, ועדת המשפט בסנאט שלחה בקשה לפרופסור למשפטים דניאל ריצ'מן, לקבל את התזכיר שקומי העביר לו. ריצ'מן אישר ביום חמישי שהוא המכר של קומי שהדליף את החומרים לתקשורת, לבקשתו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ