המידע שטראמפ הדליף לרוסיה: ישראל חדרה לתוכנית ייצור פצצות של דאעש

על פי גורמים רשמיים בארה"ב, באופן זה גילתה ארה"ב כי הג'יהאדיסטים מכינים מטעני חבלה שיכולים לעבור מבלי להתגלות דרך מערך האבטחה של נמלי תעופה

ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ושר החוץ הרוסי לברוב בפגישה בה חשף נשיא ארה"ב את המידע, בבית הלבן במאי
ניו יורק טיימס ו"הארץ"

מומחי סייבר של ישראל חדרו לתא קטן של יצרני פצצות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, כך על פי גורמים רשמיים בארה"ב. על פי הבכירים האמריקאים, כך גילתה ארה"ב כי הארגון הקיצוני מסוגל להכין מטעני חבלה שיכולים לעבור דרך מערך האבטחה של נמלי תעופה מבלי להתגלות. מידע זה הוא חלק מהמודיעין המסווג שנטען שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ חשף כשנפגש בחודש שעבר בוושינגטון עם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב. 

המידע שהצליחו מומחי הסייבר להשיג היה כה איכותי, עד כי באופן זה הצליחה ארה"ב להבין איך מופעלים מטעני החבלה, כך על פי שני גורמים רשמיים בארה"ב המעורים בנושא. מטעני חבלה אלו הוסוו כסוללות של מחשבים ניידים כדי שניתן יהיה להעבירם דרך מכונות שיקוף בנמלי תעופה. מידע זה הוא חלק מהמודיעין שהביא את ארה"ב ובריטניה להכריז בחודש מארס על איסור על העלאת מכשירים אלקטרוניים גדולים לטיסות מעשרה שדות תעופה בשמונה מדינות בעלות רוב מוסלמי.

בחודש שעבר דיווחה רשת החדשות ABC מפי בכירים בארה"ב כי המידע שטראמפ מסר נגע לתוכנית של המדינה האיסלאמית לפוצץ מטוס נוסעים בדרכו לארה"ב באמצעות פצצה מוכמנת במחשב נייד. לפי הבכירים, המידע היה אמין, ובעקבותיו הודיעה ארה"ב כי היא שוקלת לאסור העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה למדינה. באותו דיווח נטען כי טראמפ סיכן את חייו של מרגל של ישראל בשורות דאעש כשחשף את המידע.

לאחר שהתפרסם בתקשורת בארה"ב כי ישראל היא זו שהעבירה לארה"ב את המידע המודיעיני שחשף טראמפ, אמר היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, הגנרל הרברט מקמאסטר, כי טראמפ "לא היה מודע למקור המידע" שעלה בשיחה עם הרוסים וכי הוא מסר אותו בהחלטה רגעית.

הגילוי כי טראמפ העביר מידע רגיש במיוחד מישראל לרוסיה מעלה את האפשרות שמידע זה עשוי להגיע לאיראן – בעלת ברית של רוסיה במזרח התיכון. בכירים בישראל לא יכלו לאשר לניו יורק טיימס כי ישראל היא מקור המידע שטראמפ העביר לרוסיה. עם זאת, אתר באזפיד דיווח כי שני סוכני ביון מישראל אישרו כי ישראל חלקה מידע מודיעי מסוים עם ארה"ב, הנוגע לתוכנית ארגון המדינה האיסלאמית להגניב פצצות במסווה של מחשבים ניידים למטוסים. הגילוי כי טראמפ חלק מידע זה עם רוסיה היא התגשמות החששות הגדולים של ישראל, אמר אחד הבכירים לבאזפיד.

לאחר הפרסום הודה טראמפ כי חלק את המידע עם שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה בארה"ב. בסדרת ציוצים בטוויטר כתב טראמפ כי "כנשיא רציתי לחלוק מידע עם רוסיה (בפגישה שתואמה ופורסמה מראש בבית הלבן), שזכותי המלאה לעשות. העובדות נגעו לטרור ובטיחות טיסה... בנוסף, אני רוצה שרוסיה תגביר את מאמציה ללחימה בדאעש ובטרור".

על רקע הסערה שהתעוררה בעקבות הפרשה אמר סוכן ביון בכיר באיחוד האירופי לסוכנות אי-פי: "אם טראמפ העביר מידע מסווג לרוסיה, ייתכן שמדינתנו תפסיק לחלוק מודיעין עם ארה"ב". לדברי אותו גורם, העברת מידע מודיעיני חסוי עשויה לסכן את מקורותיה של מדינתו. הסוכן הסכים לדבר אך ורק בתנאי ששמו ושם מדינתו לא יחשפו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ