תיעוד הירי במינסוטה: הנהג הודיע שיש לו נשק ברשיון, השוטר נלחץ וירה בו למוות

בסרטון שפורסם לראשונה לציבור שנה לאחר התקרית נראה פילאנדו קאסטיל מודיע ברוגע לשוטר חרונימו יאנז כי יש ברשותו נשק ברישיון ומכניס את ידו לכיס. השוטר נלחץ, צועק ויורה בו, וקאסטיל מספיק לענות: "לא הוצאתי אותו!" ■ משפחת הנהג טוענת כי ביקש להוציא רישיונות ■ השוטר טען כי הריח מריחואנה במכונית וחשש לחייו - וזוכה

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד זיכוי השוטר נושאים תמונה של קאסטיל, בשבוע שעבר
מפגינים נגד זיכוי השוטר נושאים תמונה של קאסטיל, בשבוע שעברצילום: Stephen Maturen/אי־אף־פי

ימים ספורים לאחר זיכוי השוטר שירה למוות בנהג שחור במינסוטה, פורסם לראשונה לציבור סרטון המתעד את התקרית שהובילה למותו של פילאנדו קאסטיל. הסרטון ממצלמת מכונית הסיור של השוטר היורה חרונימו יאנז מראה בצורה ברורה כיצד שיחה נינוחה לבדיקת רשיונות התפתחה תוך שניות ספורות לצעקות מתוחות ואז ירי קטלני.

בסרטון ניתן לראות את השוטר חרונימו יאנז ושותפו עוצרים את הרכב בו היו קאסטיל, חברתו דיאמונד ריינולדס ובתה בצד הכביש בשל פנס אחורי שבור. יאנז ניגש לקאסטיל ומבקש ממנו להציג רישיונות. קאסטיל מיידע את השוטר בטון רגוע כי יש ברשותו נשק ברישיון, וזה משיב לו "בסדר, אז אל תושיט יד לעברו".

כשקאסטיל מושיט ככל הנראה יד לעבר ארנקו, כפי שהתבקש על ידי השוטר, יאנז מתריע בפניו "אל תוציא אותו". קאסטיל עונה לו "אני לא", ואז יאנז חוזר שוב בטון לחוץ "אל תוציא אותו!", לפני שהוא שולף את הנשק ויורה לתוך הרכב. חברתו של קאסטיל צועקת עליו "הרגת את החבר שלי!" וקאסטיל עוד הספיק לענות לשוטר בקול חלוש: "לא הוצאתי אותו".

מיליוני בני אדם צפו בסרטון שתיעדה חברתו של קאסטיל מהרגעים הראשונים שלאחר הירי, אותו שידרה בשידור חי בפייסבוק. עם זאת, אנשים ספורים צפו עד כה בסרטון המתעד את הרגעים שקדמו לירי, שאירע לפני כשנה. הסרטון הוצג כמה פעמים החודש בפני חבר המושבעים במשפטו, אך טרם הוצג עד אתמול מחוץ לבית המשפט.

בית המשפט זיכה בשבוע שעבר את השוטר כשקיבל את גרסתו, לפיה ירה בו מחשש לחייו לאחר שקאסטיל שלח את ידו לעבר אקדח שהיה ברשותו וכיוון שהריח מריחואנה במכונית. בתצהיר שנתן לאחר האירוע הסביר יאנז: "חשבתי לעצמי, אם יש לו את האומץ לעשן מריחואנה ליד ילדה בת חמש (בתה של חברתו), ולסכן את החיים שלה על ידי עישון פאסיבי, והנוסעת לידו עושה אותו דבר - אז למה שיהיה לו אכפת ממני?"

לפי משפחתו של קאסטיל, הוא לא ניסה לשלוף את האקדח אלא ביקש להוציא את ארנקו כדי להראות לשוטר תעודה מזהה, כפי שהתבקש. בתצהירו יאנז לא ציין שקאסטיל אמר לו "אני לא מושיט יד (לעבר האקדח)" לאחר שהוזהר, כפי שניתן לשמוע בסרטון.

חבר המושבעים, שהורכב מעשרה לבנים ושני שחורים קיבל את גרסת השוטר, לאחר דיונים שנמשכו 25 שעות על פני חמישה ימים. "אני כועסת מאוד עכשיו", אמרה ואלרי קאסטיל, אמו של הנהג ההרוג, "הבן הבכור שלי מת, ורק בגלל ששוטר ירה בו, אומרים שזה בסדר".

בעקבות הזיכוי הפגינו מאות בבירת מינסוטה, סנט פול, נגד אלימות משטרתית כלפי מיעוטים. בהמשך, כאלפיים בני אדם צעדו ברחובות וקראו "יאנז אשם". זמן קצר אחרי שהתפרסם פסק הדין, נמסר שיאנז לא יחזור לעבוד בתחנת המשטרה של סנט אנתוני, והצדדים מנהלים משא ומתן על תנאי סיום העסקתו מרצון.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ