העליון בארה"ב הורה להחזיר לתוקף חלק מצו ההגירה המרוכך של טראמפ

שופטי העליון הודיעו כי הצו, האוסר כניסת מוסלמים משש מדינות לארה"ב במשך שלושה חודשים, יחול על מי שאין לו קשר מובהק לאדם או למוסד כלשהו במדינה. הם קבעו כי הצו ייושם עד לפחות תחילת אוקטובר - אז יחל הדיון עליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מחוץ למגדל טראמפ בניו  יורק, החודש

בית המשפט העליון בארה"ב הורה היום (שני) להחזיר לתוקף חלק מצו ההגירה המרוכך של הנשיא טראמפ, שהושעה זמנית על ידי ערכאות משפטיות נמוכות יותר. בנוסף השופטים הודיעו כי ידונו בשאלת חוקיותו של הצו מיד עם פתיחת המושב הבא באוקטובר.

ממשל טראמפ הגיש בתחילת החודש בקשה לבית המשפט העליון לאשר את הצו האוסר כניסה לארה"ב משש מדינות מוסלמיות במשך שלושה חודשים, לאחר שנחסם על ידי בתי משפט בערכאות נמוכות יותר בטענה שהוא מפלה על רקע דתי.

טראמפ בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: Alex Brandon/אי־פי

היום הבהירו השופטים כי חלק מהצו יוחזר לתוקף באופן מיידי ויהיה תקף כל עוד הדיון המשפטי נמשך, קרי עד לפחות תחילת אוקטובר. הנשיא טראמפ אמר בתגובה להחלטת העליון כי "מדובר בניצחון מובהק לביטחון הלאומי שלנו". טראמפ אמר בהודעה שפרסם הבית הלבן כי "הפסיקה היום נותנת לי כלי חשוב כדי להגן על ביטחון המולדת".

לפי החלטת השופטים, צו ההגירה יחול על אזרחים משש המדינות המוסלמיות, להם אין אף קשר מובהק לאדם או מוסד כלשהו בארה"ב. עם זאת, הם הבהירו כי צו ההגירה של טראמפ יהיה מושעה לגבי כל מי שערער נגדו באופן פרטני, ולגבי תושבים בארה"ב שיש להם קשר לאותם אזרחים זרים ושזכויותיהם עלולות להיפגע אם כניסתם למדינה תימנע. "הצו הנשיאותי לא ייאכף נגד אזרחים זרים שיוכיחו כי יש להם קשר מובהק לאדם או למוסד בארה"ב", נכתב בהודעה.

בית המשפט הוסיף כי הוא יאפשר ליישם באופן חלקי גם את האיסור על כניסת פליטים לארה"ב למשך ארבעה חודשים. גם כאן הגבילו השופטים את יישום הצו רק על פליטים שלהם אין קשר מובהק לאזרחים או מוסדות אמריקאיים.

מפגינים נגד צו ההגירה של טראמפ בסיאטל, בחודש שעברצילום: Ted S. Warren/אי־פי

שלושה מהשופטים, בהם מינויו של טראמפ לעליון ניל גורסאץ', אמרו כי הם תמכו בהחזרת צו ההגירה במלואו. עם אישור המינוי של גורסאץ' בחודש אפריל הבטיח הנשיא רוב שמרני בבית המשפט (חמישה שופטים שמרנים מול ארבעה ליברלים).

"אני חושש שהפשרה שבית המשפט נתן לא תעבוד", כתב השופט קלרנס תומאס, שיחד עם השופטים גורסאץ' וסמואל אליטו ג'וניור הצביעו בעד יישום מלא של הצו כל עוד מתנהל בעדו דיון משפטי. "הפשרה הזאת רק תכביד על בכירי הממשל שייאלצו להכריע לגבי כל אדם שירצה להיכנס לארה"ב אם יש לו מספיק קשרים לאדם או למוסד במדינה. היא תציף את המערכת בדיונים מיותרים על מהו טיב הקשר שיצדיק כניסה של אזרח כזה ועד כמה הוא אמין או שמא נאמר רק בשביל להימנע מהשלכות הצו", הוסיף תומאס.

הצו שהפשיר היום בית המשפט העליון בארה"ב נחתם על ידי הנשיא טראמפ בחודש מארס. זאת, לאחר שהצו הראשון והמחמיר יותר, שנחתם מיד עם כניסתו של הנשיא לבית הלבן בינואר, עורר מחאה גדולה בארה"ב, כאוס בנמלי התעופה וחודש לאחר מכן נפסל על ידי בית משפט בוושינגטון. כמה ימים לאחר פרסום הצו המרוכך, הודיעו שני שופטים בהוואי ובמרילנד על הקפאתו, שעות ספורות לפני כניסתו לתוקף.

בהודעתו היום הצהיר בית המשפט העליון כי הדיון שייפתח באוקטובר יבחן את הערעורים שהגיש ממשל טראמפ על החלטות שופטים פדרליים בארה"ב להשעות את הצו.

הצו המרוכך אינו מונע כניסה מאזרחים בעלי אשרות שהייה קבועות במדינה, כמו גרין קארד. הוא אוסר על אזרחים מהמדינות סודאן, איראן, תימן, לוב, סוריה וסומליה להיכנס לארה"ב במשך 90 ימים מרגע כניסתו לתוקף (הצו הראשון אסר גם על אזרחי עיראק להיכנס למדינה). כמו כן הוא עוצר את תוכנית כניסת הפליטים לארה"ב למשך 120 ימים.

הסיבה עמה נימק הממשל את הצורך בצו היא הצורך לבחון מחדש את תהליכי השיקוף שעוברים אותם אזרחים בכניסה לארה"ב, מחשש לחדירת גורמי טרור, אך השופטים הפדרליים שפסלו אותו פסלו גם את הסיבה הזאת. בחודש שעבר, סירב בית המשפט לערעורים בוירג'יניה להשיב את הצו על כנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ