ברגע האחרון: ארה"ב בוחנת מחדש את הכוונה לגייס טרנסג'נדרים לצבא

על פי הפנטגון, ההחלטה נועדה לבחון את המדיניות ואת השפעתה על "מוכנות הכוחות". הדחייה בולמת את השינוי ההדרגתי שמתרחש בצבא ארה"ב, אותו עודד הנשיא הקודם ברק אובמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר ההגנה מאטיס בבריסל, אתמול
שר ההגנה מאטיס בבריסל, אתמולצילום: ERIC VIDAL/רויטרס

שר ההגנה של ארה"ב ג'ים מאטיס דחה הלילה (שבת) את יישום המדיניות המאפשרת גיוס טרנסג'נדרים לצבא. התוכנית היתה אמורה להיכנס לתוקפה היום, אך הוקפאה בשישה חודשים לצורך בחינה מחודשת.

החלטתו של מאטיס נועדה לאפשר לבכירים בצבא "לבחון את התוכנית ולספק חוות דעת", תוך שקילת ההשפעה שתהיה לגיוס טרנסג'נדרים על "מוכנות כוחותינו" - כך נכתב בהצהרתה של דוברת הפנטגון דנה ווייט. ההודעה על הדחייה מגיעה שנה לאחר שהפנטגון ביטל את האיסור על טרנסג'נדרים לשרת בצבא בלי להסתיר את זהותם המגדרית – ועליהם ההחלטה לא תשפיע.

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי בשבוע שעבר בכירים בצבא הגישו למאטיס בקשה רשמית כדי שיאשר דחייה ביישום המדיניות. בידיעה צוטט תזכיר לפיו שר ההגנה ציין כי החלטתו לדחות את יישום המדיניות "אינה מניחה מראש את תוצאות הבחינה מחדש".

החלטת השר בולמת את השינוי ההדרגתי שמתרחש בצבא ארה"ב, אותו עודדו הנשיא הקודם ברק אובמה ושר ההגנה הקודם אשטון קרטר. לפני שביטלו את האיסור של הפנטגון על שירות טרנסג'נדרים, קרטר פתח את כל התפקידים הקרביים בפני נשים ומינה את מזכירת הצבא הלסבית הראשונה שמחוץ לארון. ב-2011 ביטל הצבא את מדיניות "אל תשאל, אל תספר", שהפלתה הומואים ולסביות בארגון.

לאחר שקרטר ביטל את האיסור, הפנטגון החל בתוכנית אימונים רחבה בת שנה המפרטת את השינויים הצפויים לחיילים. התכנון היה לאפשר לטרנסג'נדרים להתגייס החל מהיום. תחת זאת, שירותי הביטחון "יידחו את הנגשת השירות הצבאי בפני מועמדים טרנסג'נדרים עד ל-1 בינואר 2018", כתבה ווייט בהודעה.

הערכות לגבי מספר הטרנסג'נדרים המשרתים בצבא משתנות, אך ההערכה המקובלת שייכת למכון המחקר האמריקאי ראנד, לפיה מדובר ב-2,450 מתוך כ-1.3 מיליון חיילים המשרתים באופן פעיל בצבא ארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ