טראמפ בפולין: השאלה הבסיסית של זמננו היא אם למערב יש רצון לשרוד

טראמפ אמר כי הוא סבור שרוסיה התערבה בבחירות בארצו, אך ייתכן כי אלו היו מדינות אחרות. הנשיא אימץ את הנרטיב של וורשה ביחס למלחמת העלום השנייה, לפיו פולין היא קורבן של הנאצים והרוסים

ניו יורק טיימס, אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ודודה במסיבת העיתונאים בוורשה, היום
ניו יורק טיימס, אי-פי ו"הארץ"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ניצל היום (חמישי) את נאומו בפולין כדי להתריע שעתידו של המערב מוטל בספק, אם המדינות המשתייכות אליו לא יפגינו יותר נחישות בהתמודדות עם אתגרים. "כפי שהניסיון של פולין מזכיר לנו, הגנתו של המערב מסתמכת לא רק על אמצעים אלא גם על הרצון לנצח", אמר נשיא ארה"ב. "השאלה הבסיסית של זמננו היא אם למערב יש רצון לשרוד", הוסיף.

"האם יש לנו את הביטחון בערכים שלנו כדי להגן עליהם בכל מחיר? האם יש לנו מספיק כבוד לאזרחים שלנו כדי להגן על גבולותינו? האם יש לנו את הרצון ואת האומץ לשמור על הציוויליזציה שלנו מול אלה שחותרים תחתיה ורוצים להרוס אותה?", הוסיף טראמפ.

בנאומו הציג טראמפ גם חזית נוקשה נגד רוסיה, יום לפני פגישתו עם נשיאה, ולדימיר פוטין, בוועידת הג'י-20 שתיערך בהמבורג בסוף השבוע. הוא סירב להכיר בכך שרק מוסקבה היתה מעורבת בבחירות בארצו והזכיר גם את החשש הפולני להתערבות רוסיה באוקראינה. לדבריו, "אנחנו עובדים עם פולין כדי להתמודד עם ההתנהגות החתרנית של רוסיה". "אני סבור שזאת יכולה להיות רוסיה (שהתערבה בבחירות), וזה יכול להיות גם שחקנים אחרים במדינות אחרות", הוסיף טראמפ, "אף אחד לא יכול לומר בוודאות".

טראמפ חזר על דרישתו מרוסיה להפסיק להפיץ אי-יציבות ולחדול מלתמוך במשטרים מדכאים כמו סוריה ואיראן. הוא קרא להצטרף לשאר אומות העולם במאבק בכוחות הדיכוי בעולם. כמו כן טראמפ חזר על דבריו ממסיבת העיתונאים עם נשיא פולין אנדז'יי דודה על כך שיש להילחם ברגולציה ובבירוקרטיה כדי לקדם את הכלכלה העולמית.

טראמפ הציג תמונה של מערב המתמודד עם אתגרים קיומיים כטרור, ביורוקרטיה ושחיקה של מסורות. טראמפ הציג את המלחמה של המערב נגד טרור האיסלאם הקיצוני כ"דרך להגן על הציליוויזציה שלנו ועל דרך החיים שלנו".

טראמפ על התערבות רוסיה בבחירות

בנאום מתחנף לעם הפולני, הצביע הנשיא על פולין – שבמאה הקודמת היתה תחת כיבוש נאצי וסובייטי – כדוגמה לנחישות שהמערב צריך לאמץ. "הסיפור של פולין הוא סיפורם של אנשים שמעולם לא איבדו תקווה, שמעולם לא נשברו ושמעולם לא שכחו מי הם", אמר הנשיא. כמו כן, טראמפ הדגיש את הערכים השמרניים שהוא חולק עם מפלגת השלטון בפולין, וקרא למערב להגן על מסורותיו.

בנוסף, בנאומו באנדרטה למרד נגד הנאצים בכיכר קרסינסקי בוורשה טראמפ אימץ את הנרטיב של וורשה, על פיו פולין היא קורבן של ההיסטוריה ושל הנאצים והרוסים. אף שהזכיר את השואה ואת מלחמת העולם השנייה, טראמפ נמנע מאזכור המעורבות של הפולנים במעורבות ברצח יהודים.

"פולין עמדה בפני דיכוי והשמדה, ופולין התגברה", אמר טראמפ לקול צהלות הקהל בכיכר. הוא תיאר את תנועת "סולידריות" שקמה נגד נשלטון הקומוניסטי במדינה ואמר כי "הפולנים חיזקו את זהותם כאומה הנאמנה לאלוהים. עמדתם בסולידריות נגד הדיכוי, נגד מערכת אכזרית. ניצחתם. פולין ניצחה. פולין תמיד תנצח"‎.

בקהילה היהודית בוורשה ביקרו בחריפות את החלטתו של טראמפ לפסוח על ביקור באנדרטה לזכר מרד גטו ורשה. בהודעה מטעמה, עליה חתום גם רבה של פולין, מיכאל שודריך, נאמר כי אף נשיא אמריקאי או סגן נשיא שביקרו בוורשה מאז נפילת הקומוניזם ב-1989, לא פסחו על ביקור באנדרטה זו.

משמאל: הגברת הראשונה מלניה, הנשיא טראמפ, הנשיא דודה ורעייתו אגטה בכיכר קרסינסקי בוורשה, היוםצילום: Alik Keplicz/אי־פי

בהמשך שיבח טראמפ את מעורבות פולין בנאט"ו וקרא לה להמשיך להיות אומה מובילה בברית. לדבריו, אירופה וארה"ב סבלו יחד מפיגועי טרור, ובכוונתו לעצור אותם. "עלינו לעמוד יחד נגד האויבים הללו", אמר, "האדמה שלנו תעמוד סגורה בפני הטרוריסטים הללו ובפני טרור מכל סוג". טראמפ חזר על התחייבויותיו להגן על פולין נגד כל התקפה אפשרית – בין השאר של רוסיה.

מוקדם יותר היום טראמפ כי הוא מאמין שרוסיה התערבה בבחירות בארה"ב. קודם לנאום, במסיבת עיתונאים עם נשיא פולין דודה, אמר טראמפ כי רוסיה התערבה בבחירות בארה"ב, אך גם בבחירות במדינות אחרות. עם זאת, "אף אחד לא יודע בדיוק" באיזו מידה.

במהלך מרבית כהונתו כינה טראמפ את קביעת סוכנויות המודיעין בארה"ב על ההתערבות הרוסית בבחירות כ"רמאות". עם זאת, בסוף חודש שעבר נראה היה שהוא מכיר בה לראשונה, כשהגיב לטענות שממשל אובמה ידע על ההתערבות הרוסית בבחירות אך בחר שלא לפרסם זאת. לדברי טראמפ, הצעד נבע מרצון הממשל שלא לפגוע בסיכוייה של הילרי קלינטון להיבחר לנשיאות. הציוץ של טראמפ:

זמן קצר לאחר דברי טראמפ היום בפולין הגיב דובר מטעם הקרמלין, שאמר כי רוסיה "איננה מסכימה" עם התיאור של טראמפ לפיו התנהגותה מערערת את היציבות. הדובר דמיטרי פסקוב הוסיף כי הקרמלין מצר על אי ההבנות בין רוסיה וארה"ב בנוגע לעתיד יחסיהן.

"זו בדיוק הסיבה שבגללה אנחנו מצפים לפגישה הראשונה בין שני הנשיאים", אמר פסקוב. "הם יוכלו לחלוק את מחשבותיהם פנים אל פנים, והכי חשוב - זו תהיה הזדמנות להכיר ולהבין את הגישה האמיתית של כל צד כלפי היחסים בין המדינות, ולא את זו שמוצגת בתקשורת".

היום דווח כי פגישת טראמפ-פוטין מדירה שינה מעיניהם של בכירים בבית הלבן, כיוון שגם עוזריו הקרובים ביותר של הנשיא אינם יודעים מה בכוונתו לעשות או לומר בה. יום לפני שעזב את וושינגטון הודיע הבית הלבן כי הפגישה בין השניים תיערך במסגרת פורמלית, במקום מפגש קצר בצדי הפסגה. עוזריו מקווים שהמסגרת הפורמלית, בנוכחות התקשורת ועם אג'נדה שידועה מראש, תצמצם את האפשרות שיחל לאלתר מול נשיא רוסיה, ותמקד את הפגישה בנושאי מדיניות שהנשיא מעוניין לקדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ