שר החוץ של רוסיה: טראמפ קיבל את הכחשת פוטין כי מוסקבה לא התערבה בבחירות

טראמפ ופוטין נועדו בשולי פסגת הג׳י-20. בתום הפגישה מסר שר החוץ של ארה״ב גרסה שונה מזו של מקבילו הרוסי, ואמר כי לא ברור אם שתי המדינות יגיעו אי פעם להסכמה בנושא ההתערבות בבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ופוטין, היום

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו ברוסיה ולדימיר פוטין נועדו היום (שישי) יותר משעתיים בשולי ועידת הג׳י-20, הנערכת בהמבורג. פגישה זו היתה הראשונה מסוגה ועל כן היא משכה תשומת לב רבה במיוחד מן הקהילה הבינלאומית. במקביל לסיום הפגישה אמרו שלושה מקורות בארה״ב לסוכנות הידיעות אי-פי כי וושינגטון ומוסקבה הגיעו להסכמה על הפסקת אש באזור הגולן הסורי.

הפגישה בין טראמפ לפוטין תוכננה להימשך כ-30 דקות בלבד, אך התארכה הרבה מן הצפוי. נכחו בה שני הנשיאים, שר החוץ של ארה״ב רקס טילרסון ושר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב, ושני מתורגמנים. על פי דיווחים בתקשרות בארה״ב, טראמפ התעקש לשמור את הפגישה במתכונת מצומצמת כדי למנוע דליפות. בתום הפגישה דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מפי פוטין כי השניים שוחחו על סוריה, אוקראינה, לוחמה בטרור וסייבר.

שרי החוץ טילרסון ולברוב מסרו פרטים על תוכן הפגישה. בין היתר, טילרסון אמר לעיתונאים כי טראמפ לחץ יותר מפעם אחת על פוטין בסוגיית התערבותה של רוסיה בבחירות בארה״ב. טילרסון הוסיף כי לא ברור אם שתי המדינות אי פעם יגיעו להסכמה בנושא זה. עם זאת, השר לברוב מסר גרסה מעט שונה, על פיה טראמפ קיבל את הכחשתו של פוטין כי רוסיה התערבה בבחירות.

טילרסון הוסיף כי רוסיה ביקשה הוכחה לכך שהיא התערבה בבחירות 2016, ואמר כי לדעתו טראמפ מתמקד במציאת דרך להתקדם מעבר לנקודת מחלוקת קשה במיוחד, כלומר העמדות השונות של רוסיה וארה״ב בנושא. לדברי שר החוץ, שתי המדינות יקימו קבוצת עבודה שתכין הסכם מסגרת הנוגע לפשיעת סייבר והתערבות בבחירות.

עוד אמר טילרסון כי ארה״ב מינתה שליח מיוחד שיעסוק בסכסוך באוקראינה, ושר החוץ לברוב הוסיף כי מוסקבה מצפה ששליח זה יבקר ברוסיה כדי להתייעץ בנושא. לברוב אמר כי רוסיה וארה״ב יעבדו יחד כדי לפתור את המשבר באוקראינה.

בטרם פרשו לחדר פרטי הצטלמו שני הנשיאים לוחצים ידיים. בפתח דבריו אמר טראמפ לעמיתו: "זהו כבוד להיות כאן". נשיא רוסיה ענה לטראמפ ואמר כי הוא ״שמח לפגוש אותו באופן אישי וכי הוא מקווה שפגישתם תביא לתוצאות״. עוד אמר טראמפ: ״היו לנו שיחות חיוביות מאוד מאוד. אנחנו הולכים לדבר עכשיו וברור שזה יימשך. אחנו מצפים להרבה דברים חיוביים שיקרו בין רוסיה לארה"ב ולכל מי שמעורב״. פוטין הוסיף כי השניים אמנם שוחחו בטלפון, אך כי ״שיחות טלפון אף פעם לא מספיקות״. טראמפ התעלם משאלות על התערבותה של רוסיה בבחירות בארה״ב שנשמעו מצד עיתונאים בחדר.

מוקדם יותר היום לחצו טראמפ ופוטין ידיים במפגש הראשון שלהם כנשיאים. בסרטון שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של הממשל הגרמני נראים המנהיגים המשתתפים בפסגה מגיעים אל מתחם האירוע ומברכים זה את זה לשלום. בין היתר נראים בסרטון נשיא ארה"ב ונשיא רוסיה. השניים לוחצים ידיים, במה שנראה כלחיצת ידיים ידידותית, והנשיא טראמפ טופח על שכמו של פוטין.

פגישתם של השניים הוגדרה המצופה ביותר בשולי ועידת ג'י-20 בהמבורג. טראמפ אמר כי הוא רוצה למצוא דרך לעבוד עם פוטין - יעד שהפך קשה במיוחד להשגה על רקע פעולותיה של רוסיה בסוריה ובאוקראינה, והאשמות סוכנויות הביון בוושינגטון כי מוסקבה התערבה בבחירות 2016 בארה״ב.

במוקד העניין היתה השאלה כמה הנשיא טראמפ, איל נדל״ן וכוכב ריאליטי לשעבר, יסתדר עם איש הביון לשעבר פוטין. רבים בקהילה הבינלאומית חוששים כי טראמפ, טירון פוליטי ללא מדיניות ברורה ביחס לרוסיה, יגיע לפגישה פחות מוכן מפוטין. לאורך השנים צבר נשיא רוסיה ניסיון עם שני נשיאים מארה״ב ועשרות מנהיגים נוספים מרחבי העולם. לאחר הפגישה אמר השר טילרסון כי טראמפ ופוטין התחברו מהר מאוד. ״היתה כימיה חיובית בין השניים״, אמר טילרסון וציין כי בשלב מסוים נכנסה לחדר רעייתו של טראמפ, מלניה, וביקשה להאיץ בשני המנהיגים שפגישתם התארכה. כתב CNN מדווח כי פוטין הצביע על העיתונאים ושאל את טראמפ: אלו האנשים שהעליבו אותך?״

מוקדם יותר אמר חבר ועדת המודיעין של בית הנבחרים בארה״ב, אדם שיף מהמפלגה הדמוקרטית, כי ״אין דבר שהקרמלין רוצה יותר מנשיא ארה״ב שמסתפק בלחיצת יד וחיוך ואז הולך ואומר שהיתה פגישה נהדרת עם אוטוקרט מהקרמלין״.

בארה״ב נמשכת החקירה בדבר המעורבות האפשרית בין מטה הבחירות של טראמפ לקרמלין במערכת הבחירות לנשיאות. על רקע זה מופעל זה זמן רב לחץ על טראמפ לנקוט עמדה נוקשה יותר כלפי רוסיה. מוסקבה מכחישה זה זמן רב כי היא התערבה בבחירות בארה״ב וטראמפ דחה את הטענות כי הוא שיתף פעולה עם רוסיה.

בנוסף, הנשיא טראמפ נשא אתמול נאום בוורשה, שם אמר כי על רוסיה לחדול ״מפעילותה המערערת״ ולהפסיק את תמיכתה במשטרים בסוריה ובאיראן. ״זוהי דרך נהדרת להתחיל שבוע חשוב למדיניות החוץ של ארה״ב״, קבע לאחר מכן הסנאטור הרפובליקאי לינדזי גרהאם. עם זאת, מוקדם יותר באותו יום סירב טראמפ לומר בבירור אם הוא בוטח בקביעת סוכנויות הביון של ארה״ב, לפיה רוסיה ההתערבה בבחירות. ״אני חושב שזו היתה רוסיה, אבל אני חושב שסביר כי היו אלו מדינות נוספות או אחרות, ואני לא רואה שום בעיה בהצהרה הזו״, אמר טראמפ. לדברי הנשיא, ״איש אינו באמת יודע״, מה קרה בבחירות.

הפגנות לקראת ועידת הג'י-20, אתמול בהמבורגצילום: Matthias Schrader/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ