בנו של טראמפ נפגש עם מקורבת לקרמלין לאחר שהובטח לו מידע פוגעני על קלינטון

שלשום דווח בניו יורק טיימס על דבר הפגישה, וכעת נודע כי בנו הבכור של הנשיא השתתף בה כדי לקבל מידע שיסייע לפגוע במועמדת הדמוקרטית. טראמפ הבן: היא אמרה שגורמים ברוסיה תומכים בקלינטון, אך דבריה היו מעורפלים ולא אמינים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ הבן במגדל טראמפ, בינואר
דונלד טראמפ הבן במגדל טראמפ, בינוארצילום: בלומברג

דונלד טראמפ הבן, בנו הבכור של נשיא ארה"ב, הסכים להיפגש ביוני 2016 עם עורכת דין מרוסיה המקורבת לקרמלין לאחר שהובטח לו מידע שיפגע במועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון - כך נחשף הלילה (שני) בניו יורק טיימס. הפרסום מסתמך על שלושה יועצים בבית הלבן שתודרכו על דבר הפגישה, ושני מקורות נוספים הבקיאים בנושא. דובר מטעם הצוות המשפטי של טראמפ הגיב הלילה לדיווח ואמר כי הנשיא "לא היה מודע ולא נכח בפגישה".

בניו יורק טיימס נחשף כבר שלשום דבר הפגישה, אולם כעת מתברר מה היה המניע מאחוריה. מלבד טראמפ הבן, השתתפו בה גם חתנו ויועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר ומנהל הקמפיין, פול מנפורט. על פי הדיווח, הפגישה נערכה במגדל טראמפ בניו יורק ואורגנה על ידי טראמפ הבן, שבועיים לאחר שאביו זכה במועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית.

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה נוחתים במרילנד, שלשוםצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

קיום הפגישה נוגע בשאלה המרכזית העומדת בלב חקירת ה-FBI: האם צוותו של טראמפ שיתף פעולה עם הרוסים. במובן זה, זוהי הפעם הראשונה שמתקבלת אינדיקציה לכך שלפחות גורם אחד בצוות היה מוכן לקבל עזרה מרוסיה. בנוסף, זוהי הפעם הראשונה שהתקבל אישור רשמי לקיומה של פגישה פרטית בין אזרח רוסיה ואנשי המעגל הפנימי של טראמפ בזמן קמפיין הבחירות, וזהו גם הדיווח הראשון על מעורבותו של טראמפ הבן בפגישה שכזאת. עדיין לא ידוע אם עורכת הדין נטליה וסלניצקיה העבירה לו את המידע על קלינטון כפי שהובטח, אך בניו יורק טיימס אישרו כי כך היה מצופה ממנה. 

כשנשאל לראשונה על הפגישה, אמר בנו של הנשיא כי היא עסקה בענייני אימוץ, ולא הזכיר את המועמדת הדמוקרטית לנשיאות. עם זאת, לאחר שאומת עם ממצאי התחקיר, שינה את גרסתו. בהצהרה שפרסם היום בנו של הנשיא הוא אמר כי נפגש עם וסלניצקיה לבקשתו של מכר משותף. "היא אמרה שהיה לה מידע לפיו גורמים הקשורים לרוסיה מימנו את קלינטון ואת ועידת המפלגה הדמוקרטית". לדבריו, "דבריה היו מעורפלים ולא הגיוניים. היא לא סיפקה אף נתונים התומכים במידע ואפילו לא הציעה כאלה. מהר מאוד התברר כי לא היה לה כל מידע אמין".

על פי הצהרתו של טראמפ הבן, בשלב זה עברה עורכת הדין לדבר על תוכנית אימוץ של ילדים רוסים שהיתה פעילה ופופולרית בקרב משפחות אמריקאיות לפני שנים, ושבוטלה מאז על ידי ממשלת רוסיה. "התחוור לי כי זו היתה מטרתה כל הזמן, ושטענתה כי יש לה מידע היתה רק תירוץ". בנוסף, הוא ציין כי ביקש מקושנר וממנפורט להתלוות אליו, אך לא אמר להם מה מטרת הפגישה.

הבוקר דחה ראש סגל הבית הלבן ריינוס פריבוס את חומרת הפגישה, ותיאר את הדיווח עליה כ"big nothing burger". "שיחה על נושאים הנוגעים למדיניות חוץ, למקומנו בעולם, אינה יוצאת דופן", אמר פריבוס בראיון לרשת פוקס. 

עם זאת, חבר הקונגרס הדמוקרטי אדם שיף, המנהל בפועל את החקירה על מעורבות רוסיה בבחירות אמר כי יתחקר את כל מי שנכח בפגישה. "אין שום סיבה שעורכת דין של ממשלת רוסיה תפגש עם פול מנפורט, מר קושנר או בנו של הנשיא, אם הפגישה אינה בנושא הקמפיין והמדיניות הרוסית", מסר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ