משרד החוץ האמריקאי סוגר את היחידה למאבק בפשעי מלחמה

עובדי היחידה, שהוקמה ב-1997 כדי להעמיד לדין את האחראים למעשי רצח עם ברחבי העולם, ישולבו במחלקות אחרות. במשרד החוץ סירבו להכחיש או לאשר את הידיעה, שפורסמה בפוריין פוליסי

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שר החוץ האמריקאי, רקס טילרסון, מצמצם את התוכנית האמריקאית נגד מעשי השמדה המונית וסוגר את המחלקה במשרדו שפעלה במשך שני עשורים להעמיד לדין פושעי מלחמה. כך מדווח אתר פוריין פוליסי מפי כמה בכירים אמריקאים לשעבר.

אנשיו של טילרסון הודיעו באחרונה לטוד בוכוולד, המתאם המיוחד במשרד לצדק פלילי עולמי, כי הוא מועבר לתפקיד אחר במחלקה אחרת במשרד החוץ. בוכוולד, עורך דין שעובד שנים רבות במשרד החוץ, מכהן בתפקידו הנוכחי מאז דצמבר 2015. שאר אנשי הצוות במחלקה המיוחדת שנסגרת יוצבו ככל הנראה גם הם במחלקות אחרות של משרד החוץ, המתמחות בנושאים כמו זכויות האדם, דמוקרטיה, וחוקי עבודה.

ההחלטה לסגור את המחלקה מגיעה בתקופה בה מנסה טילרסון לארגן מחדש את משרדו כדי שיתמקד במה שהוא רואה בראש סדר העדיפויות: חיפוש אפשרויות כלכליות חדשות לעסקים אמריקאים וחיזוק עוצמתה הצבאית של ארה"ב. השינויים האלו מגיעים על חשבונן של תוכניות שמקדמות זכויות אדם ומלחמה בעוני העולמי, שאף סופגות קיצוצים משמעותיים בתקציביהן.

"שלא תהיה טעות, הצעד הזה יפגע מאוד בתהליכי העמדה לדין", אמר ריצ'ארד דיקר, מנהל התוכנית המשפטית של ארגון זכויות האדם הבינלאומי  Human Rights Watch. אך שבוכוולד עצמו לא הגיב לדיווח, ממשרד החוץ נמסר כי "באחרונה נערכים במשרד שינויים בהובלת העובדים ואנחנו לא מתכוונים לדון לפני הזמן בהשלכותיהם". במשרד החוץ סירבו לאשר או להכחיש ישירות את הדיווח על סגירת המחלקה.

בכיר אחר במשרד החוץ האמריקאי אמר כי "הסיפור על סגירת המשרד לפשעי מלחמה היתה ספקולציה ל מישהו באופן פרטני". עם זאת, הוא הבהיר כי ישנה נטייה גדולה לארגן מחדש את המשרד ולאחד בין מחלקות, בהן כמה מחלקות מיוחדות שיתמזגו בחזרה למשרד המרכז במטרה לייעל את תהליך קבלת ההחלטות. אותו בכיר התריע כי מקבלי ההחלטות במשרד החוץ מעלים מפעם לפעם רעיונות לסגור מחלקות ויחידות מסוימות "רק בשביל לראות למה זה יוביל".

היחידה נגד היחידה למלחמה בפשעי מלחמה נוסדה על ידי שרת החוץ לשעבר מדליין אולברייט ב-1997. זאת, במטרה להבליט את חשיבות המאבק במעשי השמדה המונית ברחבי העולם במדיניות החוץ האמריקאית. ההחלטה הונעה בין השאר בעקבות מעשי רצח העם ההמוניים בשנות ה-90 כמו בבוסניה וברואנדה ומטרת היחידה היתה לרדוף ולהעמיד לדין את האחראים לזוועות הקשות ביותר נגד האנושות.

השר טילרסון במסיבת עיתונאים בדוחא שבקטאר, בשבוע שעבר
השר טילרסון במסיבת עיתונאים בדוחא שבקטאר, בשבוע שעברצילום: NASEEM ZEITOON/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ