הרפובליקאים כשלו גם בניסיון לבטל את אובמה-קר מבלי להציג חלופה

אחרי שהצעת חוק ביטוח בריאות שלהם קרסה בסנאט, מנהיג הרוב הודיע כי יפעל לביטול חוק ביטוח הבריאות הנוכחי ללא תוכנית חלופית, אך שלוש סנאטוריות רפובליקאיות התנגדו - ושוב מנעו ממנו רוב

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל בוושינגטון, בחודש שעבר
רויטרס וניו יורק טיימס

הרפובליקאים בסנאט בארה"ב פעלו היום (שלישי) להעלות הצעת חוק לביטול חוק ביטוח הבריאות "אובמה-קר" ללא הצגת תוכנית להחלפתו, אך זמן קצר לאחר מכן התברר שבפעם השנייה ביומיים, חברי מפלגתם אינם מוכנים להצביע בעד ההצעה, ושוב חסר להם רוב בסנאט.

הלילה קרסה הצעת החוק של הרפובליקאים להחלפת "אובמה-קר" בתוכנית בריאות משלהם בסנאט, לאחר שארבעה סנאטורים רפובליקאים הודיעו כי יתנגדו לה, ומנעו מהרפובליקאים רוב בהצבעה מול התנגדותם הגורפת של הדמוקרטים. בעקבות זאת הודיע מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, כי אין בכוונת מפלגתו לנסות להציג תוכנית בריאות חלופית, אלא פשוט להצביע בעוד מספר ימים על ביטול התוכנית הקיימת. "ננסה כעת דרך שונה לפטור את העם האמריקאי מאובמה-קר", אמר היום מקונל בפתיחת מושב הסנאט, שבו לרפובליקאים רוב זעום. סגן הנשיא מייק פנס הודיע כי הוא והנשיא דונלד טראמפ תומכים "לחלוטין" במהלך, ומקונל אמר כי הנשיא יחתום על חוק שכזה.

אך לאחר פרסום המהלך הודיעו הסנאטוריות הרפובליקאיות ליסה מורקובסקי מאלסקה, סוזן קולינס ממיין - שהתנגדה גם להצבעה על חוק הבריאות - ושלי מור קפיטו ממערב וירג'יניה כי הן יתנגדו לכל מהלך שיבטל את אובמה-קר ללא הצגת חלופה. "לא באתי לגבעת הקפיטול כדי לפגוע באנשים", הודיעה קפיטו. "לא אוכל להצביע בעד ביטול אובמה-קר ללא תוכנית חלופית שתדאג לצורכיהם של אזרחי מערב וירג'יניה".

ביטול אובמה-קר הפכה לנושא אידיאולוגי מרכזי של המפלגה הרפובליקאית בשבע השנים מאז שהחוק עבר ב-2010. במסע הבחירות שלו הבטיח המועמד לנשיאות טראמפ שיפעל מיידית עם היבחרו לבטל את התוכנית, ובחודשים הראשונים לכהונתו עמלו הרפובליקאים על הכנת תוכנית חלופית. במאי השיגה הצעת חוק הבריאות הרפובליקאית רוב בבית הנבחרים ועברה לחקיקה בסנאט.

לאחר קריסת החוק בסנאט הלילה צייץ הנשיא טראמפ: "אוכזבנו על ידי כל הדמוקרטים וכמה מהרפבוליקאים. מרבית הרפובליקאים עבדו קשה והיו נפלאים. עוד נשוב!" הנשיא צייץ קודם לכן שיש לדחוף לביטול אובמה-קר, "כדי שניתן יהיה להתחיל מחדש". דבריו נאמרו אפילו בעוד רפובליקאים אחרים קוראים לשתף פעולה עם הדמוקרטים בגיבוש הצעת חוק. מנהיג המיעוט בסנאט, הדמוקרט צ'אק שומר, אמר בעקבות דבריו של מקונל כי ביטול אובמה-קר ללא הצגת חוק ביטוח בריאות חלופי "תהיה אסון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ