שרת החינוך של טראמפ חותרת תחת המאבק באונס בקמפוסים בארה"ב

בטסי דבוס דרשה לבחון מחדש את ההנחיות הדורשות מאוניברסיטאות לחקור מקרי אונס, ונפגשה עם נציגי ארגונים הנאבקים ב"מאשימות שווא" - "90% מההאשמות הם בקטגוריית 'שנינו השתכרנו'"

טלי קרופקין
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי קרופקין
ניו יורק

בשנים האחרונות עברו האוניברסיטאות האמריקאיות מהפכה ביחס לאונס והטרדות מיניות בקמפוסים, ומאות מוסדות להשכלה גבוהה התחייבו לחקור בצורה מחמירה יותר תלונות של סטודנטים וסטודנטיות. את המאבק הוביל הנשיא לשעבר ברק אובמה, שאיים לקצץ מימון למוסדות שלא יפעלו על פי הנהלים החדשים שפרסם הבית הלבן, וכמנהיג העולם החופשי נאם בלהט נגד תרבות האונס.

אך בימים האחרונים, דבריה של , על תלונות שווא והצורך לבחון מחדש את הליכי החקירה בקמפוסים, מצביעים על כך שהמכללות והאוניברסיטאות בארה"ב עומדות בפניה מהפכה נוספת, או יותר נכון, רגרסיה.

השרה דבוס והנשיא טראמפ בבית הלבן, בפברואר
השרה דבוס והנשיא טראמפ בבית הלבן, בפברוארצילום: Evan Vucci/אי־פי

בהתייחסות ראשונה לתופעת בשבוע שעבר, הודיעה דבוס כי בכוונתה לשנות את המדיניות שהרעידה את מוסדות החינוך בשנים האחרונות. "מערכת שלא פועלת לפי הליך ראוי היא מערכת שבסופו של דבר לא משרתת איש", אמרה השרה במסיבת העיתונאים. דבוס הדגישה כי בכוונתה להמשיך להגן על קורבנות אונס, "איננו יכולים לחזור לימים בהם טאטאו את ההאשמות מתחת לשטיח", אך היא התייחסה בחמלה גם לסטודנטים שהואשמו באונס בשנים האחרונות: "לעתים קרובות, סיפוריהם לא סופרו, ויש חיים שנהרסו וחיים שאבדו בדרך".

דבוס אמרה את דבריה בתום פגישות שערכה עם נציגי ארגונים שונים המתמחים בנושא האונס בקמפוסים, שהוזמנו להביע את דעותיהם על היחס לאונס בקמפוסים האמריקאיים. השרה בחרה לשמוע את דעותיהן של שלוש קבוצות, אשר לכל אחת מהם הוקצב זמן שווה: נציגי אוניברסיטאות, סטודנטיות קורבנות אונס, ונציגים של ארגוני זכויות גברים המכחישים את סטטיסטיקות האונס בקמפוסים וטוענים כי מדובר בהאשמות שווא.

בין היתר, בצעד שגרר ביקורת בתקשורת האמריקאית, נפגשה דבוס עם נציגים של הארגון Stop Abusive and Violent Environments (SAVE), שתפקידו "להגן על קורבנות, לשים סוף להאשמות שווא, ולהפסיק את ההתעללות של נשים בגברים". נציגי הארגון טענו בעבר כי "נשים שיוזמות אלימות הן הסיבה העיקרית לאלימות במשפחה". ארגון נוסף איתו נפגשה דבוס הוא National Coalition for Men, ארגון אנטי-פמיניסטי המפרסם את שמותיהן ותמונותיהן של סטודנטיות שהתלוננו על אונס, במטרה ללעוג ל"מאשימות שווא".

"תרבות האונס" בקמפוסים בארה"ב

בימים האחרונים, מתריעים ארגונים המייצגים קורבנות תקיפה מינית כי הפגישות של דבוס עם קבוצות המסייעות לנאשמים והצהרותיה בנושא מנבאים תפנית חדה וחזרה מהמהפכה שהחלה בקמפוסים בעקבות מדיניותו של אובמה. ב-2011, הכריז אובמה על מדיניות חדשה המכניסה לחקיקה האוסרת על אפליה במוסדות ההשכלה הגבוהה במדינה את הדרישה לחקור באופן יסודי גם תלונות על תקיפה מינית מצד סטודנטים. בין היתר, האוניברסיטאות נדרשו להשתמש בסטנדרט של "ריבוי עדויות" במקום "עדויות ברורות ומשכנעות" שהיו מקובלות לפני כן בחקירות של תלונות על אונס.

המשרד לזכויות האזרח מטעם משרד החינוך פתח בחקירות של מאות מוסדות להשכלה גבוהה, בהם גם מוסדות מוערכים כמו אוניברסיטת הרווארד, כדי לברר אם הם עומדים בדרישות החדשות, תוך איום לקצץ את התמיכה הממשלתית במוסדות שלא עומדות בדרישות. כתוצאה מהמהלך, מוסדות ההשכלה הגבוהה ברחבי ארה"ב התחייבו לפעול על פי ההליכים החדשים.

אובמה לא הסתפק בחקירות של מוסדות ההשכלה מטעם משרד החינוך, והפך את המלחמה באונס בקמפוסים לפרויקט אישי. ב-2014, כינס הנשיא דאז מסיבת עיתונאים בה הכריז כי דרוש שינוי יסודי בחברה האמריקאית כדי להילחם באונס, גם בקמפוסים, וקרא לגברים אמריקאים לא להישאר פסיביים. "דרוש שינוי יסודי בחברה. מפוטבול ועד תרבות הפופ, החברה שלנו עדיין לא מעריכה נשים מספיק", אמר אז אובמה. "זו אינה רק האחריות של הורי הנשים הצעירות להזהיר אותן. גם הורי הגברים הצעירים צריכים ללמד אותם לכבד נשים".

נציגים של ארגוני נשים הנאבקים באונס בקמפוסים מודאגים לא רק מהנציגים אתם בחרה דבוס להיפגש. גם המינויים של דבוס מעוררים דאגה. שרת החינוך החדשה הציבה לתפקיד ראש המשרד לזכויות אדם במשרד החינוך, הגוף הממונה בין היתר על חקירת הטיפול של אוניברסיטאות במעשי אונס בקמפוס, את קנדיס ג'קסון, פעילה רפובליקאית עם היסטוריה שנויה במחלוקת בנוגע לסוגיות אונס.

ג'קסון עסקה במשך עשורים בהאשמות האונס נגד ביל קלינטון. ב-2005, היא פרסמה ספר בשם Their Lives: The Women Targeted by the Clinton Machine. בזמן העימות הנשיאותי השני בין הילרי קלינטון לדונלד טראמפ, ג'קסון הגיעה לאירוע בלוויית שתי נשים, קייטלין ווילי וחואניטה בודריק, שהאשימו את ביל קלינטון באונס, פאולה ג'ונס, שהאשימה את ביל קלינטון בהטרדה, וקיטי שלטון, שבעברה הילרי קלינטון שימשה כפרקליטה מטעם המדינה של הגבר ששלטון האשימה באונס. בזמן העימות ג'קסון ישבה לצד הנשים בשורה הראשונה, ואף השתתפה במסיבת עיתונאים משותפת עם הנשים ועם דונלד טראמפ לפני האירוע.

אך לצד התמיכה בנשים שהאשימו את ביל קלינטון באונס, ג'קסון, שכתבה בעבר כי היא עצמה שרדה תקיפה מינית, תקפה את הנשים שהאשימו את דונלד טראמפ בהטרדה מינית. בפוסט בפייסבוק, היא טענה כי המתלוננות עושות זאת ממניעים פוליטיים, וכי "נערמות עדויות שהמתלוננות נגד טראמפ הן למען האמת קורבנות מזויפים. לצייר את עצמך כקורבן לא רק לא הוגן לאדם שמואשם שלא בצדק, זה גם עלבון לקורבנות האמיתיים".

מי שהניח כי ג'קסון נוטה להגן רק על נאשמים שמתמודדים לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית, נוכח אחרי המינוי כי אהדתה נתונה גם לגברים מהשורה באוניברסיטאות האמריקאיות. "ההאשמות האלה, 90% מהן, נופלות לקטגוריית 'שנינו היינו שיכורים'", אמרה ג'קסון על מחקרי האונס בקמפוסים בראיון לניו יורק טיימס בשבוע שעבר. "נפרדנו, ואז אחרי שישה חודשים מצאתי את עצמי תחת חקירה כי היא החליטה שהפעם האחרונה בה שכבנו לא היתה ממש בסדר", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ