טראמפ: סשנס לא היה ממונה לשר המשפטים לו ידעתי שיפסול עצמו מחקירת קשרי רוסיה

טראמפ אמר כי המהלך היה "מאוד לא הוגן כלפי הנשיא" והוביל למינויו של החוקר המיוחד מולר. סשנס בתגובה: אוהב את עבודתי ומשוכנע שביכולתי להוביל את משרד המשפטים ביעילות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ אוחז מפתח ברגים כחלק משבוע "מיוצר באמריקה", אתמול בבית הלבן
טראמפ אוחז מפתח ברגים כחלק משבוע "מיוצר באמריקה", אתמול בבית הלבןצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הלילה (חמישי) כי לעולם לא היה ממנה את ג'ף סשנס לשר המשפטים לו היה יודע שהוא יפסול את עצמו מהשתתפות בחקירת מעורבות רוסיה בבחירות. בראיון לניו יורק טיימס אמר הנשיא כי החלטתו של סשנס היתה "מאוד לא הוגנת כלפי הנשיא".

טראמפ התלונן כי פסילתו של סשנס היא שהובילה בסופו של דבר למינויו של ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר לחוקר מיוחד שיפקח על בדיקת הקשרים בין הקרמלין לקמפיין של טראמפ, וההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב. "ג'ף סשנס לוקח את המשרה, נכנס למשרה ופוסל עצמו - מה שבכנות אני חושב שהוא מאוד לא הוגן כלפי הנשיא", אמר טראמפ. "איך אתה לוקח משרה ואז פוסל את עצמך? אם היה פוסל עצמו לפני שנכנס לתפקיד הייתי אומר 'תודה ג'ף, אבל אני לא הולך לקחת אותך'". על עדותו של סשנס בפני ועדת המודיעין של הסנאט אמר הנשיא כי הוא סיפק בה "תשובות רעות", כדבריו. "לשאלות הפשוטות היו אמורות להיות תשובות פשוטות, אך הן לא היו כאלה".

אחר הצהריים נשאל סשנס על הביקורת שהטיח בו טראמפ ואמר בתגובה כי הוא אוהב את עבודתו וימשיך לבצע אותה "כל עוד זה ראוי". לדבריו, הוא בטוח לחלוטין ביכולתו להוביל את משרד המשפטים ביעילות.

הנשיא התייחס בראיון גם למינויו של מולר ואמר כי הוא שרוי בניגוד עניינים, היות שעורכי דין ממשרדו תרמו כסף לקמפיין של הילרי קלינטון. הוא סיפר כי מולר ניסה להתקבל למשרת ראש ה-FBI לאחר פיטוריו של ג'יימס קומי בחודש מאי. "הוא התראיין לתפקיד. היו עוד קונפליקטים רבים שעליהם עוד לא דיברתי, אך אדבר בשלב כלשהו", הדגיש טראמפ. הוא נשאל אם חקירתו של מולר תחצה קו אדום אם תעסוק בענייניהם הכספיים של בני משפחתו מעבר לכל קשר לרוסיה, וענה: "הייתי אומר שכן. אני חושב שזו הפרה. תראו, מדובר כאן ברוסיה".

הנשיא אמר כי למיטב ידיעתו, הוא אינו חשוד בעצמו בפרשה. זאת על אף הדיווחים לפיהם מולר בודק אם הנשיא שיבש הליכי חקירה כאשר פיטר את קומי. "אינני חושב שאנחנו תחת חקירה", אמר. "אני לא תחת חקירה. על מה? לא עשיתי שום דבר".

בראיון האשים טראמפ את קומי שהוא ניסה להשתמש בתיק שמכיל חומר חקירה מחשיד בכדי לשמור על משרתו כראש ה-FBI. לדבריו, כשבועיים לפני שנכנס לתפקיד נשיא ארה"ב, הוא תודרך על ידי קומי וגורמי מודיעין נוספים על התערבותה של רוסיה. טראמפ סיפר כי לאחר מכן קרא לו קומי הצדה ואמר לו כי מרגל בריטי לשעבר הרכיב תיק ובו האשמות מיניות נגדו, בין היתר אודות הרפתקאותיו המיניות במוסקבה. "לדעתי, הוא שיתף אותי במידע על מנת שאחשוב שיש לו אותו", אמר טראמפ. כשנשאל אם לדעתו התכוון קומי להשתמש במידע כקלף מיקוח אמר: "כן, אני חושב שכן, בדיעבד". הנשיא הגדיר את הטענות שהוצגו בתיק "קשקוש מומצא".

כשנשאל על שיחתו עם נשיא רוסיה פוטין במהלך ארוחת הערב של מנהיגי ג'י-20, אמר טראמפ כי הם דיברו כ-15 דקות, וזאת בניגוד לדיווחים על שעת שיחה. לדבריו, רוב השיחה היתה ברמת הנימוסים אך הוא ציין כי הם דיברו גם "על אימוץ". הנושא קשור באדיקות לעיצומים שהטילו בוושינגטון על מוסקבה. ב-2012 פוטין אסר על אמריקאים לאמץ ילדים מרוסיה בתגובה לסנקציות על אישים המואשמים בהפרת זכויות אדם. טראמפ גם הכיר בכך ש"מעניין" שהנושא עלה, שכן לדברי בנו הבכור, זה הנושא שבו דן עם עורכת הדין מרוסיה המקורבת לקרמלין בפגישתם.