בכירים אמריקאים: יועצי טראמפ בודקים את החוקרים בפרשת רוסיה כדי לפגוע בחקירה

אנשיו של הנשיא בודקים את רקע החוקרים ששכר החוקר המיוחד רוברט מולר, כדי שניתן יהיה להוכיח ניגוד אינטרסים ולהטיל ספק בממצאיהם. מולר ביקש מהבית הלבן לשמור מסמכים על פגישת טראמפ הבן והמקורבת לקרמלין אשתקד

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ואי-פי

עורכי דינו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויועציו בדקו את הרקע המקצועי והפוליטי של החוקרים שנשכרו על ידי החוקר המיוחד רוברט מולר בניסיון למצוא ניגוד עניינים. כך אמרו שלושה בכירים המעורים בפרטים, שהוסיפו כי מטרת הבדיקות היא לאפשר להטיל ספק בחקירת משרד המשפטים בעניין הקשרים בין אנשיו של הנשיא לבכירים בקרמלין - או אף לגרום לפיטוריו של מולר.

הבדיקה שערכו אנשיו של הנשיא כדי למצוא ניגודי עניינים אפשריים היתה ועודנה רחבת היקף. הם בחנו תרומות שבוצעו למועמדים דמוקרטים בשנים האחרונות, לקוחות עבר של החוקרים, ואת יחסיו של החוקר המיוחד מולר עם ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, שפיטוריו בחודש מאי היו אחד המניעים למינויו של מולר לתפקיד מלכתחילה.

מולר בוועדת המודיעין של הסנאט, בחודש שעבר
מולר בוועדת המודיעין של הסנאט, בחודש שעברצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר

הניסיון למצוא רבב באמינות החוקרים הוא סימן נוסף למערכת היחסים הרעועה בין הנשיא האמריקאי לחוקר המיוחד, שהספיק מאז מינויו לאסוף צוות של חוקרים חזקים וסוכנים, הבוחנים האם יועציו של טראמפ נעזרו ברוסיה כדי להשפיע על הבחירות לנשיאות בשנה שעברה.

לכמה מהחוקרים יש ניסיון עשיר בבדיקת עבירות כלכליות וההנחה היא שהחקירה של מולר עשויה להתפתח גם לבחינה רחבה של עברו הכלכלי של טראמפ - הנחה שגורמת לחששות גדולים בקרב אנשיו בבית הלבן. הן טראמפ והן יועציו אמרו בפומבי כי הם בוחנים מקרוב את החקירה כדי להבטיח שהיא תעסוק בבחירות בלבד ולא תגלוש לתחומים אחרים.

בראיון לניו יורק טיימס שלשום, אמר טראמפ כי הוא מודע לכך שלכמה מהחוקרים בצוות של מולר יש פונציאל לניגוד אינטרסים, ובשלב כלשהו בעתיד הוא יחשוף את המידע הרלוונטי שברשותו. טראמפ גם הבהיר שמולר יחרוג מתפקידו אם יגלוש בחקירה לתחומים שלא קשורים לרוסיה, כמו העסקים של הנשיא.

בהמשך היום דיווחה רשת CNN כי מולר ביקש באחרונה מאנשי הבית הלבן לשמור את כל המסמכים הקשורים לפגישה של בנו של הנשיא, טראמפ הבן, עם עורכת הדין המקורבת לקרמלין במהלך הבחירות לנשיאות אשתקד. לא ברור עד כמה עמוק מולר מתכנן לבדוק את אותה פגישה, שטראמפ הבן הודה כי נערכה אחרי שנאמר לו שהוא יקבל מאותה מקורבת מידע מפליל על הילרי קלינטון, אולם גורם שקרא את הבקשה, מסר ל-CNN כי  החוקר המיוחד ביקש מאנשי הבית הלבן לשמור "כל דבר הקשור לאותה פגישה ב-2016 וכל מסמך המתעד החלטה שהתקבלה בעקבות חשיפתה".

בחודש שעבר אמר מקורב לנשיא כי טראמפ שקל לפטר את החוקר המיוחד. זאת, בעוד כמה מבעלי בריתו השמרנים של טראמפ החלו תוקפים את אמינותו של מולר.

זמן קצר לאחר מכן דווח בוושינגטון פוסט כי מולר הרחיב באחרונה את החקירה ומתמקד באפשרות שהנשיא עבר על החוק ושיבש הליכי חקירה כאשר ניסה להשפיע על חקירת ה-FBI. על פי הדיווח, מולר בחן אם פניותיו של טראמפ לקומי ובקשותיו ממנו "להניח" לחקירת היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, מהוות שיבוש הליכי חקירה - עבירה שבגינה ניתן לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא.‎

מייק פומפאו
מייק פומפאוצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר

ראש ה-CIA: רוסיה תמשיך להתערב בעניינינו

ראש ה-CIA, מייק פומפאו, אמר אתמול כי לרוסיה אין שום תוכנית לעזוב את סוריה והיא תמשיך לנסות להתערב בענייני ארה"ב. פומפאו הניח שוב שרוסיה היא שהתערבה בבחירות בארה"ב ואת מערכת היחסים בין רוסיה לבין ארצו תיאר כ"מורכבת". לדבריו, "אני סבור שרוסיה מצאה את המקום שבו היא יכולה להקשות עלינו, היא מצאה משהו שימושי".

בפורום לביטחון באספן שבקולורדו אמר ראש סוכנות הביון המרכזית כי קשה לחשוב על סוריה יציבה כל עוד הנשיא בשאר אל-אסד יישאר בשלטון וכינה אותו "בובה של האיראנים שיש לה כעת אחיזה משמעותית בסוריה". לדבריו, רוסיה תישאר בסוריה משום שהיא נהנית מהבסיס הימי שלה בטרטוס שלחופי הים התיכון.

הוא גם הזכיר את האיום הנשקף מצפון קוריאה וסיפר כי הנשיא דונלד טראמפ שואל אותו שאלות על פיונגיאנג כל אימת שהוא רואה אותו. "זה נמצא כל היום בראש שלו", אמר פומפאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ