ג'ארד קושנר יעיד בסנאט: נפגשתי ארבע פעמים עם בכירים רוסים, אך לא קשרתי קשר למען טראמפ

לקראת העדות שתיערך היום, והעדות הנוספת מחר בפני הקונגרס, פרסם חתנו של הנשיא את הצהרתו, בה הוא מודה כי השתתף בפגישות עם גורמים רוסים, אך תיאר אותן כלא משמעותיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קושנר בבית הלבן, בחודש שעבר
קושנר בבית הלבן, בחודש שעברצילום: Carlos Barria/רויטרס

ג'ארד קושנר, יועץ בכיר בבית הלבן וחתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אישר כי יצר קשר ארבע פעמים עם בכירים רוסים במהלך הבחירות לנשיאות ואחריהן, אבל הוא תיאר את הפגישות כבלתי משמעותיות והכחיש שקשר קשר עם ממשלת רוסיה בניסיון לסייע לטראמפ לנצח.

הדברים נחשפו לקראת העדות שקושנר צפוי למסור היום (שני) ומחר בשימוע בדלתיים סגורות בוועדות המודיעין של הסנאט והקונגרס החוקרות את מעורבות רוסיה בבחירות. מאז ניצחונו המפתיע בבחירות לנשיאות מתמודד הנשיא עם האשמות שיועציו בקמפיין נעזרו ברוסיה, אותה האשימו סוכנויות המודיעין האמריקאיות בהתערבות בבחירות לבית הלבן. במוסקבה הכחישו את הטענות וגם טראמפ דחה את ההאשמות ואמר כי אנשיו לא קשרו קשר עם רוסיה.

הפגישה החשובה ביותר, לפי העדות של קושנר, היתה עם בנקאי רוסי בשם סרגיי גורקוב ב-13 בדצמבר, לבקשת השגריר קיסליאק. "לא קשרתי קשר ואני לא יודע על אף אחד אחר בקמפיין שזמם עם אף ממשלה זרה", כתב קושנר בהצהרה שתימסר היום בסנאט. "לא היה לי קשר לא ראוי ולא נשענתי על מימון רוסי כדי לממן פעילויות עסקיות במישור הפרטי", הוסיף.

קושנר אמר כי התשאול הביטחוני הראשוני שעבר בוצע בטעות לפני הזמן ולכן הוא לא חשף אז את רשימת אנשי הקשר הזרים שלו. לדבריו, הוא לא הציע להקים ערוץ תקשורת חשאי עם רוסיה במהלך הפגישה עם קיסליאק בדצמבר.

קושנר ציין כי הוא נפגש עם קיסליאק יחד עם מייקל פלין, שמונה אז להיות היועץ לביטחון לאומי, ב-1 בדצמבר. באותה פגישה אמר קושנר לשגריר הרוסי כי טראמפ רוצה לפתוח דף חדש ביחסים בין שתי המדינות. הוא הודה כי שאל על ערוץ תקשורת עם ממשלת רוסיה, אבל התעקש שלא מדובר בהצעה משמעותית וחשובה. "העובדה ששאלתי על דרכים לפתוח בדיאלוג עם ממשלת רוסיה אחרי הבחירות מוכיחה כי לא היה קשר, שידעתי עליו, עם ממשלת רוסיה לפני יום הבחירות", אמר קושנר.

מוקדם יותר החודש נאלץ בנו של הנשיא, דונלד טראמפ הבן, לפרסם סדרה של מיילים משנה שעברה בהם התכתב עם איש עסקים שעבד בעבר עם אביו, רוב גולדסטון, ושכתב לו כי בידיו מידע שיפליל את הילרי קלינטון. בהמשך הציע גולדסטון לטראמפ הבן להיפגש עם מקורבת לקרמלין, עורכת דין רוסיה בשם נטליה וסלניצקיה שמחזיקה במידע נגד היריבה הדמוקרטית. לפי טראמפ הבן, בפגישה השתתפו גם קושנר וגם מנהל הקמפיין דאז, פול מנפורט.

בעניין אותה פגישה אמר קושנר כי הוא לא קרא את המייל שטראמפ הבן שלח לו לפני שהוא הגיע אליה, וכאשר הוא הבין שעורכת הדין רוצה לדבר בנושא חוקי האימוץ הרוסיים הוא ניסה לצאת מהחדר.

בהצהרה התייחס קושנר גם לסנקציות על רוסיה שהטיל ממשל הנשיא הקודם ברק אובמה ואמר כי הוא לא שוחח בנושא זה במהלך הפגישה בדצמבר. הוא הבהיר כי הוא "לא שוחח עם גורקוב בנושא העסקים שלו, פרויקטים של נדל"ן, הלוואות או כל עסק פרטי מכל סוג שהוא".

קושנר גם חושף כי במהלך הבחירות יצר עמו קשר האקר שניסה לסחוט אותו ואיים לפרסם את דוחות החזרי המסים של טראמפ אם הוא לא יקבל 52 ביטקוינים. קושנר אמר כי הוא דיווח על ניסיון הסחיטה לשירות החשאי ולא ענה לאותו האקר שיצר עמו קשר במייל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ