משרד המשפטים בארה"ב: החוק לא מגן על הקהילה הגאה מאפליה במקום העבודה

יממה לאחר שהודיע טראמפ על איסור גיוס טרנסג'נדרים לצבא, התערב המשרד בתביעה של הומו שפוטר מעבודתו ומסר כי נוסח זכויות האזרח לא מכסה נטייה מינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המשפטים סשנס ממריא לאל סלוודור, היום
שר המשפטים סשנס ממריא לאל סלוודור, היוםצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

משרד המשפטים של ארה"ב הגיש לבית המשפט מסמכים לפיהם חוקי זכויות אזרח פדרליים לא מגנים על עובדים מאפליה על בסיס נטייה מינית. זאת, כחלק ממשפט המתנהל כעת בניו יורק. פעולת משרד המשפטים היא דוגמא נדירה לכך שהבכירים בוושינגטון רואים בזכויות הקהילה הגאה עניין פרטי בין מעסיק למועסק. פעילים למען הקהילה הלהט"בית זועמים על ההחלטה ועל תזמונה, יממה לאחר שהודיע טראמפ על איסור גיוס טרנסג'נדרים.

המסמכים הוגשו כחלק מתביעה של דונלד זרדה, מדריך צניחה שפוטר ב-2010 מחברת Altitude Express. הוא פוטר לאחר שאמר ללקוחה שהוא הומו, לדבריו כדי למנוע אי נעימות מהמגע ביניהם בזמן הצניחה, והיא התלוננה לחברה. זרדה תובע את מעסיקיו בטענה שהם הפרו את זכויות האזרח, לפיהן לא ניתן להפלות אדם במקום עבודה על בסיס "גזע, צבע עור, דת, מין או מוצא".

במשרד המשפטים תחת השר ג'ף סשנס, טוענים כי כל קונגרס מאז 1974 סירב להכניס לזכויות האזרח גם הגנה על נטייה מינית, למרות מה שכינו "שינויים ראויים לציון בגישה החברתית והתרבותית". עוד מסר המשרד כי לממשל הפדרלי, המעסיק הגדול במדינה, יש אינטרס בפרשנות נכונה לחוק.

"השאלה היחידה כאן היא אם, כחוק, זכויות האזרח מכסות אפליה על רקע נטייה מינית", נכתב, "והוא לא, כפי שמוסדר מזה עשורים". עוד נכתב כי כל מאמץ לתקן את החוק צריך להגיע לקונגרס ולא לבית המשפט. 

במקביל, ראש המטות המשולבים ג'וזף דנפורד הוציא היום הודעה לכל מנהיגי צבא ארה"ב לפיה אין שינוי במדיניות לגבי חיילים טרנסג'נדרים, בניגוד להודעתו של טראמפ. "לא יהיו שינויים במדיניות הנוכחית עד שהוראות הנשיא יגיעו לשר ההגנה, והוא יוציא הנחיות ליישומם", כתב דנפורד בהודעה שהגיעה לידי רויטרס. "עד אז, נמשיך להתייחס לכל החיילים שלנו בכבוד", הוסיף. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ