"סכיזופרן ופרנואיד": מנהל התקשורת של טראמפ השתלח באנשי הנשיא

בשיחה עם "ניו יורקר" האשים אנתוני סקראמוצ'י את ראש הסגל של הבית הלבן ריינס פריבוס בהדלפות לתקשורת. על יועצו של טראמפ: "אני לא סטיב בנון, אני לא מנסה למצוץ לעצמי ולרכוב על ההצלחה של הנשיא"

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סקראמוצ'י בבית הלבן, השבוע
אמיר תיבון

מאז כניסתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבית הלבן בחודש ינואר, עימותים פנימיים סוערים בין בכירי הצוות שלו הפכו לעניין שגרתי, ואף גבו לאורך הדרך כמה "קורבנות" בדמות יועצים בכירים שהתפטרו או אולצו להתפטר לאחר שהפסידו במאבק על חיבתו של הנשיא. אלא שביממה האחרונה הגיעו העימותים הפנימיים לנקודת רתיחה חסרת תקדים, בעקבות שיחה עם כתב "ניו יורקר" שערך ראש תחום התקשורת בבית הלבן, אנתוני סקראמוצ'י, ושבה תקף בקללות גסות את ראש סגל הבית הלבן, ריינס פריבוס, ואת יועצו האסטרטגי של הנשיא, סטיב בנון.

סקראמוצ'י כינה את פריבוס במהלך השיחה "סכיזופרן ופרנואיד מזדיין", וכאשר ניסה להסביר לכתב שאתו דיבר מדוע הוא מחויב לנשיא טראמפ יותר מבנון, הביטוי שבו בחר להשתמש היה, "אני לא סטיב בנון, אני לא מנסה למצוץ לעצמי את הזין ולרכוב על ההצלחה של הנשיא". בנון ופריבוס סירבו להגיב לדברים, שפורסמו ביום חמישי בשעות הערב, שעון וושינגטון, פחות משבוע לאחר שסקראמוצ'י מונה לתפקיד התקשורתי הבכיר ביותר בבית הלבן. הציוץ שפרסם סקראמוצ'י בעקבות דבריו:

תחילתו של העימות הזה בתקופת הבחירות לנשיאות. סקראמוצ'י, בנקאי השקעות מניו יורק, הודיע במאי 2016 על תמיכתו בטראמפ לנשיאות, תרם למסע הבחירות של הנשיא והחל לייעץ לאנשי הקמפיין בנושא גיוס תרומות. סקראמוצ'י אינו רפובליקאי אידיאולוגי – בעבר הוא תמך בברק אובמה ובהילרי קלינטון, ואף תרם למסעות הבחירות של שניהם. הרקע האישי והפוליטי שלו גרם לכמה מיועציו הבכירים האחרים של הנשיא, בהם בנון ופריבוס – שכיהן באותה העת כיו"ר הוועידה הארצית של המפלגה הרפובליקאית – לחשוד בו ולפקפק במניעים שהביאו אותו לחבור לטראמפ.

לאחר ניצחונו בבחירות רצה טראמפ למנות את סקראמוצ'י לתפקיד בכיר בממשל, אולם פריבוס, שהפך לראש סגל הבית הלבן, הטיל וטו על המינוי והצליח לשכנע את הנשיא לגנוז אותו. סקראמוצ'י, שלא היה מודע למהלכים של פריבוס נגדו, הקפיא את פעילותו העסקית ומכר חברה שהיתה בבעלותו, מתוך ציפייה להיכנס לממשל. האופן שבו פריבוס הצליח לבלום אותו יצר יריבות מרה בין השניים, שהתעוררה מחדש, כאשר סקראמוצ'י – מסיבות שטרם התבררו – גויס מחדש על ידי הנשיא טראמפ, הפעם בתפקיד בכיר במיוחד - אחראי תחום התקשורת של הבית הלבן. גיוסו של סקראמוצ'י הוביל להתפטרותו המיידית של דובר הבית הלבן, שון ספייסר, שנחשב לאיש אמונו של פריבוס ולא היה מוכן לעבוד תחת סקראמוצ'י.

ביום רביעי בלילה פרסם העיתונאי ריאן ליזה, כתב ה"ניו יורקר", ציוץ בחשבון הטוויטר שלו על כך שהנשיא טרמאפ נפגש לארוחת ערב פרטית עם שון האניטי, מגיש בכיר ברשת "פוקס ניוז", ועם ביל שיין, אחד המשקיעים הגדולים ברשת החדשות השמרנית שתומכת בנשיא. ליזה כתב כי המקור לציוץ שלו הוא "בכיר בבית הלבן".

כמה שעות לאחר מכן קיבל ליזה שיחת טלפון זועמת מסקראמוצ׳י. ראש תחום התקשורת החדש בבית הלבן, אדם שאמור להבין יותר מכל אחד אחר את חוקי הציטוט והשימוש במידע בעיתונות האמריקאית, לא ביקש בשום שלב של השיחה להגדיר את דבריו כשיחה שלא לציטוט, או אפילו כרקע בלבד. במקום זאת, הוא דיבר בחופשיות, ללא סייגים. "מי הדליף לך את זה", שאל סקראמוצ'י את ליזה בתחילת השיחה. כאשר הכתב סירב להשיב מי המקור אמר סקראמוצ'י כי הוא חושד בפריבוס, יריבו משכבר הימים. "ריינס הוא סכיזופרן ופרנואיד מזדיין", אמר סקראמוצ'י. הוא איים על ליזה כי אם לא יסגיר את המקור שלו, "אני אפטר את כל צוות התקשורת של הבית הלבן. כולם יפוטרו כי אתה מגן על המקור שלך". כאשר האיום המוזר הזה לא עבד ניסה סקראמוצ'י לפנות לחוש הגאווה הלאומית של ליזה, ואמר: "אתה אזרח אמריקאי, והאירוע הזה מסוכן מאוד לארה"ב. אני מבקש ממך בתור פטריוט לתת לי רמז מי הדליף את זה".

סקראמוצ'י הסביר כי מאז כניסתו לתפקיד בשבוע שעבר, הוא שב והדגיש בפני צוות התקשורת של הבית הלבן לא להדליף מידע לעיתונאים, אבל "הם ממשיכים להדליף". סקראמוצ'י אמר כי "הם כולם יפוטרו על ידי. פיטרתי מישהו אתמול, ויש עוד שלושה-ארבעה אנשים שאני אפטר מחר. אני אגיע לבן אדם שהדליף לך את זה. ריינס פריבוס – אם אתה רוצה להדליף משהו – הוא הולך להתבקש על ידי הנשיא להתפטר, בקרוב מאוד".

בשלב הזה של השיחה החל סקראמוצ'י לחקות את פריבוס, ולהציג בקולו של יריבו את הסיבה שבגללה, כביכול, הוא הדליף את קיום ארוחת הערב: "אוי, ביל שיין מגיע. בוא נדליף את האירוע המזדיין ואז נראה אם אני אצליח לחסום את האנשים האלה כמו שחסמתי את סקראמוצ'י לשישה חודשים". פריבוס סירב להגיב על הדברים של סקראמוצ'י.

סקראמוצ'י התלונן במהלך השיחה גם על כתבה שפורסמה ביום רביעי באתר פוליטיקו, שבה נחשפו פרטים מהצהרת ההון שלו. המסמכים שנחשפו באתר פורסמו על ידי הממשל האמריקאי בהתאם לחוקים המחייבים נגישות למידע מסוג זה על עובדי הבית הלבן. אלא שסקראמוצ'י היה משוכנע שהפרטים הללו הודלפו על ידי פריבוס, ואמר לליזה כי הוא הולך לפנות לבולשת הפדרלית (FBI) ולדרוש שתיפתח חקירה נגד יריבו בצמרת הבית הלבן.

"התקשרתי ל-FBI ולמשרד המשפטים", הוא הצהיר. "הם מנסים להתנגד לי אבל זה לא יעבוד. לא עשיתי שום דבר רע, אז הם יכולים ללכת להזדיין". מיד לאחר מכן אמר סקראמוצ'י כי בניגוד ליועצים בכירים אחרים של הנשיא טראמפ, הוא מחויב באופן מלא לנשיא, ואינו מנסה לקדם חשיפה תקשורתית עבור עצמו. "אני לא סטיב בנון. אני לא מנסה למצוץ לעצמי את הזין. אני לא מנסה לבנות את המותג של עצמי על חשבון עוצמתו של הנשיא. אני כאן כדי לשרת את המדינה".

סקראמוצ'י עבר בשלב הזה של השיחה להתייחס לעצמו בגוף שלישי, באמצעות הכינוי "מוץ׳" (Mooch) המזוהה אתו מאז ילדותו. "מוץ' נמצא פה עכשיו, אוקיי? אני הולך לנקות את העסק". הוא סיים את השיחה בכך שאמר לליזה כי הוא חייב לסיים, כי "אני צריך ללכת לשגע את הבחור הזה בטוויטר". כמה דקות לאחר מכן, סקראמוצ׳י פרסם ציוץ בחשבון הטוויטר שלו, שבו כתב כי הוא קורא לרשויות החוק לפתוח בחקירה על הדלפות מתוך הבית הלבן. בסוף הציוץ, הוא תייג את חשבון הטוויטר של פריבוס, רמז ברור לכך שהוא מטיל את האשמה להדלפות על ראש הסגל.

לאחר שהשיחה פורסמה על ידי הניו יורקר, סקראמוצ'י פרסם הודעה קצרה בחשבון הטוויטר שלו: "אני משתמש לפעמים בשפה צבעונית. אני אמנע מכך, אבל אמשיך להילחם למען הנשיא טראמפ". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ