מכה לרפובליקאים: החקיקה לביטול אובמה-קר נכשלה בסנאט

שלושה חברי מפלגה בהם הסנאטור ג'ון מקיין הצביעו נגד הצעת החוק המצומצמת, ויחד עם הדמוקרטים הפילו אותה. זו תבוסה למפלגה שניסתה זה שבע שנים להפיל את החוק

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקיין לאחר שהצביע נגד ההצעה, היום
מקיין לאחר שהצביע נגד ההצעה, היוםצילום: Cliff Owen/אי־פי

הסנאט דחה היום (שישי) את התוכנית הרפובליקאית לביטול חלקים מתוכנית ביטוחי הבריאות של הנשיא לשעבר ברק אובמה המכונה "אובמה-קר". זו מכה למפלגה הרפובליקאית שבמשך שבע שנים נסתה לבטל את החוק. 

שתי סנאטוריות רפובליקאיות - סוזן קולינס ממדינת מיין, וליסה מורקווסקי ממדינת אלסקה - הצביעו נגד ההצעה של מפלגתן, אולם מי שסיפק את ההצבעה ״שוברת השיויון״ והציל את רפורמת הבריאות של אובמה - לפחות באופן זמני - היה הסנאטור ג׳ון מקיין ממדינת אריזונה, אחד הרפובליקאים הוותיקים והמוערכים בסנאט, שהפסיד לאובמה בבחירות לנשיאות בשנת 2008.

"שלושה רפובליקאים ו-48 דמוקרטים איכזבו את העם האמריקאי", כתב טראמפ בטוויטר בתגובה להצבעה, "כמו שאמרתי בההתחלה, צריך לתת לאובמה-קר לקרוס ואז להגיע להסכם". מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל אמר כי זה רגע מאכזב אך יש להתקדם הלאה. 

הרפובליקאים מנסים מאז יום שלישי השבוע לבטל את ״אובמה-קר״, לאחר שהם הצליחו, על חודו של קול, להעביר הצעה בסנאט להתחיל בדיון על מציאת תכנית חלופית לזו של הנשיא הקודם. אלא שמאז אותה הצבעה, הרפובליקאים נחלו שלושה כישלונות רצופים להעביר בסנאט תכנית חלופית לזו של אובמה. ההצעה שעלתה להצבעה היום לפנות בוקר, זכתה לכינוי ״התכנית הרזה״, מכיוון שהיא הייתה מצומצמת הרבה יותר משתי ההצעות הקודמות שנפסלו על ידי הסנאט, והייתה משאירה על כנה מרכיבים רבים של תכנית הבריאות של אובמה.

מפגינים מחוץ לקונגרס לקראת ההצבעה, היום. הם נושאים שלטים שעליהם נכתב: "אל תהרגו את המטופלים"צילום: Cliff Owen/אי־פי

תכנית זו נראתה כבעלת סיכויים טובים במיוחד לעבור בסנאט, אבל ביממה האחרונה גברה הביקורת הציבורית עליה, כולל מתוך שורות המפלגה הרפובליקאית. משרד התקציב של הקונגרס העריך כי אם ההצעה תעבור, כ-15 מיליון אזרחים אמריקאים יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם. מספר סנאטורים רפובליקאים בכירים אמרו כי הם יצביעו בעד ההצעה אך ורק בתנאי שלאחר אישורה, בית הנבחרים יקפיא אותה, ושני בתי הקונגרס יחלו במשא ומתן לשיפור וחיזוק התכנית.

ההצעה בת שמונת העמודים נחשפה רק שעות לפני ההצבעה. אם היו המחוקקים מאשרים אותה, היא היתה מבטלת את החובה לכיסוי ביטוח רפואי מבלי לעודד את אזרחי ארה"ב לרכוש ביטוח בדרך אחרת. בנוסף, ההצעה היתה מסירה את החובה ממעסיקים להציע ביטוח לעובדיהם. רבים מהרפובליקאים כינו את ההצעה "אסון", וחלקם אף טענו כי היא גרועה מאובמה-קר.

הסנאטור לינדזי גרהאם, שהצביע לבסוף בעד, אמר כי הוא לא מוכן "להצביע בעד מדיניות נוראית רק כדי להזיז משהו", וכינה את ההצעה "הונאה". חברי המפלגה גם קראו לסגן הנשיא מייק פנס, בתקווה שישמש שובר שוויון בעדם.

הסנאטור מקיין היה אחד הסנאטורים הרפובליקאים שהתבטאו נגד התכנית ביום חמישי בבוקר, אולם הוא סרב לומר כיצד יצביע. מקיין אובחן לפני כשבועיים כחולה בסרטן המוח, ויצא לחופשת מחלה ממושכת מהסנאט. ביום שלישי השבוע הוא חזר לוושינגטון כדי לקחת חלק בהצבעות הדרמטיות על ביטוח הבריאות. הנשיא טראמפ, שבעבר הטיח עלבונות קשים במקיין ופיקפק במעמדו כגיבור מלחמה בציבור האמריקאי, שיבח את מקיין על חזרתו לוושינגטון, וכינה אותו ״סנאטור אמיץ״.

אלא שאם החנופה של הנשיא נועדה להשפיע על הצבעתו של מקיין בנושא ביטוח הבריאות, הרי שהיא נכשלה: מקיין הצביע נגד הקו המפלגתי. הוא אף נשא נאום דרמטי במליאת הסנאט ביום שלישי בלילה, שבו קרא לפוליטיקאים משתי המפלגות להפסיק להתקוטט ביניהם ולמצוא דרך לשתף פעולה, כדי ליצור תכנית ביטוח בריאות משופרת שתהיה מוסכמת על רוב הציבור האמריקאי. ההצבעה שלו ביום שישי לפנות בוקר צפויה להצית מחדש את העימות בינו לבין הנשיא טראמפ.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ