טראמפ ניסח בעצמו הודעה מטעה על פגישת בנו עם עו"ד רוסייה, שעשויה לסכנו משפטית

על פי דיווח בוושינגטון פוסט, יועציו של הנשיא רצו שבנו יפרסם הצהרה מקיפה בנוגע לתוכן הפגישה עם עורכת הדין המקורבת לקרמלין. אולם, טראמפ דרש כי תפורסם הכחשה ואף הכתיב אותה בעצמו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ובנו הבכור, ב-2015
טראמפ ובנו הבכור, ב-2015צילום: BRIAN SNYDER/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכתיב את ההצהרה המטעה שפרסם בנו על הפגישה עם עורכת הדין המקורבת לקרמלין ביוני 2016 – כך דווח היום לפנות בוקר (שלישי) בוושינגטון פוסט. טראמפ הבן טען בהצהרה כי הפגישה לא היתה קשורה לקמפיין הבחירות של אביו, אף שמאוחר יותר התגלה שהשניים עסקו בנושא.

על פי הדיווח, יועציו של טראמפ הסכימו כי על טראמפ הבן לפרסם הצהרה מקיפה, שבה יספר על תוכנה האמיתי של הפגישה. אולם, הנשיא, שבאותה שעה עשה את דרכו חזרה מגרמניה, החליט להכתיב באופן אישי הודעה שבה נכתב כי בנו ועורכת הדין דנו בתוכנית לאימוץ ילדים רוסים. באותה הצהרה אף נאמר במפורש כי קמפיין הבחירות לא היה נושא הפגישה. 

אלא שיומיים אחרי פרסום דבר הפגישה, נחשף בניו יורק טיימס כי בנו של הנשיא הסכים להיפגש עם עורכת הדין נטליה וסלניצקיה, לאחר שהובטח לו מידע שיפגע במועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון. לאחר שעומת עם ממצאי התחקיר, שינה טראמפ הבן את גרסתו. בהצהרה חדשה שפרסם הוא אמר כי נפגש עם וסלניצקיה לבקשתו של מכר משותף. "היא אמרה שהיה לה מידע לפיו גורמים הקשורים לרוסיה מימנו את קלינטון ואת ועידת המפלגה הדמוקרטית", אמר. "דבריה היו מעורפלים ולא הגיוניים. היא לא סיפקה אף נתונים התומכים במידע ואפילו לא הציעה כאלה. מהר מאוד התברר כי לא היה לה כל מידע אמין".

בהמשך נחשפו בניו יורק טיימס המגעים שהובילו לפגישה בין הצדדים, בה נכחו גם יועץ הקמפיין של טראמפ, פול מנפורט, וחתנו ויועצו של הנשיא ג'ארד קושנר. על פי הדיווח, את הפגישה ארגן איש העסקים רוב גולדסטון, המקורב לטראמפ האב, שפנה לטראמפ הבן והבטיח לו שיוכל לקבל מסמך ש"יפליל את הילרי ואת עסקיה ברוסיה ויהיה מועיל מאוד לאביך". כמו כן, כתב גולדסטון ש"זהו כמובן מסמך שמכיל מידע רגיש ברמה גבוהה מאוד, והוא חלק מתמיכתה של ממשלת רוסיה בטראמפ". טראמפ הבן ענה בתוך דקות: "אם זה מה שאתה מבטיח, אני אוהב את זה, במיוחד בהמשך הקיץ".

כמה ימים לאחר מכן הציע גולדסטון פגישה בניו יורק עם עורכת דין. לאחר היוודע דבר קיום הפגישה, הכחישה נטליה וסלניצקיה כי היא בעלת קשרים לקרמלין, כפי שנטען. לדבריה, היא נפגשה עם בנו של נשיא ארה"ב כדי לקדם את ביטולם של העיצומים המוטלים על אחד הלקוחות שלה, ולא כדי להעביר מידע מכפיש על קלינטון. בעקבות הפרסומים אמר הנשיא טראמפ כי לא ידע על הפגישה, ומאוחר יותר אף אמר כי "זוהי פוליטיקה".

בחודש שעבר פורסם גם כי בפגישה המדוברת נכח לוביסט ששימש בעבר קצין מודיעין בצבא הסובייטי. לפי הדיווח ב-NBC, הלוביסט, רינת אחמטשין, שהיגר לארה"ב, נחשד על ידי גורמים בארה"ב כבעל קשרים למודיעין הרוסי. אחמטשין סיפר כי טראמפ הבן ביקש מעורכת הדין להציג ראיות לכסף בלתי חוקי שמוזרם לוועידת המפלגה הדמוקרטית, אבל וסלניצקיה אמרה כי אין לה מידע כזה. לדבריו, היא טענה שהקמפיין של טראמפ יצטרך לחקור את הנושא, ואז טראמפ הבן איבד עניין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ