ונצואלה החזירה למעצר בית אחד משני מנהיגי האופוזיציה שנעצרו

אנטוניו לדסמה נלקח השבוע מביתו על ידי רעולי פנים מכוחות הביטחון. האסיפה המכוננת החדשה התכנסה לישיבתה הראשונה, חרף מחאה עממית והתנגדות בינלאומית רחבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכינוס הראשון של האסיפה המכוננת, היום בקארקס
הכינוס הראשון של האסיפה המכוננת, היום בקארקסצילום: Ariana Cubillos/אי־פי

אנטוניו לדסמה, אחד משני ראשי האופוזיצה בוונצואלה שנלקחו השבוע ממעצר בית על ידי חמושים רעולי פנים באישון לילה, הוחזר היום (שישי) לביתו. אשתו של לדסמה צייצה לפנות בוקר (שעון ונצואלה) שבעלה הוחזר במפתיע לביתו על ידי אנשי סוכנות המודיעין. לא נמסר מידע חדש לגבי מנהיג האופוזיצה הנוסף שנעצר, לאופולדו לופס.

החזרתו של לדסמה לביתו ארעה שעות ספורות לפני שממשלת ונצואלה עמדה לחנוך את האסיפה המכוננת החדשה, שלמינוי ציריה הצביעו בתחילת השבוע אזרחי המדינה. ל-545 חברי האסיפה המכונננת, שנבחרו או מונו מהמפלגה הסוציאליסטית של הנשיא ניקולאס מדורו, הסמכות לשנות את החוקה ולשנות או לפרק מוסדות מדינה. מדורו עצמו הכריז כי היא תוכל להעניק לו את הכוח לשלוט ללא מגבלות.

לדסמה ולופס נלקחו מבתיהם בלילה שבין שני ושלישי לאחר שעודדו מחאות נגד הקמת האסיפה המכוננת. האופוזיציה בוונצואלה נאבקה בחודשים האחרונים נגד החלטת הנשיא להקים את האסיפה, בטענה שהיא נועדה לבטל את המוסדות הדמוקרטיים במדינה ולחזק את כוחו הסמכותני של מדורו. יותר מ-120 בני אדם נהרגו בעימותים בין מפגינים נגד הממשלה וכוחות הביטחון בארבעת החודשים האחרונים. הפגנות ענק, עימותים אלימים עם כוחות הביטחון וביזה הביאו את המדינה, הסובלת ממשבר כלכלי חריף מזה מספר שנים, לסף תהום.

מדינות רבות הכריזו לאחר הבחירות השבוע כי הן אינן מכירות בחוקיותן של הבחירות לאסיפה המכוננת ולא יכירו בה. הוותיקאן פרסם היום הודעה בה קרא בממשלת ונצואלה להשעות את הקמת האסיפה המכוננת, והפציר בכוחות הביטחון במדינה להימנע משימוש "מופרז ולא פרופורציונלי" בכוח בהתמודדות עם מפגינים.

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה אנטוניו לדסמה, בחודש שעברצילום: Fernando Llano/אי־פי

חרף המחאות מבית ומחוץ, היום התכנסה לראשונה האסיפה המחוקקת וציריה בחרו בשר החוץ לשעבר דלסי רודריגז כנשיאה. חברי האסיפה, שלמעשה אין איזונים חוקתיים שמסוגלים להגביל את כוחה בשינוי מוסדות המדינה, הודיעו כי בכוונתם לפטר את התובעת הכללית לואיסה אורטגה, שהודיעה כי תפתח בחקירת הטענות כי הממשלה ניפחה את מספר הבוחרים שהשתתפו בבחירות לאסיפה המחוקקת ביום ראשון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ