התובעת הכללית בוונצואלה הודחה ונמלטה על אופנוע מהחיילים שהקיפו את משרדה

לואיסה אורטגה נחשבת מתנגדת לניסיונות הנשיא מדורו לבצר את כוחו. היא הודיעה שאינה מכירה בהדחתה בידי האסיפה המכוננת. מנהיג האופוזיציה הושב למעצר בית

ניקולאס קייסי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורטגה מוברחת על גבי אופנוע מחוץ למשרדה בקראקס, אתמול
אורטגה מוברחת על גבי אופנוע מחוץ למשרדה בקראקס, אתמולצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

האסיפה המכוננת בוונצואלה, שהתכנסה לראשונה רק לפני יומיים, החליטה אתמול (שבת) על הדחת התובעת הכללית במדינה, לואיסה אורטגה, הנחשבת אחת המתנגדות הבולטות לנשיא ניקולאס מדורו. אתמול בבוקר עוד ניסתה אורטגה להגיע למשרדה בבירה קראקס, אך חיילים מהמשמר הלאומי הקיפו את המבנה ומנעו ממנה להיכנס אליו, והיא עזבה את המקום רכובה על אופנוע.

לפני שבוע התקיימו הבחירות לצירי האסיפה המכוננת, שאת הקמתה יזם הנשיא מדורו כדי לבסס את שליטתו במדינה. אזרחי ונצואלה נדרשו לבחור את הצירים מתוך רשימה של חברי מפלגת השלטון הסוציאליסטית, אך לא ניתנה להם אפשרות להצביע נגד הקמת הגוף החדש. בסמכות האסיפה המכוננת לשכתב את חוקת המדינה ולפרק את מוסדותיה.
אורטגה נהדפת על ידי חיילים בכניסה לבניין המשרדים שלה:

אורטגה, החברה במפלגה הסוציאליסטית של מדורו, היא אחת המתנגדות העיקריות לניסיונותיו של הנשיא לחזק את כוחו. היא גינתה את הניסיון של בתי המשפט במדינה בסוף חודש מארס ליטול את סמכויות הפרלמנט. הנשלט על ידי האופוזיציה - צעד שהוביל לפרוץ גל המחאות האלימות נגד הממשלה. בחודשים האחרונים התבטאה אורטגה בחריפות נגד היד הקשה שמפעילים כוחות הביטחון כלפי מפגינים נגד מדורו, ואמרה שצעדיו של הנשיא עלולים להיחשב פשעים נגד האנושות.

אורטגה גם ביקרה את ההחלטה להקים את האסיפה המכוננת וקראה להצבעה עליה, "בלתי חוקית". אחרי שחברת תוכנה שמפעילה את מערכת ההצבעה האלקטרונית בבחירות הודיעה בשבוע שעבר שמספר המצביעים נופח על ידי הממשלה, התובעת הכללית חשפה כי תפתח בחקירה. אתמול, אחרי שנהדפה ממשרדה, אמרה אורטגה ש"המדינה הזו איבדה את חירותה".

התובע הכללי החדש טארק ויליאם סאאב בטקס השבעתו לתפקיד באסיפה המכוננת, אתמולצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

דיאוסדאדו קאבלו, חבר באסיפה המכוננת, הודיע לאחר ההצבעה בעניין אורטגה כי "רצינו לא רק שהיא תושעה מתפקידה, אלא תודח ממנו". לדבריו, "ההצבעה אושרה פה אחד". 

אורטגה הוחלפה בתפקיד בידי טארק ויליאם סאאב, עוזר קרוב של מדורו ששימש האחראי על שמירת זכויות האדם במדינה. כמה ימים לפני הבחירות הטיל משרד האוצר של ארה"ב עיצומים על סאאב בטענה כי נכשל בהגנה על מפגינים מפני כוחות הביטחון. לטענת המשרד, הוא ואחרים במשטר התירו, "אלימות משולחת רסן נגד מפגיני האופוזיציה". יחד עמו הטלו סנקציות על 12 בכירים נוספים.

בתוך כך, אתמול שוחרר חזרה למעצר בית לאופולדו לופס, אחד משני ראשי האופוזיציה שנלקח באישון ליל מביתו על ידי חמושים רעולי פנים בלילה בין שני לשלישי. רק לאחר חצי יממה הודיע בית המשפט בעליון בוונצואלה כי פולס ואנטוניו לדסמה מוחזקים בבתי כלא של המדינה. יממה קודם לכן שוחרר לדסמה למעצר בית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ