חיילים בעיר בוונצואלה הכריזו על מרד ונעצרו; הנשיא מדורו: זאת התקפת טרור

בסרטון שהעלו לרשת נראים גברים חמושים במדים מכריזים על מרד בוולנסיה להשבת הדמוקרטיה. עדי ראייה דיווחו על יריות. תומכי החיילים בוולנסיה יצאו לרחובות ופוזרו בגז מדמיע

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סרטון ההכרזה
רויטרס ואי-פי

חיילים מבסיס צבאי סמוך לעיר ולנסיה שבוונצואלה הכריזו היום (ראשון) על מרד בעירם למען השבת הדמוקרטיה. לאחר כמה שעות הצליחו הרשויות להשתלט על החיילים המורדים, שלדבריהן לקחו חלק ב"התקפת טרור" נגד הממשלה, ועצרו שבעה מהם. מפלגת השלטון הסוציאליסטית מסרה זמן קצר לאחר המעצרים כי המצב בוולנסיה נמצא תחת שליטה, ובתקשורת המקומית פורסמו תמונות שאימתו את הדיווחים, של לובשי מדים אזוקים. הנשיא מדורו הכריז אמש אף הוא כי כוחות הביטחון הצליחו להדוף "התקפת טרור".

בסרטון שהועלה לרשת לפני המעצרים נראים חמושים לבושים מדי צבא מכריזים על מרד, ועדי ראייה דיווחו על יריות שנשמעו במהלך הלילה בעיר, השלישית בגודלה במדינה. בכיר לשעבר במשמר הלאומי שהופיע בסרטון אמר כי החיילים דורשים ממשלת מעבר. מאחוריו עמדו יותר מעשרה גברים שכינו עצמם הבריגדה ה-41, והכריזו על "מבצע דוד". הוא הוסיף: "זו לא הפיכה, זו פעולה צבאית ואזרחית להחזיר את שלטון החוק, ויותר מכך, להציל את המדינה מהרס טוטאלי".

מיד לאחר פרסום הסרטון, שעה שבמפלגת השלטון הגדירו את המרד כ"אירוע טרור", יצאו מאות תושבים לרחובות ולנסיה כדי לתמוך בחיילים המורדים. המפגינים פוזרו במהרה בגז מדמיע על ידי המשטרה. בשאר המדינה נשמר השקט והמרי המקומי לא הוציא תושבים לרחובות. בתקרית בוולנסיה לא דווח על הרוגים.

הצבא פרסם הודעה בה הוא כינה את המרד "מופע תעמולה לא מוצלח" שנועד לחתור תחת את המדינה. בהודעתו הצבא הכריז כי הוא נותר נאמן לנשיא מדורו ולממשלתו. הרשויות הוסיפו כי החיילים המורדים הינם שכירי חרב שפעלו למען האופוזיציה הנתמכת על ידי ארה"ב. "ההתקפות האלה, שמתוכננות על ידי מוחות הוזים במיאמי, רק מחזקים את המורל של הצבא שלנו ושל העם שלנו", אמר בכיר המפלגה הסוציאליסטית אליאס חאואה.

מרד החיילים הגיע יממה לאחר הדחת התובעת הכללית במדינה, לואיסה אורטגה, הנחשבת אחת המתנגדות הבולטות לנשיא ניקולס מדורו. היא הודחה על ידי האסיפה המכוננת בוונצואלה, שהורכבה בהצבעה נגדה מחו המונים, ומטרתה לבסס את שלטון הנשיא. אתמול בבוקר עוד ניסתה אורטגה להגיע למשרדה בבירה קראקס, אך חיילים מהמשמר הלאומי הקיפו את המבנה ומנעו ממנה להיכנס אליו, והיא עזבה את המקום רכובה על אופנוע.

זוהי לא הפעם הראשונה בה אנשי כוחות הביטחון בוונצואלה עורקים ויוצאים נגד השלטון, מאז פרצו ההפגנות נגד הנשיא מדורו וממשלתו לפני כארבעה חודשים. בחודש יוני גנב טייס משטרתי מסוק וירה על בית המשפט העליון ומשרד הפנים. גם הטייס העלה סרטון לרשת שבו הכריז על התנגדותו לנשיא מדורו. איש לא נפגע, ומדורו כינה את הטייס ושותפיו "טרוריסטים".

תגיות:

תגובות