ארה"ב גירשה דיפלומטים קובנים כי חשדה שקובה גרמה להתחרשותם של עובדי השגרירות

על פי החשד שעדיין נבדק, מכשירים קוליים שהותקנו במגוריהם של כחמישה דיפלומטים אמריקאים בהוואנה גרמו להם פגיעות בשמיעה, חלקן לצמיתות. המגורים היו בבעלות ובאחריות ממשלת קובה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל במשמר הכבוד הקובני בכניסה לבניין השגרירות הקובנית בוושינגטון, ב-2015
אי-פי

משרד החוץ האמריקאי גירש שני דיפלומטים מהשגרירות הקובנית בוושינגטון בתגובה לכמה תקריות לא מוסברות שאירעו בקובה ושהותירו כמה בכירים אמריקאים עם פגיעה פיזית, בעיקר אובדן שמיעה לצמיתות.

דוברת משרד החוץ, הת'ר נאוארט, אמרה כי הדיפלומטים הקובנים התבקשו לעזוב את ארה"ב ב-23 במאי אחרי שאמריקאים בקובה דיווחו על תקריות שהובילו לפגיעות פיזיות שונות שגרמו להם לעזוב אף הם את האי. נאוארט הוסיפה כי התקרית הראשונה דווחה בסוף 2016 וכי תקריות דומות אירעו בהמשך. היא לא פירטה מה היו אותן פגיעות מלבד שהן לא היו מסכנות חיים. עוד נמסר כי ה-FBI ושירות הביטחון הדיפלומטי חוקרים את התקריות.

אחד הגורמים המעורים בפרטי החקירות אמר כי החוקרים בודקים חשד שממשלת קובה השתילה מכשירים קוליים שהפיקו קול שלא ניתן לשמוע אותו בתוך או מחוץ למגוריהם של כחמישה עובדי השגרירות האמריקאית, במטרה לגרום להם להתחרש. קובה מפעילה אמצעי מעקב רבים נגד מאות אם לא אלפי בני אדם ברחבי המדינה. אך רוב המעקב נעשה אחר הדיפלומטים האמריקאים.

הבכיר אמר כי החוקרים בודקים את האפשרות שהדיפלומטים הושמו כמטרה על ידי גורמים מחוץ לשרשרת הפיקוד הרגילה של ממשלת קובה. לדבריו, הדיפלומטים הגיעו להוואנה בקיץ 2016, וכמו כל הדיפלומטים הזרים בקובה הם התגוררו במבנה שבבעלות ובאחריות ממשלת קובה.

בסתיו, הדיפלומטים ובני הזוג שלהם החלו לחוות סימפטומים חמורים ותמוהים של אובדן שמיעה, מה שהביא לפתיחת חקירה ולקביעה כי הם נמצאים בסכנה, לכן הם הורשו לעזוב את קובה. עוד נמסר כי ממשלת קובה הכחישה את מעורבותה בתקריות.

נאוארט הוסיפה כי לחוקרים עדיין אין הסבר ממשי לתקריות, אולם היא הבהירה שהן נלקחות ברצינות רבה והחוקרים פועלים לקבוע את הסיבה להן והשפעתן. היא גם אמרה שמשרד החוץ ציין בפני קובה את המחויבות הבינלאומית להגן על דיפלומטים זרים.

כבר מאז שנות ה-70 תועדו מספר מקרים של פגיעות מכוונות בדיפלומטים אמריקאים בקובה על ידי הממשלה הקומוניסטית. אבל השימוש במכשירים קוליים אלקטרוניים שנועדו לגרום לחירשות בקרב הדיפלומטים מציין שלב חדש ברדיפת הרשויות אחריהם.

מאז נכנס הנשיא דונלד טראמפ לבית הלבן, הוא הבטיח כי יבטל את הסכם הפיוס של קודמו בתפקיד ברק אובמה עם קובה, שהודיע ב-2015 על הפשרת היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. ביוני הורה טראמפ על הידוק מגבלות התיירות מארה"ב לקובה, ועל צמצום עסקיהן של חברות אמריקאיות עם גורמים צבאיים שם. טראמפ אמר כי הוא מבטל את "העסקה הנוראית והמטעה" בין הוואנה לאובמה, בשל הפרת זכויות אדם במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ