שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניו יורק טיימס וגרדיאן
ניו יורק טיימס וגרדיאן

גינויו הרפה של הנשיא דונלד טראמפ להפגנת הלאומנים הגזענים ולאירועי הדמים בשרלוטסוויל שבווירג'יניה בסוף השבוע ספג ביקורת רבה משתי המפלגות בקונגרס,  ורבים קראו לו לאמץ מסר תקיף ומלכד יותר. אנשי הבית הלבן נענו לקריאה וניסו אתמול (ראשון) להבהיר את דבריו.

בהודעה, שהתפרסמה 36 שעות אחרי תחילת ההפגנות, גינה הממשל את הגזענים הלבנים על מעשי האלימות בהם נהרג אשה שהפגינה נגדם. ההודעה נשלחה במייל לכתבים ויוחסה לפקיד רשמי ששמו לא צוין. היא לא יוחסה ישירות לטראמפ, המרבה להשתמש בטוויטר בשביל להגיב על נושאים שנויים במחלוקת.

מפגינים נגד הימין הקיצוני מול הבית הלבן, אתמול
מפגינים נגד הימין הקיצוני מול הבית הלבן, אתמול צילום: ZACH GIBSON/אי־אף־פי

המייל נשלח בתשובה לתהיות הרבות שהעלו כלי התקשורת על דברי טראמפ, שביום שבת ייחס את התסיסה והאלימות בשרלוטסוויל ל"שני הצדדים". אבל בהודעת הבית הלבן, שני הצדדים לא הוזכרו וצוין צד אחד בעיקר. "הנשיא אמר בתקיפות רבה בהודעתו אתמול שהוא מגנה כל צורה של אלימות, קנאות ושנאה", נאמר בהודעה, "מובן שהיא מתייחסת גם לגזענים לבנים, לקו־קלוקס־קלאן, לניאו־נאצים ולכל הארגונים הקיצוניים. הוא קרא לאחדות לאומית ולליכוד כל האמריקאים".

תגובותיו השנויות במחלוקת של טראמפ בנושאים שוליים ומרכזיים כאחד, הפכו לאחד ממאפייני נשיאותו. אבל מבחינות רבות יש לתגובתו הנינוחה על מעשי האלימות בשרלוטסוויל השפעה עמוקה ומדאיגה יותר. סירובו של הנשיא להתבטא בחריפות נגד המפגינים הלאומנים, עוררה אכזבה בכל הקשת הפוליטית בארה"ב ויצרה תחושה שטראמפ החמיץ הזדמנות ללכד ולהשאיר מאחור את ההתמרמרות המתפשטת בבית הלבן ובמדינה.

עצרת זיכרון בפילדלפיה, אתמול
עצרת זיכרון בפילדלפיה, אתמולצילום: Jessica Kourkounis/אי־אף־

"זה היה לדעתי רגע אמיתי שבו מנהיג נדרש להתמודד עם סוגיה מוסרית כאומה אחת, בעוד כל העולם מתבונן בנו", אמר מושל וירג'יניה, הדמוקרט טרי מקאוליף. "הדברים של טראמפ לא היו מה שהמדינה הזאת זקוקה לו", הוסיף, "הוא צריך לומר שלחסידי עליונות הגזע הלבן, לניאו־נאצים, אין מקום במדינה שלנו".

במקביל למסר שנשלח מהבית הלבן, פתח משרד המשפטים בחקירת האירועים האלימים בשרלוטסוויל. בנוסף, הגיש משרד המשפטים כתב אישום נגד ג'יימס אלכס פילדס מאוהיו, שדס למוות אשה ופצע עוד 20 אחרים בהפגנת נגד הניאו־נאצים בעיר. בעיני רבים, האירועים בשרלוטסוויל הם גם שעת מבחן לשר המשפטים ג'ף סשנס. בהודעה שפרסם שלשום הוא היה נוקב יותר בגינויו מטראמפ ואמר ש"מעשים כאלה נולדים מקנאות ושנאה גזעית. הם מנוגדים לערכי היסוד שלנו ואי אפשר להשלים איתם".

היקף החקירה לא ברור. דומה שפקידי הממשל נמנעים מלהתייחס לפיגוע הדריסה כאל אירוע של טרור פנימי, אבל מומחים סבורים שמבחינה משפטית הוא בהחלט עונה להגדרה. "הרוגה ו–19 פצועים, אני חושב שזה מספיק", אמר ג'ון פישוויק, תובע לשעבר במחוז המערבי של וירג'יניה. לפי שעה איוונקה טראפ, יועצת בכירה של אביה, היא הגורם הבכיר ביותר שגינה מפורשות את מעשי האלימות בשרלוטסוויל, "בחברה שלנו לא צריך להיות מקום לגזענות, לחסידי עליונות הגזע הלבן או לניאו־נאצים", כתבה אתמול בטוויטר.

אתמול ניסה מארגן עצרת האלט־רייט בשרלוטסוויל, ג'ייסון קסלר, לשאת נאום לצד מנהיג התנועה, ריצ'ארד ספנסר, אך הורחק בידי מפגינים בעיר שרדפו אחריו ואילצו אותו להימלט מהמקום תוך שהם מכים אותו. למרות שהשניים הרחיקו עצמם מהדורס פילדס, יותר מ–300 מפגינים שהתאספו סביבם שעה שנערכו לנאום קראו לעברם "נאצים", "טרוריסטים" ו–"רוצחים". הקהל החל לרוץ לכיוון הפודיום עליו נעמד קסלר, ומחשש לשלומו הוא נס מהמקום בליווי שוטרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ