פרשנות |

את הנאמר אין להשיב: טראמפ וקים חצו קו אדום שמנהיגי מדינות גרעיניות מעולם לא עברו

ההצהרות הלוחמניות של שני הצדדים הן חסרות תקדים, אך בעוד קים מבין כיצד להשתמש בנשק "טעון ודרוך", נראה כי טראמפ טרם הפנים את הדוקטרינה הגרעינית האמריקאית

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ יוצא מן המסוק הנשיאותי, היום בבית הלבן
אנשיל פפר

ביום שישי צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ״פתרונות צבאיים נמצאים כעת באופן מלא, דרוך וטעון, אם צפון קוריאה תפעל שלא בחכמה. בתקווה שקים ג׳ונג און ימצא נתיב אחר!״. מדובר בציוץ סתום במיוחד של טראמפ. ״דרוך וטעון״ יכול להיות מונח צבאי טכני, או מה שיותר סביר במקרה של טראמפ, שהשתמט מגיוס לצבא בזמן מלחמת וייטנאם, ציטוט של אליל נעוריו ג׳ון וויין מהסרט ״חולות איוו ג׳ימה״. ולמה בדיוק התכוון המפקד העליון של צבא ארה״ב ב״פתרונות צבאיים״?

מבחינתו של נשיא ארה״ב, הצבא תמיד ״דרוך וטעון״. מדובר בצבא הגלובלי היחיד בעולם. טראמפ יכול להורות על שיגור גרעיני תוך דקות, ועל תקיפה טקטית או פשיטת כוחות מיוחדים על כל נקודה בכדור הארץ תוך שעות. ארצות הברית היא היחידה בעלת הכוחות והאמצעים בפריסה רחבה מספיק. כל הפתרונות הצבאיים ותוכניות המגירה בנוגע לצפון קוריאה קיימים כבר שנים, זמן רב לפני שנכנס אל הבית הלבן. אבל טראמפ, חצי שנה אל תוך תקופת נשיאותו, עדיין מגלה מדי יום כוחות חדשים ומסעירים עליהם אפילו לא חלם. עבורו, הכל חדש.

טראמפ כמובן אינו הנשיא הראשון שנכנס לתפקיד כשהוא חף לגמרי מכל ידע או ניסיון צבאי. גם קודמו, ברק אובמה, היה אזרח מוחלט. כמו גם ביל קלינטון. מכונת המלחמה האמריקאית תוכננה כדי שאזרח יוכל להפעיל אותה, אך לא אזרח המפגין חוסר קשב וצניעות הנדרשים כדי ללמוד, ובמקום זאת מתפאר בכוחותיו. אובמה וקלינטון קיבלו לידיהם את הנשק האימתני הזה, טעון ודרוך, והחלו ללמוד מהמומחים כיצד להפעילו בזהירות, בעת הצורך. לעומתם, טראמפ נהנה לנופף בו, כשאצבעו על ההדק.

אמנם, אסור להשוות בין נשיא שנבחר באופן דמוקרטי (גם אם קיבל פחות קולות מיריבתו הילארי קלינטון) לבין מנהיג עליון של דיקטטורה חשאית שירש את התפקיד מאביו וחי על גבם של מיליוני נתינים-עבדים הסובלים מרעב. אבל קים ג׳ונג און כנראה מבין טוב יותר מטראמפ כיצד להשתמש בנשק טעון ודרוך. הוא לא יעשה בו שימוש בקרוב, אלא רק כמוצא אחרון. חייהם של מיליוני צפון קוריאנים הוקרבו כדי לבנות את הארסנל הגרעיני שלו. קים זקוק לו כדי להבטיח את המשך רודנותו. הוא לא ישתמש בו סתם כך.

טראמפ, לעומתו, לא מבין את הדוקטרינה הגרעינית האמריקאית. באחת השיחות שקיים לפני שהפך לנשיא, שאל שלוש פעמים מדוע ארה״ב לא השתמשה בנשק הגרעיני שברשותה מאז תום מלחמת העולם השנייה. ועדיין, יש לקוות שאפילו הוא אינו שוגה באשליות עד כדי כך שגם בהעדר מודיעין מוצק על תקיפה צפויה, יורה על מכה גרעינית מקדימה נגד צפון קוריאה. ואם כן, יש לצפות (ולהתפלל) שסגן הנשיא וחברי הקבינט ערוכים ומוכנים לעשות שימוש בתיקון ה-25 לחוקה ולהכריז עליו כמי ש״אינו מסוגל להפעיל את הכוחות ולמלא את חובות התפקיד״. 

יש מקום לאופטימיות זהירה. אנחנו עדיין לא על סיפה של מלחמה גרעינית, אך גם לא בפני רגיעה קרובה. טראמפ וקים חצו קו אדום שמנהיגי מדינות גרעיניות מעולם לא עברו עד היום. אפילו בשיאו של משבר הטילים בקובה, מנהיגי ארה״ב וברית המועצות לא איימו באופן פומבי להפעיל נשק גרעיני אחד נגד השני. משרד החוץ בפיונגיאנג איים בשפתו הציורית ״להלום מכה חסרת רחמים בלבה של ארה״ב, עם הפטיש הגרעיני העוצמתי שלנו״. טראמפ מצידו אמר שצפון קוריאה ״תפגוש אש וזעם כמו שהעולם מעולם לא ראה״. גם בשיאה של המלחמה הקרה, כשהמעצמות נאחזו בדוקטרינת ״השמדה הדדית מובטחת״, לא נשמעו ביטויים אפילו קרובים לאלה. את הנאמר אין להשיב.

הדיקטטור קים אינו יכול להראות רגע של חולשה, ואת טראמפ כמובן ניתן תמיד לגרות להתבטאויות מרהיבות יותר. גם אם קים לא צפוי להשתמש בקומץ פצצות הגרעין שברשותו, אלא אם כן יחוש שמשטרו בסכנה קיומית, וטראמפ כנראה לא יפעיל את הארסנל האמריקאי הגדול פי אלף, הפיתוי בשלב מסויים לעבור ממלחמת מלים למעשים ילך ויגבר. ה״פתרונות הצבאיים״ עליהם צייץ טראמפ כוללים מגוון גדול של אופציות קונבציונליות — מיירוט טיל ניסוי צפון קוריאני ועד ניסיון חיסול בתקיפה כירורגית של קים עצמו. ה״פתרונות״ הללו נשקלו בעבר והוחלט שהסיכוי לכשלון או הסלמה גרעינית גדולים מדי. אבל כעת יש נשיא אמריקאי שמתעקש לדחוק את עצמו לפינה בה הוא עלול לחשוב שהוא צריך לנקוט בפתרון סופי. 

אין תקדים למצב עניינים כזה. אנחנו חיים בעידן דרוך וטעון. כל חי״רניק יודע שכשיש נשק טעון בסביבה, כל תשומת הלב נתונה לאבטחתו. הדיפלומטיה הבינלאומית, בוודאי זו האמריקאית (שכוחותיה דולדלו תחת טראמפ), תוקדש מעכשיו, במשך חודשים או אפילו שנים, באופן כמעט בלעדי למשבר הקוריאני. תהיינה השלכות קשות למקומות אחרים בעולם שהשפעתה של ארה״ב חיונית לשמירה על יציבותם. העולם צריך לקוות שהליך הדחה נגד טראמפ, או הפיכה בפיונגיאנג שתפיל את שושלת קים, יחלצו אותנו מההסלמה הבלתי נמנעת. על שני המנהיגים האלה אי אפשר לסמוך שיפתרו את זה בעצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ