צעיר בארה"ב נעצר בחשד שהתכוון לפוצץ את פסל הקונפדרציה ביוסטון

הצעיר נתפס כשהוא כורע ליד פסלו של קצין בכוחות הקונפדרציה, וברשותו בקבוק עם חומר כימי המשמש לייצור פצצות. על פי חבלנים, החומרים שברשותו הספיקו ל"פצצה אמיתית"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסלו של ריצ'ארד דאולינג ביוסטון, אתמול
רויטרס

תושב יוסטון שבטקסס נעצר היום (שני) לאחר שעל פי החשד התכוון לפוצץ את פסל הקונפדרציה שנמצא בפארק בעיר.

על פי הרשויות, אנדרו שנק בן ה-25 נתפס על ידי פקחים בפארק כשהוא כורע ליד פסלו של ריצ'ארד דאולינג – קצין בכוחות הקונפדרציה. הצעיר נתפס כשברשותו בקבוק עם חומר המשמש לייצור פצצות ושפורפרת אלומיניום עם אבקה לבנה. לאחר מכן ניסה לשתות את תכולת הבקבוק אך ירק אותה ושפך אותה על הרצפה.

על פי חבלני המשטרה ביוסטון, אל החומר הנפיץ חוברו חוטים ושעון עצר. לדבריהם, בעזרת כל המרכיבים שהחזיק הוא יכל ליצור "פצצה אמיתית". "כשנשאל על ידי הפקחים אם הוא רצה לפגוע בפסל, הוא השיב כי הוא 'לא אוהב את הבחור'", סיפרו בתביעה הפדראלית.

מסמכים שהוצגו בבית המשפט העלו כי לשנק היה תואר ראשון בכימיה. בנוסף, דווח כי שנק נידון לחמש שנות מאסר על תנאי לאחר שב-2014 הודה בהחזקת חומרי נפץ. עורך דינו סרב להגיב לדברים. 

מעצרו של הצעיר מגיע בעת שבה סמלי הקונפדרציה עומדים בלב ויכוח ציבורי סוער, לאחר ההפגנות האלימות בשרלוטסוויל. המתנגדים לפסלי קונפדרציה במרחבים הציבוריים בארה"ב חוזרים על כך שהם סמל לעבדות ולעליונות לבנה. זאת בעוד התומכים טוענים שהפסלים והדגלים מייצגים "מורשת, לא שנאה".

בעת הנוכחית התומכים הבולטים ביותר של מורשת הקונפדרציה הם ארגוני ימין קיצוניים, שמטרתם המוצהרת היא העליונות הלבנה. הנשיא דונלד טראמפ הוסיף שמן למדורה, כשיצא להגנת "יופיין" של אנדרטאות הקונפדרציה. 

בשבוע שעבר אמר טראמפ כי הוא מצר על כך שערים בארה"ב הסירו את סמלי הקונפדרציה. "עצוב לראות שההיסטוריה והתרבות של המדינה הנפלאה הזו נמחקת עם הסרת הפסלים והמונומנטים היפים שלנו", כתב בטוויטר, "אי אפשר לשנות את ההיסטוריה אבל ניתן ללמוד ממנה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ