הרשת לועגת לטראמפ כי הציץ בליקוי החמה בלי משקפי מגן, אך איש אינו מופתע

למרות שהציץ רק לשבריר שנייה בליקוי החמה בעיניים לא מכוסות, הצליח לטראמפ לגנוב את ההצגה אפילו לשמש. "אל תסתכל!" זעק אחד מעוזריו, אבל כמובן שהוא היה חייב להתריס בפני המדע

מאיה גולדשמידט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ מסתכל על ליקוי החמה
טראמפ מביט על ליקוי חמה ללא משקפי מגן, 2017צילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי

ליקוי החמה המלא שנראה אמש (שני) בארצות הברית הוא אירוע חריג, שהתרחש לראשונה בצפון אמריקה זה כמעט מאה שנה. רבבות בני אדם נלהבים התאספו על גגות הבתים לאורך מסלולו של הליקוי, התקשורת סיקרה את התופעה בהרחבה ומגני החיות נמסר שהחיות הגיבו בהתנהגויות יוצאות דופן.

אך דבר אחד לא היה יוצא דופן כלל. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, המשיך לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב: לגנוב את ההצגה. כשיצא למרפסת טרומן של הבית הלבן, נעמד מאחורי הסמל הנשיאותי, מוקף בבני משפחתו ומול קהל ומצלמות כלי התקשורת - הוא הוריד את משקפי המגן, והסתכל על השמש ישירות.

זה אמנם ארך שבריר שנייה, ואת מרבית זמנו במרפסת בילה עם משקפי השמש הכהים לעיניו. אבל כמובן שהוא הסתכל. כל מה שהוא מייצג - בוז למדע ולתקשורת הממוסדת, אומץ, חוסר רצון (או יכולת) להתנצל -  בא לידי ביטוי בפרק הזמן בו הוריד את משקפי המגן, בניגוד לכל האזהרות, וגרם ככל הנראה לנזק לרשתיות העיניים שלו. אבל טראמפ רצה לראות בעצמו, בלי פילטרים, כמו שהוא אוהב. וכך הוא עשה.

הצוות הגדול שהיה פרוס לרגליו, מחכה לראות מחזה מפתיע מבית היוצר של גורם שמיימי שאיננו נשיא המעצמה החזקה בעולם, לא ציפה לכך. גם הצעקה "אל תסתכל!", שפלט אחד מעוזריו, צוטטה בהרחבה בכלי התקשורת.

המטפאורות והבדיחות לא איחרו לבוא. מגיש רשת "פוקס ניוז", טאקר קרלסון, כינה את המעשה "ייתכן שזה הדבר המרשים ביותר שנשיא כלשהו עשה בנשיאותו", משפט שרבים בארה"ב לא בטוחים אם נאמר בציניות או שמא בהתרשמות אמיתית. העיתון "דיילי ניוז", שיוצא לאור בניו יורק, כתב בכותרת הראשית שלו "Not too bright", דו-משמעיות שלא מתרגמת היטב לעברית אבל מצליחה להעביר את המסר הכפול באנגלית.

השחקן הבריטי דייויד סניידר לעג לזלזול של טראמפ במדענים בציוץ שהופץ במהרה באינטרנט, וקשר בין הכחשותיו של טראמפ אודות ההתחממות הגלובלית לסירובו להישמע לדברי המדענים גם במקרה זה. רבים אחרים לעגו לחדווה הברורה שעולה מהנשיא, ששמח על מעשיו ולא התבייש להראות זאת.

עבור מי שעקב אחר טראמפ, בין אם מרצון ובין אם פשוט לא הצליח להימלט מהסיקור התקשורתי שסבב סביב כל פעולה, ציוץ או סתם אמירה של הנשיא, בהייתו בשמש היתה כמעט מתבקשת. בעבר, הוא הצליח להפתיע פרשנים פוליטיים, סוקרים, מנהיגי מדינות ואת אנשי מפלגתו. למה שלא יעשה את אותו הדבר לשמש? הוא אוהב "לעשות דווקא", הוא נהנה מכל טיפת תשומת לב שניתנת לו, ואם היא לא ניתנת - הוא לוקח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ