ניו יורק טיימס
רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הלילה (רביעי) כי התקשורת סילפה את דבריו לאחר האירועים בשרלוטסוויל. את הדברים אמר במרכז העיר פיניקס באריזונה, בעצרת פוליטית ראשונה מאז הערותיו על האלימות בשרלוטסוויל והביקורת החריפה שנמתחה עליו לאחר מכן. סמוך לעצרת הפגינו מתנגדי הנשיא. זהו ביקורו הראשון של טראמפ כנשיא באריזונה, שבה נשא דברים מעוררי מחלוקת בנושא הגירה במהלך מסע הבחירות שלו.

חלק נכבד מנאומו הקדיש טראמפ לביקורת על התקשורת ועל יחסה אליו, במיוחד לאור תגובתו לאירועי שרלוטסוויל. בעניין שרלוטסוויל, התייחס הנשיא גם להורדת פסלי סמלי הקונפדרציה, ואמר כי מדובר ב"אנשים חלשים" שמאפשרים את הסרת הפסלים, והוסיף: "הם מנסים לקחת מאתנו את התרבות שלנו, הם מנסים לקחת מאתנו את ההיסטוריה שלנו".

עימותים קשים התפתחו מחוץ לנאומו של הנשיא, בין תומכיו למתנגדיו. שלושה מפגינים נעצרו. המשטרה ריססה גז מדמיע על המפגינים והליקופטר של המשטרה הועלה לאוויר. עם סיום העצרת, המשטרה הפצירה במפגינים ברמקולים ללכת הביתה. תוך כדי נאום טראמפ, המפגינים השליכו אבנים ובקבוקים. המשטרה לא פרסמה הערכה לגבי מספר המפגינים במקום, אך לפי התקשורת באריזונה מדובר בכמה אלפי בני אדם. 

הנשיא פתח את נאומו בביקורת ממושכת על הסיקור התקשורתי של הצהרותיו לאחר ההפגנות האלימות בשרלוטסוויל. כבר בתחילת דבריו כינה את התקשורת "רמאית". כמה פעמים במהלך נאומו הסתובב הנשיא אל הקהל המריע והפנה את גבו למצלמות. 

נאום טראמפ בפיניקס שבאריזונה, היום

"אנשים רמאים ממציאים סיפורים, ברוב המקרים ללא מקורות", אמר טראמפ. "הם לא מדווחים עובדות. הם לא רוצים לדווח שדיברתי נגד השנאה והאלימות, ושגיניתי את הניאו-נאצים והקלו קלוקס קלאן". בסך הכל, הנשיא הקדיש 20 דקות מתוך נאומו, שארך 75 דקות, לאירועי שרלוטסוויל, תגובתו ותגובת התקשורת לאירועים.

הנשיא טראמפ הוציא מכיסו דפים מקופלים והקריא את ההצהרות ששחרר לאחר האירועים בשבת. "אני עושה את זה כדי להראות לכם עד כמה הם לא אמינים", אמר. "אבל כל מה שהיה להם לומר היה, 'הוא לא אמר את זה מהר מספיק, למה לקח לו יום שלם? הוא בטח גזען'". 

טראמפ בעצרת בפיניקס, היוםצילום: Ralph Freso/אי־אף־פי

טראמפ אמר עוד כי התקשורת מעולם לא ביקרה את אובמה על כך "שלא גינה את האיסלאם הרדיקלי. למה? כי לתקשורת יש סטנדרטים כפולים". טראמפ סיכם את הנושא ואמר כי "המלים היו מושלמות. התקשורת יכולה לתקוף אותי, אבל אני מציב את הגבול כשהם תוקפים אתכם. המדיה היא זו שיוצרת פילוג. הם מנסים לקחת את ההיסטוריה והמורשת שלנו. אנשים רעים שלא אוהבים את המדינה שלנו. אם לא היו רשתות חברתיות לא הייתי פה היום".

טראמפ התייחס בנאומו גם לנושא ההגירה. "יש כאן אנשים שאוהבים את השריף ג'ו?" שאל, והתייחס לתומכו המושבע, השריף לשעבר של מחוז מריקופה, ג'ו ארפאיו, שהתפרסם בכל ארה"ב בעמדתו הנוקשה נגד מהגרים חסרי מעמד רשמי, ואשר הורשע לאחרונה בביזיון בית המשפט. "אנחנו מגנים על הגבולות שלנו ומגלים חמלה כלפי האמריקאים. אנחנו עושים עבודה טובה מאד בעניין - הרבה חברות עובדות עכשיו מתוך המדינה שלנו". טראמפ הוסיף כי שנים של הגירה לא מבוקרת יצרה עומס על בתי חולים ובתי הספר. "זה לא פייר כלפי אנשים עובדים מכל הרקעים. יש צורך לשלוט בגבולות שלנו", אמר הנשיא. הוא הוסיף כי בניית החומה בגבול עם מקסיקו היא הכרחית. 

תומכי טראמפ בפיניקס, אריזונה, הלילהצילום: Alex Brandon/אי־פי

נשיא ארה"ב התייחס גם להצעת החוק הרפובליקנית להחלפת "אובמה-קר", שקרסה בסנאט, ואמר כי לדמוקרטים אין חזון עבור המדינה. "לעולם לא אפסיק. אנחנו ניפטר מאובמה-קר", אמר. 

לפני תחילת האירוע התאספו מחוץ למקום מאות מפגינים שהיו מעורבים בעימותים קלים עם תומכי טראמפ. פיניקס היתה בכוננות גבוהה לאור התוצאות הקשות שגרמו המפגינים האלימים בשרלוטסוויל, ולאור הערותיו של הנשיא טראמפ בשבוע שעבר על כך שהאחריות מוטלת על שני הצדדים. כוחות משטרה חצצו בין תומכיו למתנגדיו של הנשיא, וראש העיר הדמוקרטי גרג סטנטון ביקש מהנשיא לא לקיים את העצרת בעירו זמן קצר כל כך לאחר האירועים בשרלוטסוויל.

עם נחיתתו בעיר יומה, ברך טראמפ חיילי מארינס. הנשיא גם חתם על כובעים שעליהם מוטבעת סיסמת הבחירות שלו, "לעשות את אמריקה גדולה שוב", והצטלם בסלפי על מסלול הנחיתה.

אריזונה היא ביתם של תומכים מושבעים של טראמפ, אך ישנם בה גם מתנגדים חריפים, כמו הסנטורים ג'ף פלייק וג'ון מקיין, שניהם רפובליקאים שנאבקים בו בגלוי. טראמפ ניצח באריזונה ברוב קטן - 48.1% לעומת 44.6% שקיבלה הילרי קלינטון - בניגוד לרוב גדול שקיבלו בעבר מועמדים רפובליקאים. בשנים האחרונות שיעור ההצבעה למפלגה הדמוקרטית גדל במדינה, עם צמיחת האוכלוסייה ההיספאנית בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ