ארה"ב הטילה סנקציות כלכליות נוספות על ונצואלה; מדורו: ניסיון לגרום לפשיטת רגל

הנשיא טראמפ חתם על צו שאוסר בין היתר על קניית אגרות חוב של הממשלה ושל חברת הנפט הלאומית. נשיא ונצואלה הודיע שיעמיד לדין את "הבוגדים שמבקשים להטיל סנקציות על ארצם"

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם אמש (שישי) על צו נשיאותי המטיל שורת סנקציות כלכליות חריפות על ממשלת ונצואלה וחברת הנפט הלאומית, האחראית על כ-95% מהייצוא של המדינה. נשיא ונצואלה ניקולס מדורו אמר בתגובה כי ארה"ב מנסה לגרום לארצו לפשוט רגל, "אבל היא לא תצליח".

הצו הנשיאותי אוסר על חברות בארה"ב להעביר כסף לממשלת ונצואלה ולחברת הנפט הלאומית PDVSA, כמו גם על רכישת אגרות חוב חדשות שלהן - צעד שבאמצעותן ניסתה באחרונה ונצואלה להתגבר על בידודה הגובר ממוסדות פיננסיים במערב. הצו גם מונע מ"סיטגו", שלוחת PDVSA בארה"ב, לשלוח רווחים חזרה למדינת האם שלה. לפי מדורו, הדבר משול ל"סגירתה למעשה" של החברה, האחראית לאלפי מקומות עבודה בארה"ב.

הנשיא מדורו בקראקס, אתמול

שר האוצר של ארה"ב סטיב מנוצ'ין אמר במסיבת עיתונאים אמש כי מטרת הסנקציות החדשות היא למנוע מוונצואלה גישה לשוק החוב בארה"ב. הוא טען כי לא מדובר בניסיון להחליף את ההנהגה במדינה הדרום אמריקאית, אלא במאמץ להחזיר את שלטון החוק והדמוקרטיה בה.

"מדורו אינו יכול יותר לנצל את המערכת הפיננסית בארה"ב" כדי לבזוז את כלכלת ארצו, אמר מנוצ'ין. לדבריו, "הצעדים הללו יפגעו ביכולתו לתגמל שותפים פוליטיים ותומכי משטר, ויגדיל את הלחץ עליו לשנות את דרכו ולנטוש את הנתיב הרה האסון שבו הוא צועד".

בכיר בממשל טראמפ הבהיר שארה"ב תשקול הטלת סנקציות נוספות אם מדורו לא יסכים לדרישות האופוזיציה במדינה - לסגת מניסיונו לשכתב את החוקה, לשחרר עשרות אסירים פוליטיים ולערוך בחירות חופשיות והוגנות. לדברי הבכיר, לארה"ב השפעה רבה על כלכלת ונצואלה, אך היא אינה רוצה למנף אותה בצורה בלתי אחראית שתפגע באזרחי המדינה, הנאנקים תחת עול כלכלי כבד כבר שנים. מסיבה זו, ארה"ב לא עצרה כליל את ייבוא הנפט מוונצואלה.

שר האוצר מנוצ'ין (מימין) והיועץ לביטחון לאומי מקמסטר בבית הלבן, אתמול

הנשיא מדורו כינה את הצו הנשיאותי "שוד והונאה". לדבריו, אם יהיה צורך, הוא יפנה למדינות אחרות כדי למצוא שוק ל-700 אלף חביות הנפט שארצו מייצאת לארה"ב.

מדורו האשים את האופוזיציה בוונצואלה בבגידה כיוון שהיא מקדמת לדבריו את הסנקציות נגדה. הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי נשיא הקונגרס, חוליו בורגס, אותו כינה המוח מאחורי ה"מצור" הכלכלי והפיננסי על מדינתו. מדורו קרא לאסיפה המכוננת החדשה ורבת הסמכויות, שעל הקמתה שקד ושנציגיה נבחרו בחודש שעבר, לפעול נגד אישים במדינה שסייעו לקידום הסנקציות. "אתה צריך להיות בוגד גדול בארצך כדי לבקש שיטילו סנקציות על ונצואלה", אמר הנשיא בהודעה ששודרה בטלוויזיה הממלכתית.

בתוך כך, אתמול ערכה ונצואלה תרגיל צבאי רחב היקף בהשתתפות אלפי חיילים ואזרחים. זאת, בתגובה לאיומו של הנשיא טראמפ לפיו ארה"ב עשויה לשקול התערבות צבאית במדינה. עם זאת, היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הרברט מקמאסטר, הבהיר אמש שנכון לעתה לא נידונו תוכניות שכאלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ