כתב אישום הוגש נגד שני נשיאי ברזיל לשעבר בגין ניהול "ארגון פשע"

הנשיא דה סילבה ויורשתו דילמה רוסף מואשמים במעורבות בקבלת שוחד של מאות מיליוני דולרים מחברות גדולות בברזיל. כתב האישום טוען כי השניים הפעילו "ארגון פשע" בשנים בהן שלטו במדינה

שאסטה דרלינגטון וארנסטו לונדוניו, ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דה סילבה (מימין) ורוסף, באירוע של מפלגת הפועלים בברזיל, לפני חודשיים
דה סילבה (מימין) ורוסף, באירוע של מפלגת הפועלים בברזיל, לפני חודשייםצילום: Eraldo Peres/אי־פי
שאסטה דרלינגטון וארנסטו לונדוניו, ניו יורק טיימס

התובע הכללי בברזיל הגיש אתמול (שלישי) כתב אישום נגד נשיא ברזיל לשעבר, לואיס אינסיו (לולה) דה סילבה, מחליפתו בתפקיד דילמה רוסף, ובכירים נוספים במפלגת הפועלים בברזיל. זאת בגין ניהול "ארגון פשע" שגרף כספי שוחד בגובה מאות מיליוני דולרים במהלך 14 השנים בהן המפלגה שלטה במדינה.

לפי התובע הכללי, רודריגו ג'אנוט, הממשלות שבראשן עמדו דה סילבה ורוסף הפעילו יוזמות פליליות, שבאמצעותן פוליטיקאים בכירים לקחו לכיסם כ-450 מיליון דולר מגופים שונים. בין היוזמות, חברת הנפט הממשלתית פטרובראס והבנק הברזילאי לפיתוח לאומי. דה סילבה, שהורשע לאחרונה בשחיתות, מואשם בקבלת שוחד גם בתיקים נוספים.

ההאשמות נגד רוסף, שמציגה עצמה כפוליטיקאית נקייה שהופלה על ידי קנוניה של יריבים מושחתים, הן התפתחות של חקירת הלבנת כספים בתחנת דלק בברזיליה, בירת ברזיל, מ-2014. לפי ג'אנוט, רוסף עצמה תמכה או מינתה רבים מדמויות המפתח בפרשת השוחד. הוא הוסיך כי דה סילבה הוא המוח מאחורי המזימה, תחילה כנשיא ולאחר מכן כאדם בעל השפעה חזקה על רוסף. 

"רוסף מעורבת בארגון הפשע מאז שקיבלה את הצעתו של דה סילבה לתפקיד שרת האנרגיה והמכרות ב-2003", אמר ג'אנוט, שמונה בעצמו על ידי רוסף ב-2013. הוא הוסיף שרוסף ודה סילבה הציעו למנהיגים של מפלגות פוליטיות אחרות להשתתף בתוכניתם.

רוסף טענה מצידה אתמול כי כתב האישום "לא מציג הוכחות או ראיות לפשע. התובע הכללי מגיש כתב אישום שלא נשען על יסודות מוצקים". גם במפלגת הפועלים טענו שההאשמות הן חסרות ביסוס.

גם מישל טמר, הנשיא הנוכחי שהחליף את רוסף, חשוד בשחיתות. ג'אנוט האשים אותו בכך שאישר מתן דמי שתיקה ליו"ר בית הנבחרים לשעבר הנמצא בכלא כדי למנוע ממנו להעיד בפרשת שחיתות. טמר חמק מהעמדה לדין בתיק לאחר שמספיק חברים בבית התחתון של הקונגרס חסמו את הגעת התיק לבית המשפט העליון, שהוא בית המשפט היחיד שיכול לשפוט נבחרי ציבור בכירים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ