רויטרס, אי-פי, ד-פ-א, גרדיאן והארץ
פינוי פצועים מזירת הירי בלאס וגאס, הבוקר
פינוי פצועים מזירת הירי בלאס וגאס, הבוקרצילום: ETHAN MILLER/אי־אף־פי
רויטרס, אי-פי, ד-פ-א, גרדיאן והארץ

ירי המוני בלאס וגאס - מה ידוע עד כה

* מה קרה? לפחות 58 בני אדם נהרגו ויותר מ-515 נפצעו באירוע ירי המוני במהלך הופעת מוזיקה בלאס וגאס, סמוך למלון מנדליי ביי. הירי החל בשעה 22:10 (שעון מקומי) מהקומה ה-32 במלון לעבר הקהל בהופעתו של הזמר ג'ייסון אלדין. זוהי תקרית הירי ההמוני הקטלנית ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. משרד החוץ הישראלי מסר כי 12 ישראלים בלאס וגאס מוגדרים מנותקי קשר. לא ברור אם הם היו בזירת הפיגוע. סוכנות הידיעות "אעמאק" של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מסרה שהארגון קיבל אחר הצהריים אחריות לאירוע הירי. בהודעה שפרסם טוען הארגון שפאדוק התאסלם לפני כמה חודשים, אולם גורם רשמי בארה"ב טען בתגובה שאין עדות לכך שהיה קשור לארגון טרור בינלאומי כלשהו, אולם הטענה נחקרת.

* מה ידוע על החשוד? השריף המקומי, ג'וזף לומברדו, אמר כי החשוד בירי הוא סטיבן פאדוק, בן 64, מעיירה סמוכה ללאס וגאס. לפי דיווחים עדכניים, פאדוק הגיע למלון כבר ב-28 בספטמבר. הוא התקין מצלמות במסדרון מחוץ לחדר שלו כדי לעקוב אחר הנעשה בו. פאדוק התאבד לפני שכוחות הביטחון הספיקו להגיע אליו. שריף המשטרה המקומית הודיע כי אין בידיהם מידע על אודות השתייכותו של היורה לארגון טרור כלשהו. חברתו של פאדוק, מרי-לו דנלי, נמלטה מהמשטרה אך אותרה כשעה לאחר מכן. לפי התקשורת באוסטרליה, היא אזרחית המדינה. משטרת לאס וגאס מסרה מאוחר יותר כי היא אינה חשודה במעורבות בפיגוע.

* מה ידוע על הנפגעים? השריף המקומי, ג'וזף למבדו, הודיע כי בין עשרות ההרוגים גם שוטרים שלא היו בתפקיד ונכחו בהופעה. על שאר ההרוגים לא נמסרו פרטים, אך רבים מחפשים בשעות האחרונות את חבריהם ובני משפחתם שלא יצרו קשר מאז התקרית.

מסיבת העיתונאים שערך השריף:

מסיבת העיתונאים שערך השריף

בסרטונים מהאירוע נשמע ירי אוטומטי בזמן פסטיבל מוזיקה route 91 בעיר. הירי התבצע מהקומה ה-32 במלון מנדליי ביי, אל עבר ההופעה שנערכה בחלל פתוח בצד השני של הכביש. המשטרה חיפשה אחר בת זוגו של פאדוק, מרי-לו דנלי, שהגיעה עם היורה לבית המלון ונמלטה, ולבסוף איתרה אותה.

מפת אזור הירי:

אינפו
צילום: Google Earth

מאות בני אדם פונו לקבלת טיפול בשני בתי החולים המרכזיים בעיר. עשרות רכבי משטרה ואמבולנסים הגיעו לאזור, והמשטרה סגרה את השדרה המרכזית וכן מספר כבישים מסביב לאזור. נמל התעופה בעיר עצר את ההמראות לתקופה קצרה אך שב לפעילות מלאה.

עד ראייה סיפר לתחנת הרדיו KSVN ששמע "מאות יריות". עד ראייה אחר שעמד בצמוד לבמה, אמר לרשת פוקס האמריקאית שאחותו סיפרה שראתה איש שנורה בראשו. קרי קופלנד, שנכחה בהופעה, סיפרה כי ראתה גופות כשעזבה את זירת הירי. "אנשים מתו בהופעה ממש לידי. זחלנו על גופות", אמרה קופלנד. 

"ג'ייסון ניגן, ואז שמענו קולות נפץ", סיפר לרשת ABC אחד מהנוכחים באירוע. "חבר שלי נפגע שלוש פעמים, אנשים התחילו ליפול על הרצפה, זה היה נורא. הרבה אנשים נפגעו, היינו צריכים להתחבא. נשאתי את אחד ההרוגים בזרועותיי".

אירוע הירי בלאס וגאס, היום
אירוע הירי בלאס וגאס, היום
אירוע הירי בלאס וגאס, היום
6 מתוך 6 |
אירוע הירי בלאס וגאס, היוםצילום: David Becker/אי־אף־פי
1 מתוך 6 |
אירוע הירי בלאס וגאס, היוםצילום: David Becker/אי־אף־פי
2 מתוך 6 |
אירוע הירי בלאס וגאס, היוםצילום: David Becker/אי־אף־פי

"כולם שכבו אחד על השני, ניסו להתחמק מהירי", אמרה עדת ראייה נוספת ל-CNN. "היה שם איש שנורה ואחד מהחברים שלי ניסה לעזור לו לצאת. כולם ניסו להתחבא בכל מקום אפשרי, או רצו הכי מהר שיכלו. אנשים התחבאו מתחת למכונית שלי. החבאתי שישה אנשים במכונית שלי".

תיעוד הירי:

בסרטונים מזירת האירוע נשמעים קולות ירי אוטומטי שהחלו בעיצומה של הופעתו של זמר הקאנטרי ג'ייסון אלדין בשדרת הקזינו בלאס וגאס. ההופעה נפסקת מיד לאחר תחילת הירי, ואנשים מתכופפים לאדמה וצועקים "הסתתרו!" ו-"זהירות!". לאחר מכן התפרסמו סרטונים בהם נראים אנשים בורחים מאיזור ההופעה, ושוטרים שמנסים לכתר את האזור ולאבטח את הקהל.

מלון מנדליי ביי שלידו נערכה ההופעה
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ