ההתחרשויות המסתוריות בקובה פגעו בעיקר במרגלים אמריקאים

עד כה תיאר ממשל טראמפ את הנפגעים כ"חברים בקהילה הדיפלומטית", אך כעת מתברר כי רבים הם סוכני מודיעין המוצבים בשגרירות בקובה. ארה"ב צפויה לגרש דיפלומטים קובנים בתגובה

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירות ארה"ב בקובה, בשבוע שעבר
שגרירות ארה"ב בקובה, בשבוע שעברצילום: ADALBERTO ROQUE/אי־אף־פי

התקיפות הקוליות המסתוריות נגד עובדים אמריקאים בהוואנה, שגרמו להתחרשות כמה דיפלומטים, פגעו בלבה של רשת הריגול של ארה"ב בקובה — וסוכני מודיעין הם הנפגעים העיקריים והקשים ביותר. כך נודע לסוכנות אי־פי.

ארה"ב הבינה כי משהו אינו כשורה רק לאחר שסוכני המודיעין שלה, המוצבים בשגרירות תחת כיסוי דיפלומטי, דיווחו על צלילים מוזרים ותחושות גופניות מוזרות אף יותר, סיפרו מקורות הבקיאים בנושא. בעקבות התקיפות המסתוריות צפוי ממשל טראמפ להורות היום (שלישי) לכשני שלישים מהסגל הדיפלומטי של קובה המוצב בארה"ב לעזוב את המדינה, כך דיווחו אתמול מקורות הבקיאים בנושא.

התקיפות החלו ימים אחדים לאחר בחירתו של הנשיא דונלד טראמפ בנובמבר. העיתוי המדויק אינו ברור, וגם לא ידוע אם סוכני המודיעין היו הנפגעים הראשונים, או פשוט היו הראשונים שדיווחו על כך. גורמים בארה"ב הגדירו את המצב "מתמשך".

עד כה תיאר ממשל טראמפ את 21 הנפגעים כעובדי השגרירות או "חברים בקהילה הדיפלומטית". תיאור זה מרמז שרק דיפלומטים של ממש ובני משפחותיהם נפגעו, בלא כל מניע הגיוני מעבר לרצון לפגוע ביחסים בין ארה"ב לקובה. אך מאחורי הקלעים, החוקרים החלו מיד לחפש הסברים בעולם הביון של הצד השני, לנוכח העובדה שרבים מהנפגעים הם עובדי מודיעין המוצבים בשגרירות ארה"ב. גילוי זה, שאושר על ידי כחצי תריסר בעלי תפקידים, מוסיף עוד מרכיב מסתורי למסכת הנמשכת כשנה. משרד החוץ של ארה"ב והסוכנות לביטחון לאומי ()CIA סירבו להגיב לידיעה.

הדיווחים המטרידים הראשונים על צלילים גבוהים וחודרניים ועל מיחושים לא מוסברים הצביעו על פגיעה מכוונת ברשת המודיעין של ארה"ב באי, במה שנראה כהחרפה של פעולות הריגול וריגול-הנגד שוושינגטון והוואנה מנהלות יותר מ–50 שנה. אולם עד מהרה גילתה ארה"ב שגם דיפלומטים רגילים בשגרירות נפגעו בתקיפות דומות, מה שהקשה עוד יותר על החיפוש אחר האשם והמניע, אמרו המקורות.

מתוך 21 המקרים שאושרו, סוכני המודיעין הם שסבלו מהנזק החמור ביותר, כולל פגיעה מוחית ואובדן שמיעה בלתי הפיך, אמרו כמה בעלי תפקידים שדרשו לשמור על עילום שם. הנפגעים שמעו צליל מטריד, שתואר כדומה לקול צרצרים חזק מאוד, בתוך בתיהם בהוואנה ולעתים גם מחוץ להם. לאחר מכן הם נפלו למשכב.

עם הזמן, נראה שהתקיפות נעשו מתוחכמות וקשות יותר לגילוי: ברבים מהמקרים האחרונים, הנפגעים לא שמעו רעשים ולא היו מודעים לכך שהם מותקפים. הם זיהו את התסמינים רק מאוחר יותר. אף על פי שמשרד החוץ הודיע שכל המקרים "קיבלו אישור רפואי", כמה בעלי תפקידים טוענים כי לא ברור אם אפשר לקשר בין התסמינים לתקיפות. מאחר שרמת החששות בקרב האמריקאים בשגרירות גבוהה מאוד, ייתכן שכמה מהם קישרו בין התקיפות למחלות וסימפטומים שאין להן כל קשר אליהן.

במשך עשרות שנים הפגינו וושינגטון והוואנה יריבות ברמות חסרות תקדים של פעילות חשאית. האויבות לשעבר עקבו אחרי עובדים, גייסו סוכנים מהצד השני, ובמקרה של ה–CIA אפילו הוציאו לפועל ניסיון כושל להפיל את השלטון בקובה, בפלישה למפרץ החזירים ב–1961. ואולם, לאחר חידוש היחסים הדיפלומטיים ב–2015 היתה תקווה כי שתי האומות יניחו בצד את ההיסטוריה המרה שלהן. בזמן התקיפות הראשונות שקדו שתי הממשלות על הסכמי סחר והגירה חדשים. עד כה לא ידוע על חיכוכים בין שירותי המודיעין של שתי המדינות.

מאז חלפו 11 חודשים, וארה"ב אינה יכולה להבטיח שהאיום חלף. בשבוע שעבר הזהיר משרד החוץ את אזרחי ארה"ב שלא לנסוע לקובה, והורה ליותר ממחצית צוות השגרירות לחזור הביתה לפרק זמן בלתי מוגדר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ