לאחר הטבח: איגוד הרובאים הלאומי מסכים להידוק הפיקוח על הנשק - אך גם דורש הקלות

ה-NRA הודיע כי יש לפקח על מכירת הקתות המיוחדות שבהן השתמש היורה בלאס וגאס, המסבות כלי נשק חצי-אוטומטיים לאוטומטיים. אך במקביל, קרא האיגוד להקל על חוקי נשיאת הנשק הפדרליים

גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קת המסבה כלי נשק חצי-אוטומטיים לאוטומטיים, מהסוג שנעשה בה שימוש בלאס וגאס, בתערוכת נשק ב-2013
קת המסבה כלי נשק חצי-אוטומטיים לאוטומטיים, מהסוג שנעשה בה שימוש בלאס וגאס, בתערוכת נשק ב-2013צילום: Allen Breed/אי־פי
גרדיאן

איגוד הרובאים הלאומי בארה"ב (ה-NRA) הודיע בצעד נדיר כי יסכים ל"הגברת הרגולציה" על רכישת קתות הסבה מיוחדות לרובים, שבהן השתמש סטיבן פאדוק, היורה מלאס וגאס, כדי להפוך את רוביו מכלי נשק חצי-אוטומטיים לאוטומטיים. אך לצד ההסכמה, הלובי הפוליטי העוצמתי דורש גם כי הקונגרס יקל על מחזיקי כלי נשק מוסתרים לשאת אותם כעת לצורכי "הגנה עצמית" גם במדינות האוסרות על כך.

בימים האחרונים נודע כי פאדוק התקין כתות הסבה מיוחדות, המכונות bump stocks, שהופכות כלי נשק חצי אוטומטיים - היורים כדור אחד עם כל לחיצה על ההדק - לכאלה היורים צרורות ארוכים בלחיצה אחת בלבד. חובבי נשק בארה"ב מודים כי ההתקן פוגם בדיוק הירי של הנשק, וכי אינו תורם להגנה עצמית באורח כלשהו. החוקרים שפרצו לחדרו של פאדוק במלון מנדליי ביי בלאס וגאס מצאו 12 רובים שצוידו בקתות כאלה. ירי ברובה שהוסב באמצעות הכת המיוחדת:

הלילה (שישי) הודיעו ראשי האיגוד כי "ה-NRA מאמין כי המתקנים שמאפשרים לכלי נשק חצי-אוטומטיים לתפקד כאוטומטיים לחלוטין צריכים להיות תחת פיקוח מחמיר יותר". האיגוד האשים את ממשל הנשיא הקודם ברק אובמה בכל שהתיר את מכירת הקתות "לפחות בשני מקרים", וקרא לרשות לפיקוח על אלכוהול, טבק וכלי נשק (ATF) בארה"ב "לבדוק אם ההתקנים הללו מותרים לפי החוק הפדרלי".

הצעת האיגוד מגיעה בתום ארבעה ימים של שתיקה בעקבות הטבח, שבו נהרגו 58 בני אדם ונהרגו יותר מ-500, ולאחר שמחוקקים מהמפלגה הרפובליקאית אותתו כי הם עשויים לתמוך באיסור על מכירת קתות ההסבה. גם הנשיא דונלד טראמפ אמר הלילה (שישי) כי יבחן את הצורך לאסור על כתות ההסבה "בקרוב מאוד". לאור האיסור המסתמן, אתמול דווח כי מכירת קתות ההסבה בארה"ב נמצאת בשיא, וכי באתרים וחנויות רבים הן אזלו.

פינת זיכרון בשדרות לאס וגאס, השבוע

בתמונה: עשרות נרות, זרים ובלונים שהונחו לזכר הנרצחים
פינת זיכרון בשדרות לאס וגאס, השבועצילום: LUCY NICHOLSON/רויטרס

באותה הודעה שבה תמכה בהגברת הפיקוח על הנשק, קרא איגוד הרובאים הלאומי לחוקק חוק פדרלי שיקל על נשיאתו בין מדינות בארה"ב - שלהן חוקים שונים בנושא בדרגות חומרה שונות. כך יוכל למשל אדם ממדינה עם חוקים לא מחמירים לשאת את נשקו באופן מוסתר גם ברכבת התחתית במדינת ניו יורק, שבה חוקים מהמחמירים בארה"ב.

אישור החוק, טוענים באיגוד, "יאפשר לאזרחים שומרי חוק להגן על עצמם ועל משפחותיהם באירועים אלימים". לפי ההודעה, "איסור על נשיאת נשק לא יעשה דבר כדי למנוע התקפות בעתיד - עובדה שהוכחה פעמים רבות בעולם כולו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ