ארה"ב פורשת מאונסק"ו בשל "האפליה המתמשכת" נגד ישראל

משרד החוץ האמריקאי הודיע כי הפרישה תיכנס לתוקף ב-31 בדצמבר 2018. לפי דוברת המשרד, ההחלטה קשורה גם לפיגור בתשלומים לארגון ולצורך ברפורמה יסודית בעבודתו

אמיר תיבון
אמיר תיבון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ בפנסילבניה, אתמול
טראמפ בפנסילבניה, אתמולצילום: Alex Brandon/אי־פי
אמיר תיבון
אמיר תיבון

ארה"ב הודיעה היום (חמישי) על פרישתה מארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו), בשל "האפליה המתמשכת נגד ישראל". לפי דוברת משרד החוץ האמריקאי, הת'ר נאוברט, הפרישה תיכנס לתוקף ב-31 בדצמבר 2018.

על פי הדוברת, "ההחלטה לא התקבלה בקלות ומשקפת את החששות האמריקאים מהפיגור בתשלומים לארגון, הצורך ברפורמה יסודית בעבודתו של הארגון והאפליה המתמשכת נגד ישראל". היא הוסיפה כי ארה"ב מקווה להישאר משקיף בארגון כדי להמשיך לפעול למען חופש העיתונות וקידום שיתופי פעולה וחינוך. ההודעה של משרד החוץ האמריקאי על פרישה מאונסק"ו:

פרישתה של ארה"ב מאונסק"ו תהיה הפעם השנייה שהממשל האמריקאי נוקט צעד זה בשלושת העשורים האחרונים. בשנות ה-80 היה זה ממשל רייגן שפרש מהארגון, ועברו שני עשורים עד שארה"ב חזרה לשורותיו, תחת ממשלו של ג'ורג' בוש. ב-2011, תחת ממשל ברק אובמה, ארה"ב הפסיקה להעביר מימון לאונסק"ו לאחר שהארגון קיבל את פלסטין כמדינה חברה. הדבר גרם לקשיים כלכליים בארגון, שארה"ב העבירה לו עד אז מעל 80 מיליון דולר בשנה - כרבע מתקציבו השנתי.

בארבע השנים האחרונות, וביתר שאת בשנתיים האחרונות, התקיימו מדי כמה חודשים הצבעות במוסדות אונסק"ו על החלטות פרו־פלסטיניות שמתחו ביקורת על מדיניות ישראל בשטחים. מאפריל 2015 עברו במוסדות אונסק"ו חמש החלטות בנושא ירושלים, שחלקן לא הכירו בקשר של היהדות להר הבית. בנוסף, הארגון אימץ החלטה על הכרה במערת המכפלה ובעיר העתיקה של חברון כאתרי מורשת פלסטיניים

במאי האחרון אימץ הארגון החלטה ביקורתית כלפי מדיניות ישראל בירושלים ועזה. ההחלטה הגדירה את ישראל כ"כוח כובש" בכל הנוגע לירושלים, לא הכירה בסיפוח מזרח ירושלים לישראל ומתחה ביקורת על החפירות שמבצעת ישראל במזרח ירושלים ובסביבות העיר העתיקה, על המצב ברצועת עזה ועל התנהלות ישראל במערת המכפלה בחברון ובקבר רחל בבית לחם. לאחר ההצבעה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו "אנחנו כופרים באונסק"ו". 

סדרת ההחלטות גרמה למשבר חריף ביחסים בין ישראל לאונסק"ו, להקפאת חלק משיתוף הפעולה עמו, להפסקת תשלום דמי החבר של ישראל לארגון ולקיצוץ בדמי החבר שישראל מעבירה לאו"ם באופן כללי.

בשבוע שעבר נסוגו מדינות ערב והרשות מכוונתן להביא להצבעה בכינוס הוועד המנהל של אונסק"ו הצעות החלטה שמותחות ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל במזרח ירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה. זו היתה הפעם הראשונה מאז אפריל 2013 שבה החלטות בנושא הישראלי־פלסטיני לא יועלו להצבעה בכינוס מוסדות אונסק"ו. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ