טראמפ: איראן הפרה כמה פעמים את הסכם הגרעין, נטיל סנקציות חדשות

טראמפ אמר כי הצעדים עליהם הכריז נועדו למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני ולפגוע בתוכנית הטילים שלה. ראש הממשלה נתניהו: "טראמפ יצר הזדמנות לתקן את ההסכם הרע הזה"

אמיר תיבון
ברק רביד
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טראמפ נואם על איראן בבית הלבן, היום
טראמפ נואם על איראן בבית הלבן, היוםצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס
אמיר תיבון
ברק רביד
רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז היום (שישי) כי איראן הפרה כמה פעמים את הסכם הגרעין עם המעצמות, וכי הוא אינו מאשרר את ההסכם. הוא אמר כי הצעדים שעליהם הכריז נועדו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לנאום כי "טראמפ יצר הזדמנות לתקן את ההסכם הרע הזה". 

הנשיא אמר כי "המשטר הפנאטי" באיראן תומך בטרור ברחבי העולם, ובזוועות שביצע משטר אסד בסוריה. הוא חזר וביקר את ההסכם, ואמר כי התוקפנות האיראנית התגברה מאז שנחתם ההסכם ב-2015. "ההסכם מאפשר לאיראן להמשיך חלקים מסוימים מתוכנית הגרעין שלה", אמר טראמפ בנאומו. "בעוד כמה שנים, כשחלק מהמגבלות יוסרו, הם יוכלו להאיץ את פיתוח הנשק הגרעיני". נתניהו אמר כי אם ההסכם ישאר כפי שהוא, "בעוד כמה שנים משטר הטרור הבולט בעולם יחזיק בארסנל של נשקים גרעיניים. זוהי סכנה לעתידנו". 

נאומו של טראמפ על איראן

טראמפ אמר כי הממשל ישתף פעולה עם בעלות בריתו, יטיל סנקציות חדשות על איראן, ויפעל לעיכוב תוכנית הטילים שלה. עוד אמר כי משמרות המהפכה האיראניים תומכים בטרור ברחבי העולם. "שני הפזמונים המועדפים עליהם", אמר טראמפ, "הם מוות לאמריקה ומוות לישראל". דקות לפני נאום הנשיא, הודיע משרד האוצר של ארה"ב כי הוא יטיל סנקציות על משמרות המהפכה. 

הנשיא הזהיר כי אם הממשל "לא יגיע לפתרון יחד עם הקונגרס ובעלות בריתו, ההסכם יסתיים". שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה כי "אף מדינה אינה יכולה לסיים את ההסכם עם איראן". לדבריה, "יש צורך בתהליך משותף כדי לשמר את ההסכם".

טראמפ האשים בנאומו את ממשל אובמה על כך שלדבריו, "הסיר את הסנקציות רגע לפני מה שהיה יכול להיות התמוטטות המשטר האיראני", וכינה את ההסכם "אחד ההסכמים הגרועים והחד-צדדיים ביותר שארה"ב אי פעם לקחה בהם חלק". הוא קרא לנהל משא ומתן בו האינטרסים של ארה"ב יכובדו, בניגוד למשא ומתן שהתנהל לקראת החתימה על ההסכם הנוכחי. 

הנשיא טען כי "החלק העצוב ביותר הוא שכל הכסף שולם מראש, דבר חסר תקדים, בניגוד לביצוע התשלום בסוף העסקה, לאחר שהם הראו לנו שהם משחקים לפי החוקים". הוא תיאר באריכות את האיום שמהווה איראן על העולם במספר חלקים בנאום, ובחלקים אחרים התעמק בחסרונות ההסכם וכיצד הוא מאפשר לאיראן להמשיך במטרתה להשגת נשק גרעיני, תחת עיני המעצמות.

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, כי ארה"ב תישאר בהסכם הגרעין. על פי חוק שהעביר הקונגרס ב-2015, על הנשיא לדווח לקונגרס מדי 90 יום אם איראן מקיימת את ההסכם. אותו חוק קובע כי אם הנשיא מדווח שאיראן לא מקיימת את ההסכם, לקונגרס יש חלון זמן של כ-60 יום לדון האם להטיל עליה מחדש את העיצומים שבוטלו בעקבות חתימת ההסכם. טילרסון הדגיש כי ההכרזה של טראמפ מעבירה את ההחלטה בנושא לידי הקונגרס.

"לקונגרס יהיו שלוש אפשרויות", אמר טילרסון. "אפשרות אחת היא לא לעשות כלום. לא להטיל מחדש סנקציות. במצב כזה אנחנו עדיין חלק מהסכם הגרעין ועומדים במחויבויות שלנו. אפשרות שנייה היא להטיל מחדש את העיצומים, מה שיציב סימן שאלה מעל הסכם הגרעין. האפשרות השלישית, שאותה הנשיא יציע להם, היא לתקן את החקיקה בנושא הפיקוח על הסכם הגרעין, כך שייכללו בה נקודות מאוד קשיחות שאם האיראנים יפרו אותן, הסנקציות יופעלו מחדש באופן אוטומטי".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי טילרסון התקשר לנתניהו הערב ועדכן אותו באופן מפורט על האסטרטגיה האמריקאית החדשה בנושא האיראני. לפי ההודעה, ישראל עודכנה עוד לפני השיחה עם טילרסון בתוכן הנאום שטראמפ עומד לשאת.

תגובות