ביהמ"ש בארה"ב עצר תקנות של ממשל טראמפ נגד ביטוח המכסה אמצעי מניעה

התקנות הכירו בזכותם של מעסיקים לא להעניק ביטוח כזה לעובדותיהם, במקרה שיש להם התנגדות דתית או מוסרית לכך. השופטת שהוציאה צו מניעה: קשה לדמיין חוק שחודר יותר לחיי נשים

ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס

בית משפט פדרלי בארה"ב חסם אתמול (שישי) תקנות שהעביר ממשל טראמפ, שהקלו על מעסיקים למנוע מעובדותיהם ביטוח המכסה אמצעי מניעה. השופטת וונדי ביטלסון נימקה את צו המניעה שהוציאה בכך שהתקנות עלולות לפגוע בעשרות אלפי נשים, וכי הן מנוגדות ללשון חוק ביטוח הבריאות.

לפי התקנות, מעסיקים יכולים למנוע ביטוח כזה מטעמי התנגדות מוסרית או דתית. "זה יאפשר למעסיק שיש לו עמדה מוסרית כנה שנשים אינן צריכות להיות במקום העבודה, פשוט להפסיק להעניק ביטוח המכסה אמצעי מניעה", אמרה השופטת, והוסיפה שהיא מתקשה לדמיין חוק "שחודר יותר לתוך חייהן של נשים".

את העתירה הגיש התובע הכללי של מדינת פנסילבניה, בן שפירו, שכינה את ההחלטה "ניצחון למיליוני נשים". "דונלד טראמפ הפר את החוק כדי לחתור תחת בריאותן של נשים, והנשים כאן בפנסילבניה לא קיבלו את זה והוכיחו את טענתן בבית המשפט", אמר.

לורה אשרם, דוברת משרד המשפטים של ארה"ב, מסרה: "אנו מתנגדים לפסיקת בית המשפט ושוקלים את צעדינו. הממשל הזה מחויב להגן על חופש הדת של כל האמריקאים".לפי חוק "השבת חופש הדת" מ-1993, הממשלה "לא תכביד באופן מהותי על הוצאתם לפועל של עקרונות דתיים", אלא אם ההכבדה קטנה ביותר, ונועדה לקדם "אינטרס ממשלתי הכרחי".

נציגי הממשל אמרו שיש לדחות את העתירה, מפני שטרם זוהו מקרים שבהם נמנע ביטוח מנשים. השופטת השיבה כי "אין צורך לחכות שהגרזן ייפול", בפרט "כאשר הוא עומד ליפול על עשרות אלפי נשים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ