רויטרס
הארץ
מפגינה נושאת את תמונתו של ניסמן באירוע לציון יום השנה השני למותו בינואר, בבואנוס איירס
מפגינה נושאת את תמונתו של ניסמן באירוע לציון יום השנה השני למותו בינואר, בבואנוס איירסצילום: Victor R. Caivano/אי־פי
רויטרס
הארץ

התובע הארגנטיני אלברטו ניסמן, שנמצא מת כמה ימים לפני שהיה אמור להעיד נגד הנשיאה לשעבר כריסטינה פרננדס דה קירשנר, נרצח ולא התאבד - כך קבע אמש (שלישי) בית המשפט הפדרלי בארגנטינה. ניסמן היה אמור להעיד כי קירשנר טייחה את מעורבות איראן בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994.

במסמך בן 656 עמודים קבע השופט חוליאן ארקוליני כי ישנן ראיות מספיקות כדי לקבוע שהירי לראשו של ניסמן, שהביא למותו בינואר 2015, לא היה עצמי. זאת הפעם הראשונה בה שופט הודה כי מדובר ברצח. "מותו של ניסמן לא יכול היה להיות התאבדות", כתב ארקוליני בפסיקתו. בנוסף, עובדו לשעבר של ניסמן, דייגו לאגומרסינו, הואשם בסיוע לרצח. לאגומרסינו הודה שהשאיל לניסמן את כלי הנשק שהרג אותו, אך אמר כי עשה זאת לאחר שהתובע אמר שברצונו להגן עצמו ועל בני משפחתו.

בחודש שעבר פורסם בסוכנות הידיעות אי-פי כי משטרת ארגנטינה פתחה מחדש את חקירת מותו של ניסמן. דו"ח המשטרה הציג ראיות חדשות שסתרו את העמדה הרשמית במדינה לפיה ניסמן שם קץ לחייו. לפי הדו"ח, ניסמן הוכה על ידי שני אנשים שגררו אותו לחדר האמבטיה. אחד מהם החזיק אותו מתחת לבית השחי "כמו חיבוק", והשני ירה בו בראשו. החוקרים ציינו עוד ראיות משמעותית שלא הופיעה בדיווחים הקודמים: מחיצת האף של ניסמן היתה שבורה, הוא ספג מכות בירכיו ובגופו נמצאו שרידים של הסם ההרדמה קטמין. הדו"ח קבע כי המחסלים ניסו לדמות התאבדות.

ניסמן האשים את הנשיאה לשעבר פרננדס בניסיון לטייח את חקירת הפיגוע, שבו נהרגו 85 בני אדם ושנחשב לאחד מפיגועי הטרור הקשים ביותר שידעה המדינה. ניסמן האשים כי פרננדס לחצה לבטל את כתבי האישום שהוגשו בעקבות החקירה. לטענת ניסמן, איראן וחיזבאללה עמדו מאחורי הפיגוע הקטלני, ופרננדס העדיפה לנרמל את היחסים עם איראן על פני הגשת כתבי האישום, זאת כאמצעי להקטנת ההוצאה השנתית של ארגנטינה על נפט, המגיעה לשבעה מיליארד דולר. על פי ניסמן, בהתאם להסכם, שהושג ב-2013 בין שתי המדינות, איראן מספקת לארגנטינה נפט בתמורה לחיטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ