סקר בארה"ב: שפל חסר תקדים בתמיכת הדמוקרטים בישראל

79% מהרפובליקאים מזדהים עם ישראל יותר מהפלסטינים לעומת 27% מהדמוקרטים - הפער הגבוה ביותר מזה ארבעה עשורים. 18% מהדמוקרטים מחזיקים בדעה חיובית על נתניהו

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד ישראל ונתניהו בוושינגטון, ב-2015
הפגנה נגד ישראל ונתניהו בוושינגטון, ב-2015צילום: MICHAEL MATHES / AFP
אמיר תיבון
אמיר תיבון

סקר שפרסם אחד ממכוני המחקר המובילים בארה"ב קובע כי הפער בין דמוקרטים לרפובליקאים ביחס לישראל הינו "הגבוה ביותר מזה ארבעה עשורים". על פי הסקר של מכון פיו, התמיכה של הדמוקרטים בישראל הידרדרה בהשוואה לשנת 2016. התמיכה בישראל בקרב דמוקרטים המזדהים כליברלים צנחה לשפל חסר תקדים של 19% לעומת 33% בשנת 2016.

בנוסף, התמיכה בישראל של דמוקרטים המזדהים כמתונים ושמרנים ירדה בשנה החולפת מ-53% ל-35%. בסך הכל 27% מהדמוקרטים מזדהים יותר עם ישראל מאשר עם הפלסטינים. 25% מהדמוקרטים אמרו כי הם מזדהים עם הפלסטינים יותר מאשר עם ישראל.

בקרב רפובליקאים, 79% מהם מזדהים עם ישראל יותר מאשר עם הפלסטינים. התמיכה בישראל נמצאת במגמת עלייה מובהקת מזה כעשור וחצי, אולם מחברי הסקר סבורים כי לא חל שינוי כלשהו בנושא בשנתיים האחרונות. כמו כן, 52% מהרפובליקאים מחזיקים בדעה חיובית על ראש הממשלה בנימין נתניהו, לעומת 18% בלבד מהדמוקרטים.

בקרב כלל 1,503 הנשאלים בסקר, 42% אמרו כי לדעתם הנשיא טראמפ "מתנהל בצורה מאוזנת" במזרח התיכון, לעומת 30% שאמרו כי הוא תומך יותר מדי בישראל. בקרב הדמוקרטים, 46% אמרו שהנשיא תומך יותר מדי בישראל. עורכי הסקר השוו את הנתונים הללו לסקר שקיימו בתום שנת כהונתו הראשונה של ברק אובמה בבית הלבן, אז אמרו 21% מכלל המשיבים, ו-38% מהרפובליקאים, כי אובמה תומך יתר על המידה בפלסטינים. 47% מהמשיבים באותו סקר אמרו שאובמה ״מתנהל בצורה מאוזנת״ במזרח התיכון.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בבית נשיא המדינה, היום. התמיכה בישראל נמצאת במגמת עלייה בקרב רפובליקאיםצילום: מארק ניימן / לע"מ

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק אמר שממצאי הסקר מלמדים כי "ישראל לא יכולה לומר יותר שהיא נהנית מתמיכת שתי המפלגות בפוליטיקה האמריקאית. לא כשיש פער של 50% בתמיכה בה בין רפובליקאים לדמוקרטים". שלום ליפנר, עמית מחקר במכון "ברוקינגס" שעבד במשך 26 שנים במשרד ראש הממשלה בירושלים, אמר כי "התייצבותה המפורשת של ישראל לימינו של הנשיא טראמפ, משתלבת באווירת הקיטוב הכללית בדעת הקהל האמריקאית, וצובעת את ישראל בצבע אדום רפובליקני בוהק. מציאות זו עשויה לשמש כבומרנג אם וכאשר יחזרו הדמוקרטים לשלטון או, לחלופין, אם יעלו קולות פחות אוהדים לישראל בקרב המפלגה הרפובליקנית".

הסקר מצביע על פערים ביחס לישראל גם בקרב בעלי רמות השכלה שונות. כך למשל, 51% מהמשיבים שסיימו בית ספר תיכון אמרו כי הם מזדהים עם ישראל יותר מאשר עם הפלסטינים, ורק 9% אמרו שהם מזדהים יותר עם הפלסטינים. בקרב בוגרי תואר ראשון, לעומת זאת, 42% מזדהים יותר עם ישראל ו-27% מזדהים יותר עם הפלסטינים. בקרב בוגרי תארים מתקדמים, הפער נותר דומה, אולם התמיכה בישראל יורדת ל-39%. בחלוקה לקבוצות גיל, הסקר מצביע על תמיכה נרחבת בישראל בקרב בני 65 ומעלה, לעומת תמיכה מצומצמת משמעותית בקרב בני 30-18.

כחצי מהמשיבים לסקר אמרו כי לדעתם ניתן ליישם את פתרון שתי המדינות, לעומת 39% שאמרו כי הדבר אינו אפשרי. בנוסף, הסקר מצביע על כך שהתמיכה בישראל היא הגבוהה ביותר בקרב נוצרים אוונגליסטים: 78% מהם אמרו שהם מזדהים יותר עם ישראל. לעומת זאת, בקרב מי שמזדהים כחסרי דת, 26% אמרו שהם מזדהים יותר עם ישראל לעומת 29% שמזדהים יותר עם הפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ