בית המשפט בברזיל אישר את הרשעתו של הנשיא לשעבר לולה דה סילבה

לולה הורשע בעבירות שחיתות והלבנת הון, אך הסקרים מורים שהוא עדיין המועמד לנשיאות המועדף על רבים. החלטת בית המשפט עשויה למנוע ממנו להתמודד בבחירות לנשיאות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לולה בסן ברנרדו דה קמפו, היום
דה סילבה בסן ברנרדו דה קמפו, היוםצילום: Marcelo Chello/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בית המשפט לערעורים של ברזיל החליט היום (רביעי) לאשרר את הרשעתו בעבירות שחיתות והלבנת הון של הנשיא לשעבר לואיש אנאסיו (לולה) דה סילבה. שניים מתוך שלושה שופטים בחרו לדחות את הערעור של דה סילבה. השופט השלישי יכריז על החלטתו בהמשך הערב, אך במערכת המשפט הברזילאית רוב פשוט מספיק בכדי לאשרר הרשעה. החלטת השופטים עשויה למנוע מדה סילבה להתמודד לבחירות לנשיאות שייערכו באוקטובר השנה, אך באפשרותו להגיש ערעורים נוספים לבתי משפט גבוהים יותר. בברזיל, הסמכות העליונה בעניין מועמדויות לנשיאות נתונה בידי בית המשפט העליון לענייני בחירות. 

דה סילבה, שכיהן כנשיא מ-2003 עד-2010, הוא המנהיג הפופולרי ביותר בהיסטוריה של ברזיל המודרנית. הסקרים שנערכו לפני ההרשעה הראו שהוא המועמד לנשיאות המועדף על הציבור הבריזילאי. אישרור הרשעתו עשוי להיות מכה אנושה למפלגת הפועלים השמאלית שאותה ייסד. לקראת הפסיקה, פנה ראש עיריית פורטו אלגרה נלסון מרשזאן לצבא וביקש להגן על העיר מפני אלפי תומכיו של לולה הצפויים להגיע לשמוע את החלטת בית המשפט. בכירה במפלגת הפועלים, גלייסי הופמן, אמרה בשבוע שעבר שעל מנת לעצור את דה סילבה "יהיה צורך לירות באנשים", אך מאוחר יותר חזרה בה מדבריה.

לולה ורוסף בריו דה גרנדה דה סול, אתמול
דה סילבה ורוסף בריו דה גרנדה דה סול, אתמולצילום: JEFFERSON BERNARDES/אי־אף־

על רקע המתיחות הגוברת החליטו השלטונות בברזיל לנקוט אמצעי ביטחון מיוחדים, כמו סגירת המרחב האווירי מעל בית המשפט לערעורים של פורטו אלגרה, חסימת רחובות סמוכים, הצבת צלפים על הגגות והפעלת מסוקים.

מחליפתו של דה סילבה, דילמה רוסף, אמרה כי הרשעתו תשים קץ לניסיונות לצמצם את הפער החברתי בברזיל, מאבק שניהלה מפלגתם מאז זכתה בפעם הראשונה בבחירות ב–2002. "אנחנו מביטים לעבר העתיד של ארצנו", אמרה לגרדיאן, "לא מדובר בסכסוך קצר ימים".

דה סילבה  ונגזר עליו מאסר של תשע שנים וחצי. השופט שהרשיע את לולה הוא סרז'ו מורו, הידוע בגזרי הדין המחמירים שפסק למעורבים בשערוריית שוחד של מיליוני דולרים בחברת הנפט הממשלתית פטרובראס. עשרות פוליטיקאים ואנשי עסקים נעצרו בהקשר לפרשה.

הזעם העממי שהציתה השערורייה שנחשפה ב-2014, הוציא לרחובות המוני מפגינים שקראו להדחתה של הנשיאה רוסף, מחליפתו של לולה, ונתן רוח גבית למפלגות הימין. רוסף הודחה ב–2016 בגין התנהלות ניהולית עבריינית והפרת של חוקי התקציב הפדרלי של ברזיל, והוחלפה בידי מישל טמר מהמפלגה הדמוקרטית. מאז כניסתו לתפקיד, טמר אימץ מדיניות צנע מחמירה שנועדה לרסן את ההוצאות הציבוריות שהאמירו בתקופתה של רוסף. מדיניות הקיצוצים של טמר פגעה קשות בשכבות החלשות של ברזיל.

לטענת דה סילבה, המניע להאשמות נגדו הוא פוליטי ומטרתן לסלקו מהמירוץ לנשיאות. בחוגי השמאל של ברזיל סבורים שפסילת מועמדותו של לולה תהיה מהלומה אנושה למפלגת הפועלים. "זה יהיה אסון — והדמוקרטיה שלנו כבר נמצאת בטיפול נמרץ", אמר ז'אן וליס, חבר פרלמנט מריו דה ז'נרו מטעם מפלגת החירות הסוציאלית.

באופן רשמי, למפלגת הפועלים אין תוכנית מגירה להצגת מועמד אחר במקום דה סילבה. יחד עם זאת, רבים במפלגה משוכנעים שאם אמנם יידרש לפרוש מהמירוץ, הפופולריות הגוברת שלו תספיק על מנת להעמיד במקומו מחליף שינצח בבחירות. "זאת אפשרות, אבל סיכמנו שלא מדברים על זה", אמר ז'ורז'י בראנקו, מזכיר המפלגה ליחסים בינלאומיים ממדינת ריו גראנדה דו סול. בעוד הציבור מחכה להחלטה של בית המשפט, הפופולריות של לולה רק גוברת. "ככל שרודפים אחריו יותר כך מתגברת התמיכה בו", הצהיר בראנקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ