ה-FBI חוקר דו"ח עצמאי המחזק את החשד כי בידי רוסיה מידע מביך על טראמפ

הבולשת בוחנת דו"ח שחובר על ידי עיתונאי לשעבר, הכולל מידע שאסף בנפרד מרגל בריטי. לפי המרגל, בידי הקרמלין מידע אישי וכלכלי הנוגע לנשיא ארה"ב

סטפני קירצ'גאסנר וניק הופקינס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טראמפ נואם בבית הלבן, ינואר 2018
טראמפ נואם בבית הלבן, ינואר 2018צילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי
סטפני קירצ'גאסנר וניק הופקינס, גרדיאן

צוות הבולשת הפדרלית (FBI) החוקר את מעורבות רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 בוחן דו"ח נוסף, שחובר באופן עצמאי על הנשיא דונלד טראמפ על ידי עיתונאי לשעבר קודי שארר. דו"ח זה כולל מידע שנמצא בדו"ח נוסף, שחובר על ידי המרגל הבריטי כריסטופר סטיל ופורסם בעבר. בדו"ח שכבר פורסם נכתב בין היתר כי רוסיה מחזיקה במידע אישי וכלכלי שעשוי להביך את הנשיא טראמפ ויכול לשמש מנוף השפעה עליו.

העיתונאי לשעבר קודי שארר היה מקורב לבית הלבן בתקופת כהונתו של ביל קלינטון בשנות ה-90. בניגוד לסטיל, לשארר אין רקע בעולם המודיעין והדו"ח שלו עורר בתחילה ספקות גדולים, בין היתר מאחר שהוא שיתף אותו עם כמה כלי תקשורת לפני הבחירות. 

עם זאת, צוות החקירה של ה-FBI עדיין עוסק בדו"ח ובודק את הפרטים בו, כך לפי העיתון גרדיאן. מקור המעורה בחקירה אמר לעיתון כי העובדה שהבולשת עדיין עוסקת בדו"ח זה יכולה להצביע על כך שמתייחסים אליו ברצינות. מכך עולה כי ייתכן שחלקים מהדו"ח של סטיל קיבלו אישור או חיזוק מצד שארר.

הדו"ח של שארר הגיע לידי צוות החקירה באוקטובר 2016. הוא הועבר אליהם בידי המרגל הבריטי סטיל, שקיבל אותו מאיש קשר אמריקאי. סטיל העביר את הדו"ח במטרה להוכיח ולחזק את הטענות שהשמיע בעצמו. לגרדיאן נאמר שסטיל הזהיר את האף-בי-איי שלא יכול לאשר את אמינותו, אך הוא כן תואם בחלקו את הדברים שפרסם בעצמו וקיבל מהמקורות שלו ברוסיה.

החשיפה מגיעה בעת שמחוקקים רפובליקאים וטראמפ עצמו מטילים ספק באמינות החקירה שמנהל התובע המיוחד רוברט מולר. טראמפ השמיע בעבר טענות לניגוד עניינים של מולר ואף התכוון לפטרו. כמו כן נטען כי חלק מהחוקרים תמכו במועמדות של הילרי קלינטון במהלך הבחירות ובעת פתיחת החקירה.

הרפובליקאים החברים בוועדת המודיעין של הקונגרס אישרו בלילה לפרסם את הדו"ח השנוי במחלוקת, אותו הזמין יו"ר ועדת המודיעין דווין נונס. לפי הדיווחים, בדו"ח נטען שהאף-בי-איי היה נגד ניצחונו של טראמפ, כשביקש צו מבית המשפט לאסוף מודיעין על יועץ הקמפיין של טראמפ, קרטר פייג'. עוד נטען לכאורה כי האף-בי-איי התבסס על הדו"ח של המרגל הבריטי סטיל, שהוזמן ושולם חלקית בידי הדמוקרטים, כדי לקבל צו לציתות אחר פייג', כך דיווח בעבר הניו יורק טיימס. כעת לנשיא טראמפ יש חמישה ימים כדי להחליט אם מסמכים שהוזמנו בידי נונס צריכים להתפרסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ