רופאים בארה"ב הצליחו לאפשר לאשה טרנסג'נדרית להניק - אמריקה - הארץ

רופאים בארה"ב הצליחו לאפשר לאשה טרנסג'נדרית להניק

האשה בת ה-30, שנולדה כזכר, לקחה הורמונים שעוררו את החזה שלה לייצר חלב עבור הילד שלה ושל בת זוגה. מגזין בארה"ב דיווח כי מדובר במקרה הראשון המתועד של יצירת חלב הנקה בטרנסג'נדרית

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אשה מניקה בשבוע ההנקה הבינלאומי, 2016
גרדיאן

אשה טרנסג'נדרית בת 30 הצליחה להניק את הילד שלה ושל בת זוגה, במקרה הראשון המתועד של יצירת חלב הנקה באשה טרנסג'נדרית בספרות האקדמית. הרופאים אמרו שהמקרה מעיד כי "הנקה צנועה אך יעילה יכולה להתפתח בנשים טרנסג'נדריות". תיאור המקרה פורסם במגזין "Transgender Health".

תמר רייסמן מבית החולים מאונט סיני בניו יורק, אחת הרופאות שדיווחו על המקרה, אמרה: "רפואת טרנסג'נדריות הופכת לחלק מהרפואה הכללית. אנחנו מקבלים יותר נתונים מבוססי מידע, אנחנו מקבלים יותר טיפול לפי תקנים ואנחנו מקבלים יותר אפשרויות רבייה".

האשה הטרנסג'נדרית הגיעה אל הרופאים כאשר בת זוגה היתה בחודש החמישי להריונה. היא אמרה כי בת זוגה לא מעוניינת להניק את בנן, אז היא קיוותה לעשות זאת. הרופאים רייסמן וזיל גולדשטין כתבו כי האשה עברה טיפולים נגד נדודי שינה וחרדה, אבל מלבד זאת נראתה "אשה נעימה, במצב תזונתי טוב ומפותחת".

המטופלת לקחה הורמונים במשך שש שנים, אך לא עברה ניתוחים לשינוי מין או השתלת שדיים לפני שפנתה לרופאים. רייסמן וגולדשטין השתמשו בשיטה שידוע כי היא מאפשרת הנקה אצל נשים שנולדו כנקבות, אך לא חוו הריון שיגרום לייצור החלב.

המטופלת עברה בהדרגה הולכת וגדלה טיפולים שכללו הורמונים נשיים כמו פרוגסטרון ואסטרדיול, שעוררו את החזה שלה לייצר חלב אם. היא גם נטלה דומפרידון – תרופה לבחילה שידוע כי היא מגבירה את ייצור החלב.

רופאים משתמשים בדומפרידון ברחבי העולם, אך בארה"ב היא אינה מותרת לשימוש משום שבכמה מקרים, כאשר הוזרקה לווריד, היא יצרה הפרעות בקצב הלב ואף הובילה למוות. המטופלת רכשה את התרופה בקנדה. רייסמן הסבירה כי תחת משטר אופטימלי של צריכת הורמונים, ייתכן שיהיה ניתן לייצר חלב מבלי להשתמש בדומפרידון.

"היו מקרים של נשים טרנסג'נדריות שדיווח באינטרנט כי הרכיבו בעצמן תפריט הורמונלי כדי לייצר הנקה, אבל זוהי הפעם הראשונה של הפקת חלב כזו בספרות האקדמית", הסבירה רייסמן. לדבריה, יש גם מקרים של גברים טרנסג'נדרים שנכנסים להריון ומניקים.

עם זאת, רייסמן אמרה כי המקרה משך שאלות בנוגע ליכולתם של גברים להניק. "בפשטות, זה אומר שרואים אשה טרנסג'נדרית כגבר – שזה דבר טרנסופובי", היא אמרה.

ג'ושוע ספר, אנדוקרינולוג במרכז הרפואי של בוסטון שהיה מעורב במחקר, אמר כי "מדובר בעניין מאוד רציני". לדבריו, "הרבה נשים טרנסג'נדריות מחפשות לחוות כמה שיותר חוויות של נשים שאינן טרנסג'נדריות, אז אני יכול להבין למה זה הולך להפוך לדבר מאוד פופולרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ