ניקולס קייסי, ניו יורק טיימס
קלפי בקאלי, קולומביה, שלשום
קלפי בקאלי, קולומביה, שלשוםצילום: LUIS ROBAYO/אי־אף־פי
ניקולס קייסי, ניו יורק טיימס

מפלגות הימין שמתנגדות להסכם השלום עם ארגון המורדים FARC זכו לרוב בסנאט ובבית הנבחרים בבחירות שהתקיימו שלשום (ראשון) בקולומביה. מפלגות המרכז, בהובלתו של הנשיא חואן מנואל סאנטוס, ספגו מפלה בבחירות. מפלגת המורדים, ששמרה על השם FARC, לא הצליחה לזכות במושבים בסנאט ובבית המחוקקים בבחירות אך תאייש בסך הכל עשרה מהם, כחלק מההסכם עליו חתמה עם מפלגת השלטון.

מפלגת המרכז של הנשיא סובלת מירידה חדה בתמיכת הציבור, שמאוכזב מחתימת הסכם השלום עם המורדים - אותו הובילו מפלגות המרכז - ב-2016. הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות המדינה יערך בחודש מאי, והמצב לא נראה מעודד עבור הנשיא סאנטוס. שני המועמדים המובילים הם מנהיגי מפלגות הימין איוון דוקה וגוסטבו פטרו. מועמד מרכזי נוסף הוא סרג'יו פג'רדו, שנודע בשל מאבקו בעוני ולמען שיפור מצב התשתיות בעירו מדצ'ין.

המתנגדים להסכם השלום עם ארגון המורדים האלים ניצחו במשאל עם שנערך בנושא ב-2016, אך סאנטוס הצליח בכל זאת לאשרו לאחר כמה שינויים קלים בנוסח. לא סביר שממשלה חדשה, גם כזו שתורכב ממתנגדי ההסכם, תצליח לשנות את נוסחו, אך ייתכן שהיישום של חלק מסעיפיו יעוכב או יבוטל. הנושאים המרכזיים בבחירות, מלבד הסכם השלום עם FARC, היו אחוזי הפשיעה והשחיתות השלטונית.

המתקפות נגד מפלגת FARC נמשכו לאורך הקמפיין. בין השאר, מורדים לשעבר נמצאו מתים ואבנים נזרקו לעבר מנהיג הארגון לשעבר. בעקבות המתקפות, המפלגה שמייצגת את הארגון האלים הודיעה כי היא מפסיקה את הקמפיין לנשיאות, ומנהיגה, רודריגו לונדונו, הודיע שהוא פורש בעקבות בעיות בריאותיות. המפלגה הודיעה שלא תמנה לו מחליף.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ