פרופבליקה התנצלה: האשה הראשונה בראשות ה-CIA לא השתתפה בעינויים

ג'ינה הספל התגייסה לסוכנות הביון ב-1985 ותפקידה האחרון היה סגנית ראש הסוכנות. היא ניהלה את המתקן הסודי הראשון של ה-CIA מחוץ לארה"ב והשתתפה בהשמדת תיעוד של עינויים קשים בחקירות

ניו יורק טיימס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשת ה-CIA החדשה ג'ינה הספל
ניו יורק טיימס והארץ

חייה המקצועיים של ג'ינה הספל, שתעמוד בקרוב בראש ה־CIA, כוללים כמה מהמבצעים האפלים של סוכנות הביון. הספל התגייסה בשנת 1985 וטיפסה בשורותיה עד שבשנה שעברה מונתה לסגנית ראש הארגון. כעת היא תהיה האשה הראשונה בראש סוכנות הביון. לפי דיווחים, כולל של אתר פרופבליקה, הספל מילאה כמה תפקידים בתוכנית החקירות שמסגרתה חמושים נלכדו, נמסרו לממשלות זרות ונכלאו במתקנים סודיים, שבהם עונו בידי אנשי הסוכנות.

ואולם פרופבליקה פירסמה תיקון לידיעה, לפיו האחראי לניהול העינויים לא היה הספל.

ג'ינה הספל

לפי הדיווח השגוי, הספל ניהלה את הכלא הסודי הראשון של ה־CIA שהוקם בתאילנד. פרופבליקה דיווחה בטעות כי בתפקיד זה פיקחה על עינויים של שני חשודים בטרור, אבו זוביידה ועבד א־רחים א־נשירי,  ומאוחר יותר לקחה חלק בהשמדת תיעוד הווידיאו של החקירות האכזריות. פרופבליקה תיקנו את הדיווח ואמרו כי מקורו באי הבנה של מקור, שאמר שהספל לא היתה מפקד הכלא שפיקח על העינויים. 

חוקרי הסוכנות עינו את זוביידה 83 פעמים בחודש בשיטה המכונה הדמיית טביעה (waterboarding). הם חבטו את ראשו בקירות ועינו אותו בשיטות נוספות עד שהחליטו שאינו מחזיק במידע שימושי. באחת הפעמים זוביידה הפסיק להגיב, מים מילאו את ריאותיו. רופאים החיו אותו והוא התעוור בעינו השמאלית.

כל החקירות צולמו, והקלטותיהן אוחסנו בכספת במתקן של ה־CIA בתאילנד, עד שב–2005 ניתנה הפקודה להשמידן. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במטה ה-CIA, בינוארצילום: בלומברג

בשנים האחרונות הגנו ראשי ה־CIA על עשרות מאנשיה שהשתתפו בתוכנית העינויים, האסורים כיום, ובהבטיחו במקביל שלא ישתמשו עוד בשיטות כאלו. מייק פומפאו, ראש הסוכנות היוצא ומחליפו של שר החוץ המפוטר, אמר בעבר שהדמיית טביעה ושיטות אחרות אינן עינויים. הוא אמר שחוקרים שהשתמשו בהן בתחילת המאבק באל־קאעדה הם "פטריוטים". הספל היא אחת מהם. אחרי השבעתו של ברק אובמה, הנשיא לשעבר סגר את בתי הכלא הסודיים ואמר שלא ייפתחו הליכים משפטיים נגד המעורבים בתוכנית החקירות של ה־CIA. כך דווח בניו יורקר.

בשנת 2013 הסנאט חסם את מינויה לאחראית על מבצעי צללים של הסוכנות. דיאן פיינשטיין, סנאטורית דמוקרטית מקליפורניה וחברת ועדת המודיעין, נימקה את הצעד בהשתתפותה של הספל בתוכנית החקירה ובהשמדת תיעוד העינויים. פעילי זכויות אדם מתחו ביקורת על מינויה של הספל לסגנית ראש הסוכנות בשנה שעברה. ג'ון סיפטון, בכיר ב־Human Rights Watch, אמר אז שעצם מינויה בעייתי. "אתם מציבים בתפקיד הנהגתי מישהי שמילאה תפקיד מרכזי בתוכנית בלתי חוקית", הסביר. בכיר לשעבר בממשל תיאר אז את מינויה כנקמה של ה־CIA. מנגד, בכירים בקהילת המודיעין לשעבר שיבחו אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ