פסיקה בארה"ב: רשתות קפה בקליפורניה חייבות להזהיר צרכנים מחומר מסרטן

התביעה נגד החברות הוגשה ב-2010 עקב רמות גבוהות של אקרילאמיד, תוצר לוואי של קליית פולי קפה, במשקאות המשווקים. אם הרשתות יחוייבו לשלם לצרכנים פיצויים, גובה הקנס יהיה חסר תקדים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוס סטארבקס. החברה הפסידה בשלב בראשון של המשפט
כוס סטארבקס. החברה הפסידה בשלב בראשון של המשפטצילום: בלומברג

בתי עסק שמוכרים מוצרי קפה בקליפורניה חייבים להציב על מוצריהם אזהרה מחומרים מסרטנים, כך קבע שלשום (רביעי) שופט בלוס אנג'לס, בפסיקה שחושפת רשתות לתביעות בסך עשרות מיליוני דולרים. הפסיקה הגיעה בעקבות תביעה של עמותה קטנה נגד 90 רשתות, בהן סטארבקס, בטענה שהן מפרות את החוק בקליפורניה המחייב אותן להזהיר צרכנים מכימיקלים שעלולים לגרום לסרטן. אחד החומרים הללו הוא אקרילאמיד, תוצר לוואי של קליית פולי קפה.

שופט בית המשפט העליון של לוס אנג'לס אליהו ברלה כתב בפסיקה כי סטארבקס וחברות אחרות לא הוכיחו שאין חומרים מסרטנים במוצריהם. החברות יכולות לערער על ההחלטה עד 10 באפריל. סטארבקס, דאנקן דונאטס וחברות קפה נוספות לא הגיבו לפרסום. איגוד הקפה הלאומי (NCA) מסר כי נשקלת הגשת ערעור. "אזהרות מסרטן על קפה עלולות להיות מטעות", נמסר בהודעה מטעם האיגוד, "הנחיות התזונה של הממשלה קובעות כי קפה יכול להיות חלק מאורח חיים בריא".

כתבה על הגשת התביעה, לפני כחצי שנה

התביעה הוגשה ב-2010 על ידי האגודה לחינוך ומחקר על רעלים (CERT). היא ביקשה לחייב את הרשתות שצוינו בתביעה לשלם קנס של 2,500 דולר עבור כל אדם בקליפורניה שנחשף לכימיקל מאז 2002 . אם אכן יאושר קנס, הוא יהיה עצום, שכן בקליפוניה יש כמעט 40 מיליון תושבים.

סטארבקס הפסידה בחלק הראשון של המשפט כי נכשלה להראות שרמות האקרילאמיד בקפה שלה נמוכות מהרמה המסרטנת. על פי חלק מהדיווחים, כמה חברות הגיעו להסדר טיעון לפני הפסיקה בתיק שלשום, לפיו הן יוודאו כי הלקוחות מודעים לכימיקל המסרטן ואף ישלמו קנסות מסוימים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ