14.7 מיליון חשבונות על הכוונת: ארה"ב תחטט ברשתות החברתיות של תיירים

ממשל טראמפ הודיע כי התוכנית, במסגרתה יתבקשו מבקשי הוויזה להעביר את שמות המשתמש שלהם ברשתות החברתיות, תורחב גם למבקשי ויזות תייר

סוול צ'ן, ניו יורק טיימס
תיירים ליד פסל החירות, לפני כחודשיים
תיירים ליד פסל החירות, לפני כחודשייםצילום: Mary Altaffer/אי־פי
סוול צ'ן, ניו יורק טיימס

כמעט כל מי שיגיש בקשת ויזה לארה"ב - בערך 14.7 מיליון בני אדם בשנה - יתבקש להעביר לרשויות בארה"ב את שמות המשתמש שלו ברשתות החברתיות בחמש השנים האחרונות, כך על פי יוזמה חדשה של ממשל טראמפ. בחודש ספטמבר בשנה שעברה הודיע הבית הלבן כי התוכנית תשפיע על כל מי שיגיש בקשה לאשרת הגירה לארה"ב, וכעת, תורחב התוכנית לכל בקשות הוויזה, כולל ויזות תיירים.

היוזמה מכסה 20 רשתות חברתיות, בהן פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר ויו-טיוב האמריקאיות וגם חברות שבסיסן בסין, ברוסיה ובמדינות מזרח אירופה. אזרחים מ-40 מדינות שארה"ב לא דורשת מהם כיום ויזה על מנת להכנס למדינה, דוגמת אוסטרליה, בריטניה, קנדה וגרמניה, לא יושפעו מהחקיקה. גם ביקורים דיפלומטים יוחרגו מהתוכנית החדשה. .

כתבה על התוכנית החדשה ב"פוקס ניוז"

"הניסיון הזה לחלץ מידע מרשתות חברתיות על מיליונים דרך בקשות ויזה הוא עוד תוכנית בעייתית ולא אפקטיבית של ממשל טראמפ", אמרה הינה שמסי, שעומדת בראש ארגון החירויות האזרחיות בארה"ב, "מדובר בפגיעה בחופש הביטוי של אזרחים אמריקאים וזרים, שייאלצו לחשוש שמא הדברים שהם עושים ברשתות החברתיות יובנו כהלכה על ידי פקידי ממשל כשהם מבקשים ויזה לארה"ב".

במקביל למידע על החשבונות שלהם ברשתות החברתיות, מבקשי הוויזות יאלצו להעביר מספר דרכון, מספר טלפון וכתובת אימייל. כמו כן, הם יצטרכו לחשוף או גורשו ממדינה בעבר או אם הפרו את חוקי ההגירה, וכן אם קרובי משפחתם הורשעו בעבר בפעילות טרור. "תוכנית הסינון לפי רשתות חברתיות היא תוכנית דינאמית, וככזאת היא חייבת להשתנות כדי להשאר רלוונטית", נכתב בהצהרת משרד החוץ בנושא, "הפרטים הנוספים שאנחנו מבקשים כעת ישפרו את הליך הבדיקה שלנו". 

תגובות